Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śląskie: Szykuje się rewolucja w opiece nad osobami z problemami psychicznymi

Agata Pustułka
W województwie śląskim szykuje się rewolucja w opiece nad osobami z problemami psychicznymi. Wielkie szpitale psychiatryczne, jak w Rybniku, gdzie jest ok. 1200 łóżek, będą zmniejszane.

Docelowo nie powinno w nich być więcej niż 300 miejsc. - Uspokajam: łącznie liczba łóżek w szpitalach dla osób chorych nie zmieni się, tylko będą one poprzemieszczane. Oddziały psychiatryczne powstaną m.in. w szpitalach wojewódzkich - wyjaśnia Mariusz Kleszczewski, wicemarszałek województwa śląskiego odpowiedzialny za ochronę zdrowia.

Kleszczewski mówi, że "trzeba zerwać ze stygmatyzacją miejsc, gdzie leczą się chorzy". Rybnik, Toszek, Lubliniec są kojarzone właśnie ze szpitalami dla psychicznie chorych. Takie "skoszarowanie" tych ludzi nie jest korzystne przede wszystkim dla samych pacjentów: obecność mniejszego oddziału szpitalnego w mieście, w którym mieszka chory, oznacza pomoc na wyciągnięcie ręki. Depresję, schizofrenię, czy inne choroby duszy można przecież leczyć ambulatoryjnie.

- Jesteśmy pierwszym województwem, który systemowo zajmie się tą problematyką - wyjaśnia Kleszczewski.

Nowoczesne Centra Zdrowia Psychicznego mają powstać na bazie pięciu jednostek zarządzanych przez władze województwa. To Centrum Psychiatrii w Katowicach, Szpital Psychiatryczny w Toszku, Szpital dla Psychicznie i Nerwowo Chorych w Rybniku, Szpital Neuropsychiatryczny w Lublińcu oraz sosnowieckie Centrum Pediatrii.

Nowe możliwości daje ustawa o działalności leczniczej, która wchodzi w życie 1 lipca. Umożliwi ona m.in. tworzenie niepublicznych zakładów medycznych dla cierpiących na schorzenia psychiczne.

Chorujemy coraz częściej

Nasze szpitale muszą być przygotowane na to, by zmierzyć się z prawdziwą epidemią chorób psychicznych. Do tych występujących najczęściej należą zaburzenia nastroju, organiczne zaburzenia psychiczne, schizofrenia, depresje oraz zaburzenia zachowania i emocji, rozpoczynające się zwykle w dzieciństwie i wieku młodzieńczym.

W całym kraju w czasie ostatniej dekady liczba chorych leczonych ambulatoryjnie zwiększyła się o połowę, a liczba korzystających z opieki stacjonarnej - o jedną trzecią. Problem ten dotyczy także województwa śląskiego.

Projekt Śląskiego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2011-2015 zaprezentowano podczas konferencji "Ochrona zdrowia psychicznego".

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto