Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szkoła radnych w Cieszynie: Doskonały pomysł i fantastyczna realizacja

JAK
Fot. Materiały Prasowe
Zakończyła się Szkoła Radnych XXI wieku. – Doskonały pomysł i fantastyczna realizacja. – Podsumowała Marta Kawulok, wiceprzewodnicząca rady miejskiej w Cieszynie, radna VI kadencji, która na prośbę organizatorów objęła patronat honorowy nad szkołą.

Wszystko zaczęło się przed dwoma laty podczas pamiętnego wystąpienia młodzieży z Transgranicznego Centrum Wolontariatu, w którym zaproszono radnych do współpracy na rzecz poprawy standardów zarządzania miastem.

– Nastały czasy kompetencji i odważnych wizji. Przyzwoitość jest konieczna, ale nie wystarczająca do sprawnej komunikacji z mieszkańcami. Wyborcy muszą wiedzieć kto, jak i dlaczego przygotowuje się do takiej służby publicznej. Absolwenci szkoły zrobili pierwszy i milowy krok w tym kierunku – przekonuje Michał Paluch, koordynator szkoły radnych.

Spotkania odbywały się w weekendy od marca do lipca w Centrum Konferencyjnym Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie oraz Sali Lustrzanej Kamienicy Konczakowskich, w czasie których realizowano program składający się z 11 modułów.

– Zastosowaliśmy innowacyjną metodykę szkoleń, testowaną w TCW od lat co pozwoliło na bardzo efektywne dzielenie się wiedzą i umiejętnościami. Swoją wiedzą i doświadczeniem podzielili się również z nami prezydenci Katowic i Wrocławia – mówi Wojciech Szczurek, prezes Stowarzyszenia TCW.

Podczas warsztatów poruszano między innymi tematykę ekonomii społecznej, polityki młodzieżowej i seniorskiej, budżetu partycypacyjnego, roli Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie, kondycji lokalnego dziennikarstwa, trasgraniczności, przestrzeni publicznej i sposobu nawiązywania kontaktów z mieszkańcami.

– Spotkałem wielu wybitnych ludzi o wysokich kompetencjach. Zmieniłem też optykę patrzenia na środowisko młodych dydaktyków z TCW. Okazuje się, że reprezentują bardzo wysoki poziom i trzeba się liczyć z mądrością tego pokolenia. W szkole zastanawialiśmy się również nad efektywnością funkcjonowania radnego, formułowanych przez niego myśli i działań, zarządzania pomysłami i odpowiedniej komunikacji
z otoczeniem. Było watro – zaznacza Piotr Tomica, 66-latek, obecny radny Cieszyna, jeden z ponad dwudziestu absolwentów szkoły.

W rolę uczestników jak i prelegentów szkoły wcielili się przedstawiciele różnych środowisk bez względu na wiek, światopogląd czy orientacje polityczne. Szerokie grono kadry szkoły poza młodzieżą z TCW reprezentowali prawnicy, samorządowcy, działacze społeczni, pedagodzy, dziennikarze i nauczyciele akademiccy.

– Charakter szkoły był i jest otwarty dla każdego, dlatego cieszy nas fakt, że do inicjatywy przekonaliśmy tak zróżnicowaną grupę obywateli. To kolejne udane działanie w prowadzonej przez nas kampanii przeciwko bylejakości w zarządzaniu – dodaje Paluch.

Absolwenci Szkoły Radnych XXI wieku w Cieszynie:
Gabriela Staszkiewicz, Iwona Kabiesz, Piotr Tomica, Krzysztof Kasztura, Andrzej Surzycki, Krzysztof Pszczółka, Krzysztof Wantulok, Monika Kowalczyk, Jakub Moczyróg, Marek Szczypka, Mateusz Kochaniewicz, Bartosz Tyrna, Wiesława Bandurowska Jamróz, Stefan Rainda, Leszek Pindur, Remigiusz Jankowski, Łukasz Bielski, Grzegorz Jurecki, Krzysztof Kula, Rafał Czauderna.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na cieszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto