Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Świętowanie setnej rocznicy niepodległości po rybnicku. Zobaczcie, co miasto przygotowuje na tę okoliczność

UM, PCH
W tym roku przypada setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. W obchody podobnie jak w zeszłym roku włączy się także Rybnik.
W tym roku przypada setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. W obchody podobnie jak w zeszłym roku włączy się także Rybnik. UM Rybnik
Już w najbliższą niedzielę przypadnie setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. W obchody włączy się także Rybnik. Uroczystości odbędą się w bazylice, na rynku w teatrze oraz muzeum.

Uroczystości rozpoczną się o godz. 10.30 uroczystą mszą świętą w intencji Ojczyzny w bazylice św. Antoniego. Po mszy nastąpi złożenie hołdu przed pomnikiem Jana Pawła II oraz przemarsz na rynek. Zgromadzonym na uroczystości mieszkańcom zostaną rozdane kotyliony (1 tys. szt. oraz biało-czerwone chorągiewki (1 tys. szt.)

Na rynku przewidziano podniesienie flagi państwowej na maszt, okolicznościowe wystąpienie Prezydenta Miasta Rybnika, złożenie kwiatów przed tablicą pamiątkową oraz wspólne zdjęcie „Rybniczanie 2018”. Na wszystkich chętnych czekać będzie darmowa żołnierska grochówka, gorąca herbata, biało-czerwona wata cukrowa oraz 200 muffinek z pikerem biało-czerwonym.

O godzinie 14.00 ruszy gra terenowa „Śladami Niepodległości – Józik z Rybnika”, przeznaczona dla rodzin z dziećmi, patroli harcerskich, grupek przyjaciół, szkolnych kolegów. Dla uczestników gry czekają nagrody i niespodzianki.

Z kolei o 16.45 na rynkowej scenie rozpocznie się koncert pieśni polskich, w wykonaniu Joanny Wojnowskiej, Mieczysława Błaszczyka i Miejskiej Orkiestry Dętej „Rybnik”, połączony ze wspólnym śpiewem. Zostaną zaprezentowane utwory: „Marsz, marsz Polonia”, „My Pierwsza Brygada”, „Przybyli ułani pod okienko”, „Póki Polska żyje w nas”, „Wojenko wojenko”, „Rozszumiały się wierzby”, „Rozkwitały pąki białych róż”, „Serce w plecaku - Z młodej piersi się wyrwało”, „O mój rozmarynie”, „Romanza”, „Wiązanka melodii górniczych”, „Wiązanka Śląska”, „Melodie filmowe”.

Na godzinę 18.00 zaplanowano widowiskowy mapping 3D wyświetlany na ścianach budynku Ratusza, opowiadający historię Rybnika, a po nim, o 18.10, biało-czerwony pokaz sztucznych ogni.

W Teatrze Ziemi Rybnickiej, o godz. 19.00 odbędzie się koncert „Nierówni”, z kompozycjami do tekstów ks. Jana Twardowskiego, w którym wystąpią:

Mieczysław Szcześniak – śpiew
Paulinho Garcia – gitara, śpiew
Marcin Pospieszalski – gitara basowa, śpiew
Krzysztof Herdzin – fortepian
Maciej Henel-Celis – perkusja
Tomas Sanchez – perkusjonalia
orkiestra smyczkowa Filharmonii Rybnickiej (koncert biletowany)
W Galerii Sztuki TZR zwiedzać będzie można otwartą 10 listopada ogólnopolską wystawę patchworków „Biało-Czerwona”, z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości.

W rybnickim Muzeum, od godz. 13.00 do 17.00 przewidziano otwarcie wystawy chorągwi i sztandarów „Przywrócone życiu”.

11 listopada fontanny na Placu Jana Pawła II oraz na Placu Wolności zostaną po zmroku podświetlone na biało-czerwono. Dodatkowo na fontannie przy Placu Jana Pawła II, będą odtwarzane utwory nawiązujące do święta. Na wszystkich ekranach działających w ramach serwisu Kultura.rybnik.eu (LED na Teatrze Ziemi Rybnickiej) będzie odtwarzana animacja powiewającej flagi biało-czerwonej.

Już teraz miasto zaprasza wszystkich mieszkańców do włączenia się w obchody uroczystości oraz do wywieszenia flagi państwowej.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto