Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sprzątają i sadzą nowe drzewa po trąbie powietrznej w Kuźni Raciborskiej. Zobacz film [WIDEO]

Arek Biernat
Trwa sprzątanie po trąbie powietrznej w Kuźni Raciborskiej
Trwa sprzątanie po trąbie powietrznej w Kuźni Raciborskiej YouTube/Tomasz Szansny
Wycinają połamane drzewa, wywożą drewno, sadzą nowe sadzonki. Zobaczcie, jak wygląda sprzątanie i próba naprawy tego, co zniszczyła trąba powietrzna w 2017 roku w lasach w Kuźni Raciborskiej.

Dokładnie 7 lipca około godz. 18.30 przez teren należący do Nadleśnictwa Rudy Raciborskie przeszła niszczycielska trąba powietrzna. Tylko w ciągu 15 minut uszkodziła 1800 ha lasu, w tym około 800 ha drzewostanu zniszczyła doszczętnie.

CZYTAJ TEŻ.

- Wywróconych i połamanych około 260 tys. m3 drewna - tak zaczyna się film przytowany przez Tomasz Szansnego i udostępniony przez Nadleśnictwo Rudy Raciborskie.

Na zdjęciach możemy zobaczyć piękne lasy oraz to, co po nich zostało. Autor filmu oprowadza widzów po terenie, gdzie codziennie pracują robotnicy, aby w jakimś stopniu naprawić to, co zniszczył żywioł.

Możemy zobaczyć wycinanie drzew, ich układanie, liczenie oraz mierzenie. Widzmy też ciężki sprzę na co dzień pracujący na terenie Nadleśnictwa Rudy, którym także wywożone jest składowane przy drogach drewno. Autor zdjęć pokazuje też, w jaki sposób przygotowywana jest gleba pod nowe drzewa i w jaki sposób sadzone są nowe sadzonki.

Na koniec można sobie porównąć zdjęcia wykonane dzień po przejściu trąby i po roku sprzątania.

Trąba powietrzna w Kuźni Raciborskiej. To pisaliśmy w lipcu 2018 roku

Harwestery, samochody z żurawiami, piły spalinowe i wyjeżdżające auta załadowane drzewem. Tak wygląda codzienność od ponad roku w lasach w okolicach Kuźni Raciborskiej.

CZYTAJ WIĘCEJ. Trąba powietrzna w Kuźni Raciborskiej. Posadzą 5,5 mln drzew [ZDJĘCIA, WIDEO]
- Cały czas sprzątamy drewno. Do tej pory udało się posprzątać około 220 tys. m sześciennych. To stanowi 70-75 procent planu do wykonania. Jeżeli nic nieprzewidywanego się nie stanie, to z tą częścią zadania powinniśmy się uporać do końca roku - mówi Robert Pabian, nadleśniczy z Rud Raciborskich.

Jednocześnie trwają też prace z przygotowywaniem gruntów pod nasadzenia. W tej chwili jest to 60-70 hektarów, gdzie w przyszłym roku powinny się pojawić pierwsze sadzonki. Ogólnie od podstaw ma zostać odtworzony las o powierzchni 650 ha. Według szacunkowych wyliczeń potrzebnych do tego procesu będzie ponad 5 milionów sadzonek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na raciborz.naszemiasto.pl Nasze Miasto