18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tanie mieszkanie kupisz na licytacji u komornika. Aukcje komornicze - warto brać w nich udział?

Sławomir Cichy
Jedno uderzenie młotkiem i zostajesz właścicielem
Jedno uderzenie młotkiem i zostajesz właścicielem 123RF
Aukcje komornicze budzą coraz większe zainteresowanie. Choć nadal nie brak związanych z nimi uprzedzeń, mitów i przekłamań. Faktem niezbitym pozostaje jednak to, że w pierwszej turze licytacji można kupić mieszkanie, samochód a nawet komputer czy kawał pola za 3/4 ceny oszacowanej przez biegłego, czyli rynkowej.

Jednak mimo atrakcyjnej ceny i tak rzadko udaje się sprzedać nieruchomości czy ruchomości dłużnika za pierwszym razem. Zainteresowani kupnem liczą na brak chętnych w pierwszym terminie i ruch zaczyna się na drugiej licytacji, kiedy cena wywoławcza spada do 2/3 oszacowanej wartości. Takiego zysku nie da żadna lokata.

- Ostatnio, przynajmniej w moim rewirze jest znacznie więcej chętnych na grunty niż mieszkania czy domy - mówi Rafał Łuszczek, szef Izby Komorniczej w Katowicach. Czy to ogólny trend nie wiadomo, bo nikt nie prowadzi statystyk zbiorczych a tylko w naszym województwie działa prawie 130 komorników, których po kolei trzeba by zapytać.

Osoba, która wygra licytację, ma zazwyczaj dwa tygodnie od uprawomocnienia się licytacji na wpłatę reszty kwoty, ale może wnioskować o wydłużenie tego czasu o kolejne 14 dni. Pozostałym uczestnikom rękojmia jest zwracana - tak stanowią przepisy. Okazuje się, że niektóre banki mają już specjalne linie kredytowe dla klientów, którzy chcą w tak ekspresowym tempie kupić nieruchomość. Odpada bowiem nawet jej wycena co jest konieczne przy kredytowaniu, bo robi to z urzędu biegły. No i zakup jest poniżej wartości, co daje gwarancję zysku dla banku nawet gdyby nowy właściciel zapomniał o ciążącym na nim zobowiązaniach.

Anna Kaczmarek z Katowic szuka mieszkania dla córki, ale jak twierdzi, od komornika by nie kupiła. - Dla mnie to żerowanie na nieszczęściu innych ludzi - mówi stanowczo i zamyka temat.

Okazuje się, że nieszczęściem może być też zakup mieszkania dla nowego właściciela. Iwona Ż. od 2009 r. nie może się wprowadzić do swojego mieszkania, bo rodzina skutecznie torpeduje w sądzie sprawę o przekazanie prawa do lokalu, wykorzystując wszystkie niedoskonałości prawa.

Co można kupić

Komornik licytuje ruchomości (samochody, telewizory, obrazy, komputery) i nieruchomości, czyli mieszkania, lokale użytkowe, sklepy i działki budowlane. Każdy przedmiot licytacji można najpierw zobaczyć.

Komornik zajmuje tylko auta w pełni opłacone przez dłużników. Wzięte w leasing lub kupione na raty go nie interesują. Aukcje dotyczące nieruchomości odbywają się w sądzie, a ruchomości licytuje komornik samodzielnie, w wyznaczonym przez siebie miejscu.

Licytacja mieszkania krok po kroku

Zgodnie z art. 955 kpc. komornik ma obowiązek ogłosić licytację w "poczytnym dzienniku w danej miejscowości". Ponadto: w budynku sądu, lokalu organu gminy i tam należy szukać informacji o wystawionych do licytacji lokalach.

Przed przystąpieniem do licytacji nieruchomości trzeba zapłacić wadium (jedną dziesiątą kwoty, na jaką biegły ją wycenił). Osobom, które nieruchomości nie wylicytują, wadium jest zwracane.

Wygrywa najwyższa cena uzyskana przez tzw. przybicie potwierdzone postanowieniem wydawanym przez sąd. Po jego uprawomocnieniu sąd wzywa licytanta, by w ciągu dwóch tygodni od otrzymania wezwania wpłacił cenę nabycia, pomniejszoną o uiszczone wcześniej wadium. Termin wpłaty można wydłużyć maksymalnie do miesiąca. Jeśli wygrywający licytację nie zapłaci w terminie, to wadium przepada.

Najmniejsza kwota, jaką zapłacimy za dane mieszkanie czy dom, podczas pierwszej licytacji wynosi 3/4 sumy oszacowania (taka jest cena wywoławcza). Jeśli nie uda się nieruchomości sprzedać, może być ogłoszona druga licytacja. Podczas niej cena wywołania jest obniżana do 2/3 sumy oszacowania.

Jeśli poprzedni właściciel był zadłużony i na nieruchomości ustanowiono hipoteki, to nowy nabywca nie będzie miał problemu z ich wykreśleniem. Mieszkanie czy dom są kupowane od komornika bez obciążeń.

Aby eksmitować z mieszkania dotychczasowego lokatora (jeśli mieszkanie nie jest puste) trzeba uzyskać oddzielnie wyrok w tej sprawie i skutecznie wyprowadzić lokatora do lokalu zastępczego lub socjalnego, o ile takie jest postanowienie sądu.

Czy byłbyś gotów kupić samochód lub mieszkanie na licytacji?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto