Jednym z postulatów jest obrona Karty Nauczyciela Jednym z postulatów jest obrona Karty Nauczyciela

Jednym z postulatów jest obrona Karty Nauczyciela (© fot. Arkadiusz Gola)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Akcja protestacyjna w oświacie wisi w powietrzu - mówi Lesław Ordon, przewodniczący sekcji oświatowej śląsko-dąbrowskiej Solidarności.

Kilkuset związkowców pikietowało wczoraj w obronie swoich przywilejów przed Śląskim Urzędem Wojewódzkim. Nauczyciele przygotowali postulaty dla premiera Donalda Tuska, które wraz z petycją złożyli na ręce wicewojewody śląskiego Adama Matusiewicza.

Najważniejszym spośród "21 postulatów dla naprawy polskiej oświaty" jest obrona praw wynikających z Karty Nauczyciela. Związkowcy uważają, że resort oświaty konsekwentnie zmierza do jej całkowitej likwidacji.

- Zaprosiliśmy minister edukacji Katarzynę Hall na rozmowy o sytuacji w polskiej oświacie, ale nie przybyła. Nie znalazła dla nas czasu - mówi Ordon.
Podobne pikiety zorganizowano w pozostałych regionach kraju, w tym w Warszawie i w Gdańsku, skąd pochodzi minister edukacji.
Związkowcy żądają również podniesienia nakładów na edukację. - W krajach Unii Europejskiej oświata jest dotowana na poziomie od 1 do 1,5 proc. PKB, dlaczego w naszych szkołach ma być biedniej? Nie wspomnę nawet o pensjach nauczycieli. Nam marzy się płaca niemiecka, podczas gdy daleko nam nawet do pensji naszych sąsiadów z Czech, którzy zarabiają od nas dwa razy więcej - dodaje Ordon.

Kolejne punkty dotyczą wycofania się z nowej podstawy programowej w kwestii nauczania ogólnego. Sprawa dotyczy nauczania blokowego, które wejdzie w życie w szkołach ponadgimnazjalnych w 2012 roku. W myśl nowych zasad, licealiści skupią całą swoją uwagę na przedmiotach maturalnych, których będą się uczyć na poziomie rozszerzonym. Pozostałe będą traktowane ogólnikowo, na przykład, jeśli uczeń nie będzie chciał zdawać historii, będzie uczęszczał na wykłady typu "Dzieje oręża w Polsce".

Związkowcy obawiają się, że wraz z wejściem w życie nowej podstawy programowej do szkół ponadgimnazjalnych wielu nauczycieli może stracić pracę.
- Chcemy rozmawiać z premierem najpóźniej do końca czerwca. To jest minimum, jakiego oczekujemy. Strajk jest ostatecznością, ale nie wykluczamy niczego - mówią związkowcy.

Wiadomości

Komentarze (10)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

marzyciel (gość)

Zlikwidowałby podatki, więc nauczycielom skończyłyby sie komusze przywileje i nie wystarczyłoby nawet, na gatki

Krystynka (gość)

czy wiesz kto jests jedynym polskim posłem , który zrezygnował z poselskiej emerytury ?
czy wiesz kto zebrał 140 tys podpisow sprzeciwiajacych sie narzuconej przez Unie Ewropejską dyrektywie nakazu likwidacji tzw. szmatexów?
czy wiesz że benzyna w Egipcie jest po 60gr za litr , a w Wenezueli po 20gr i kto żąda i obiecuje zlikwidowanie akcyzy na paliwo
ktorego koszt po odjeciu akcyzy bedzie wynosił 1.20zł z vat
czy wiesz kto dzieki twojej pomocy poparcia go w wyborze na Prezydenta -zbierze wymagane 100tys podpisow pod wnioskiem ,złoży ustawe projekt i zlikwiduje podatek CIT i PIT
czy wiesz kto chce ujednolicenia Vat na poziomie 7 , pozniej 3% -
dzieki czemu nastapi explozja przedsiebiorczosci i bum gospodarczy na niespotykana w Europie skale
czy widziałes kiedyś 65 miliardów dolarow i ile bedzie to będzie po podziale przez 38 milionow statystycznych obywateli polski
To tyle Tusk, Komorowski i Kaczyński podczas wizyty i spotkania z premierem Izraela w grudniu obiecali wypłacić rzadowi Izrraela i tamtejszym organizacja żydowskim za zbrodnie i kradzież mienia popełnione przez 3 rzesze -przez niemców
Temu sie zdecydowanie Janusz Korwin Mikke sprzeciwia- to grabież Polski , bandycki napad na polaków
sprzeciw sie zdalnie sterowanemu z Izraela, z niemiec z Rosji marionetkowemu rzadowi

poprzyj JKM-poprzyj faceta ktory działa

. (gość)

prawdziwy mąż stanu , a nie pierdzistołek - jak reszta
wpisz w google JKM , zobacz i posluchaj czyż nie tego potrzeba Polsce ?
http://www.youtube.com/watch?v=foAhCqD_q1c
http://www.niezalezna.pl/article/show/id/35417/articlePage/1


Nie daj sie ponizac , i to za za wlasne z podatków pieniądze
odsun bande czworga od koryta , zrób to za co ci bedza wdzięczne twoje dzieci i wnuki, a także następne pokolenia - zaglosuj na Janusza Korwina Mikke
jedynego Polskiego Patriote wśród kandydatów

zbulwerowany (gość)

nauczycielom 8 godzin dziennie i sprywatyzować szkoły może by wtedy wiedzieli co to znaczy praca, dzisiaj jest wolny wybór nie podoba się to się zwolnij i basta.

antyryl (gość)

Oni też by chcieli tyle kasy i przywilejów komunistycznych co nauczyciele. Dlaczego o nich zapomniałaś, Ty "antypierdoło"

antypierdoła (gość)

Zapomniałeś o adwokatach, sędziach, architektach, lekarzach, politykach, dentystach, grabarzach,prokuratorach, handlarzach metali niezelażnych, filmowcach i caaaaaaaaaałej masie ludz,i którzy mają lepiej niż emeryci. Idź, protestuj, walcz o swoje, a nie wpierdalaj się jak nie wiesz o co czacza!

JKM (gość)

dlaczego tylko nauczyciele i rolnicy ? a dlaczego nie emeryci ? też by chcieli mieć 4 razy więcej niż mają. Też by chcieli mieć normalne dochody takie jak w Unii mają !!! A nie tylko wszystko rylom nauczycielom i rolnikom