Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tężnia w Rybniku otwarta na weekend! Pachnie już solanką! WIDEO

Aleksander Król
Dziś po raz pierwszy na Paruszowcu zapachniało solanką. Wcześniej sprawdzano wszystko przy użyciu wody. - Jeszcze ostatnie szlify i tężnia zostanie otwarta - mówi nam Andrzej Oświecimski, radny Rybnika. A prezydent Rybnika Piotr Kuczera zaprasza już mieszkańców na weekend.

Dziś przy tężni spotkaliśmy panią Helenę Szulekę, dzięki której tężnia powstała w Rybniku, bo zgłosiła tę atrakcję do budżetu obywatelskiego. Projekt wybrali mieszkańcy.

To był mój pomysł, ale dzięki wszystkim tym, którzy głosowali na tężnię, ona mogła powstać. Dziękuję wszystkim tym, którzy oddali głos. Wydaje mi się, że jest bardzo potrzebna w Ryniku. Ożyło to miejsce, które kiedyś było bardzo fajne, jak była huta Silesia. Tu był basen i dużo się działo. Nic z tego nie zostało. Nic się tu nie działo. Historia zatoczyła koło - mieszkańcy znów będą spędzać tu czas

- mówi Szuleka.

Już od najbliższego weekendu będzie można korzystać z dobrodziejstw tężni solankowej, wybudowanej w ramach budżetu obywatelskiego w dzielnicy Paruszowiec-Piaski.

Serdecznie zapraszam na spacer lub rowerową wycieczkę nad paruszowicki staw, na brzegu którego już w najbliższy weekend uruchomiona zostanie tężnia solankowa. Jestem przekonany, że to niezwykle malownicze, choć w ostatnich latach nieco zapomniane miejsce, stanie się wkrótce jednym z ulubionych miejsc wyciszenia i odpoczynku nie tylko dla mieszkańców Paruszowca-Piasków, ale i wszystkich rybniczan

– mówi prezydent Rybnika Piotr Kuczera

Rybnicka tężnia ma postać budowli o ścianach i dachu pokrytych blachą cynkową lub łupkiem włókno-cementowym. Serce obiektu stanowi konstrukcja z drewna i gałęzi tarniny, na które spływa solanka. Całość dopełniają ekrany chroniące przed nadmiernym nasłonecznieniem i deszczem oraz posadzka z kostki granitowej lub betonowej.

Tężnia solankowa to główną atrakcją mającego powstać parku o powierzchni 3,773 ha. Docelowo na obszarze tym wykonane zostaną ścieżki, alejki i miejsca rekreacji. Nie zabraknie małej architektury parkowej. Park będzie oświetlony i monitorowany. Kolejne etapy przedsięwzięcia będą realizowane sukcesywnie.

Prace związane z budową tężni oraz pierwszego etapu parku rekreacyjnego na terenie dawnego basenu huty „Silesia”, wykonała wybrana w przetargu firma Rem-Bud Stanisław Majerczyk z Poronina, za kwotę 2,2 mln zł.

Przypomnijmy, że wart milion złotych projekt budowy tężni w Rybniku powstał dzięki inicjatywie mieszkańców, którzy potrzebę funkcjonowania w mieście takiej właśnie instalacji zgłosili w ramach budżetu obywatelskiego 2017. Dodatkowo, w ramach inwestycji miasto przeznaczyło również dodatkowe środki na zagospodarowanie terenu wokół tężni. Powstaje tam m.in. układ komunikacyjny łączący tężnię z parkingiem przy ul. Mikołowskiej.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto