(© arc.)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

W każdym domu szuflady pełne są starych dokumentów, które przekładamy z miejsca na miejsce. Czy na pewno są niepotrzebne? Czytelnicy chcą wiedzieć: które kwity trzeba trzymać, a które bez strachu możemy wyrzucić?

Dziś piszemy o dokumentach, które są potrzebne przez całe życie i nie wolno się ich pozbywać. Są to np. akt urodzenia, zawarcia małżeństwa, orzeczenie o rozwodzie lub akt unieważnienia małżeństwa, akt zgonu współmałżonka, rodziców lub innych domowników. Mowa zarówno o dokumentach cywilnych, jak i kościelnych, m.in. o świadectwach chrztu, I komunii, bierzmowania, ślubu - bez których przyjęcie innych sakramentów jest niemożliwe lub utrudnione.

Nie wolno też wyrzucać świadectw ukończenia szkoły, dyplomu ukończenia studiów, zaświadczeń o odbytych kursach i szkoleniach. Przydadzą się podczas poszukiwania pracy lub gdy trzeba będzie w przyszłości potwierdzić okres zatrudnienia. Przechowuj też książeczkę ubezpieczeniową z wpisanymi do niej zarobkami - może się okazać potrzebna przy staraniach o emeryturę.

Czy wszystkie dokumenty majątkowe też musimy zachować? Mowa np. o aktach darowizny, umowie o rozdzielności majątkowej, aktach kupna lub sprzedaży nieruchomości. Jeśli zostały wpisane do księgi hipotecznej, nie musimy ich trzymać. Ale nigdy nie możemy wykluczyć, że nie będą potrzebne, np. do sprawy spadkowej. Nie należy się też pozbywać kwitu przydziału mieszkania spółdzielczego czy umowy najmu lokalu. One potwierdzają nasze prawo do mieszkania.

Nie wyrzucaj druków z bankomatu


Wyciągi z bankomatów, a także potwierdzenia operacji dokonanych kartą płatniczą, należy trzymać aż do chwili otrzymania z ban-ku zbiorczego wyciągu operacji miesięcznych. Porównaj, czy kwoty się zgadzają. Gdy nic nie budzi Twoich wątpliwości, zniszcz wydruk.

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!