Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Święto I LO im. Powstańców Śląskich w Rybniku. Sprawdź, kto się tu uczył!

Barbara Kubica
Józef Pinior, legendarny działacz Solidarności nawet dziś spotyka się z przyjaciółmi ze szkolnej ławy, a ksiądz Antoni Reginek z sentymentem wspomina pedagogów. W sobotę wielki jubileusz I LO im. Powstańców w Rybniku.

W latach 70-tych to była szkoła, w której pozwalało się młodzieży na budowanie własnej autonomii, refleksji. Gdybym się w niej nie uczył nie wiem, czy byłbym dziś tym samym człowiekiem. Tam formowała się moja niezależność polityczna i mój własny sposób myślenia - mówi nam Józef Pinior, legendarny rzecznik finansowy wrocławskiej Solidarności, który zasłynął uratowaniem przed Służbą Bezpieczeństwa związkowych 80 milionów zł - na kilka dni przed wprowadzeniem stanu wojennego. Jest absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego w Rybniku.

Jubileusz z trudną historią w tle
To właśnie ta szkoła, która wychowała wielu znakomitych polityków, księży, naukowców i muzyków, za tydzień świętować będzie 90-lecie. Same początki istnienia szkoły w Rybniku sięgają wcześniejszych czasów, bo pierwsze gimnazjum w Rybniku powstało już w 1908 r. z działającej wcześniej w mieście szkoły męskiej. A sam budynek przy ulicy Kościuszki wybudowano w 1910 roku.

W szkole zaznaczają, że placówka nie odcina się od początków szkoły, która działała w granicach państwa pruskiego. Przyjęta data jubileuszowa oznacza 90 lat od momentu, gdy szkoła przeszła pod polskie zwierzchnictwo. - Świętujemy 90-lecie polskiej szkoły w tych murach. Mamy do tego prawo - mówią nauczyciele i dyrekcja placówki.

Wychowują najlepszych
Do dnia dzisiejszego w całym regionie powszechne jest przekonanie, że I LO w Rybniku, to prawdziwa kuźnia talentów i elit. Młodzi ludzie wierzą, że nauka w tym elitarnym liceum otworzy im potem drzwi najlepszych uczelni w kraju. I mają rację.

- Po ukończeniu tego liceum bez problemów dostałem się na prawo we Wrocławiu. I tam, w wielkim mieście nie miałem żadnych kompleksów - wspomina Józef Pinior. - Mieliśmy czas na naukę, spotkania towarzyskie, zabawę. To była bardziej tolerancyjna szkoła niż inne. Owszem długich włosów nie można było nosić, ale niektóre poglądy można było wygłosić tylko tam - dodaje.

Z przyjaciółmi z czasów szkoły średniej obecny senator kontakt utrzymuje do dzisiaj.
- Z sentymentem wspominam te czasy. Nie było wtedy mowy o wyścigu szczurów. Przyjaźniliśmy się, razem uczyliśmy się do matury. Rybnik był w latach 70 miastem, które stawiało na kulturę. Działał tu klub dyskusyjny przy Rybnickim Centrum Kultury, był klub filmowy. Nowe dzieła wybitnych reżyserów mogliśmy oglądać już po kilku tygodniach od ich światowej premiery - wspomina Pinior.

Nauczyciele z pasją
Równie ciepłe wspomnienia ze szkolnych murów wyniósł ksiądz Antoni Reginek, profesor Uniwersytetu Śląskiego. - Mam osobisty sentyment do tej zasłużonej szkoły. Z pewnością wynika on częściowo stąd, że spotkałem pedagogów wyróżniających się swoją osobowością, a także grono serdecznych koleżanek i kolegów - wspomina ksiądz profesor. - W latach 1961-1965 pracujący w I LO zespół profesorski był bardzo interesujący, m.in. dlatego, że część stanowili pedagodzy już doświadczeni i zasłużeni, imponujący swoją wiedzą, nieraz także oryginalni w jej przekazie, ale ogólnie budzący wielki szacunek. Była też druga grupa profesorów, którzy niejednokrotnie dopiero zaczynali swoją pracę pedagogiczną, porywali oni entuzjazmem, młodością i nowatorskimi pomysłami - dodaje.

Na liście znanych absolwentów I LO jest także wybitny pianista Piotr Paleczny, czy Lidia Grychtołówna, która dziś szkoli młodych muzyków na Uniwersytecie w Muguncji, a także arcybiskup Damian Zimoń. A jednym z pierwszych dwóch uczniów, którzy w 1923 roku po raz pierwszy w rybnickiej szkole zdawali polską maturę był kardynał Bogusław Kominek. Obok niego do egzaminu dojrzałości podchodził wówczas tylko Emil Otawa z Pszowa.

Wychowali polityków i aktorów
Szkołę, która nosi imię Powstańców Śląskich kończył także przed laty Olek Krupa, aktor, który robi karierę w Hollywood.

Podczas swojej ostatniej wizyty w rodzinnym mieście i rozmowy z dziennikarzami Dziennika Zachodniego, zdradzał, że już w liceum odkrył swój aktorski talent. To właśnie ówcześni nauczyciele namówili go do wstąpienia do szkolnej grupy teatralnej. Czytając poezję Krupa zadebiutował na szkolnej scenie.

Wielu absolwentów sprzed lat w sobotę, 13 października ponownie przestąpi szkolny próg. Absolwenci będą bowiem honorowymi gośćmi obchodów 90-lecia działalności szkoły.

Absolwenci I LO
Piotr Paleczny - światowej sławy pianista i wykładowca na Uniwersytecie Muzycznym w Warszawie. Rybnickie liceum kończył w 1964 roku.

Arcybiskup Damian Zimoń- urodzony w rybnickiej dzielnicy Niedobczyce I LO w Rybniku kończył w 1952 roku.

Józef Pinior - dziś senator, a przed laty działacz Solidarności. I LO w Rybniku skończył w latach 70-tych. Do dziś wspomina te czasy.

Kardynał Bogusław Kominek - był pierwszym z dwóch uczniów, którzy w 1923 roku zdawali w szkole w Rybniku maturę w języku polskim.

Ksiądz Antoni Reginek, profesor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. I LO im. Powstańców Śląskich w Rybniku kończył w 1965 roku.

Olek Krupa, znany hoolywodzki aktor urodził się w Rybniku. W tym mieście kończył też szkołę średnią. Maturę zdał w I LO w roku 1966.

_____________________________________
Zobacz program jubileuszowych uroczystości

Uroczyste obchody jubileuszu 90-lecia I LO im. Powstańców Śląskich w Rybniku zaplanowano na sobotę, 13 października.
Około godziny 9.30 w budynku szkoły odbędzie się uroczyste ślubowanie uczniów klas pierwszych. Później, na godzinę 10 zaplanowano mszę św. jubileuszową w kościele pod wezwaniem Królowej Apostołów (przy ul. Kościuszki).
Około godziny 11.30 w szkolnej auli rozpocznie się akademia. Wystąpi chór Bel Canto. Po raz pierwszy zaprezentowany zostanie także specjalny, jubileuszowy film o szkole. W programie jest także rozdanie nagród w konkursie fotograficznym "Moja szkoła w obiektywie" . Od godziny 14 na terenie całej szkoły odbywać się będą spotkania absolwentów. Wystąpią także uczniowie szkoły.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto