Pyszna kuchnia i uroda dziewcząt urzekają turystów Pyszna kuchnia i uroda dziewcząt urzekają turystów

Pyszna kuchnia i uroda dziewcząt urzekają turystów. (© fot. Paweł Relikowski.)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Choć może się nam wydawać, że Polska nie jest atrakcyjna dla cudzoziemców jako docelowe miejsce do życia, to bezspornym faktem pozostaje, że rozpoczęli oni zakupy nad Wisłą.

Najwięcej nieruchomości kupują Niemcy, Ukraińcy, Holendrzy, Rosjanie i Austriacy - wynika ze sprawozdania Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji za rok 2009, które ogłosił wiceminister Zbigniew Sosnowski podczas posiedzenia sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych na początku tygodnia. A najczęściej wybieranymi przez cudzoziemców regionami wcale nie są Mazury ani tym bardziej czyste Podlasie czy bliskie granicy Zachodniopomorskie, a Śląsk i Mazowsze.

Cudzoziemcy uzyskali u nas łącznie 313 zezwoleń na nabycie nieruchomości o łącznej powierzchni 1757 ha. Osoby prawne dostały 109 zezwoleń, a osoby fizyczne - 202. Z danych ministerstwa wynika, że nieruchomości rolne i leśne najczęściej kupowali Niemcy, Holendrzy, Francuzi. Ile mieszkań znalazło się w rękach obcokrajowców, trudno oszacować, bo nie zawsze są oni formalnymi właścicielami. Sądząc jednak z oficjalnych danych ich liczba rośnie błyskawicznie. O ile w 2003 roku niespełna siedemset znalazło się w ich rękach, o tyle w 2008 roku liczba sprzedanych mieszkań obcokrajowcom wzrosła do 3 tysięcy.

Najwięcej kupują Brytyjczycy, tuż za nimi są Irlandczycy. Trzecie miejsce przypada Niemcom, a dalej w kolejności są Francuzi i... Hiszpanie. - Od kilku lat każde wakacje spędzamy w Beskidach w okolicach Wisły w jednym z gospodarstw agroturystycznych. W tym roku zaproszono nas też na Boże Narodzenie. Właśnie po tej ostatniej wizycie podjęliśmy decyzję, że trzeba rozejrzeć się za czymś na stałe - mówi Agnes Wiszniowski z Anency. I choć bliżej ma na Lazurowe Wybrzeże, marzy o polskich górach.

- Bo tu czujemy się z Andre, moim mężem, jak w rodzinie. Dzieci rozjechały się po świecie i mamy kontakt tylko poprzez internet, a sieć jest wszędzie - mówi. Choć nazwisko sugeruje polskie korzenie, Agnes podkreśla, że nie ma rodziny w naszym kraju. Mehmet Ali Cildir jest Turkiem, który w ramach projektu Erasmus dwa semestry studiował na Politechnice Śląskiej. Choć ma 20 lat i Polska jest pierwszym krajem, który odwiedził w życiu, zwłaszcza na Śląsku bardzo mu się podoba.


Wiadomości

Komentarze (9)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

magnes (gość)

Przyciąga, przyciąga bardzo skutecznie cudzoziemców zza Brynicy. I w zaden sposób nie chcą się stąd oderwać i iść raus.

(*) (gość)

ale w polsce zakaz zakupu ziemi nadal obowiązuje, bo nad tym PSL i cała wiocha PiSowsa czuwa. No a już Niemcowi ziemie sprzedać, to zaraz z tym do TV lecą i Elke Jaworowicz molestują by w tej sprawie u wszystkich świętych apelowała

dular (gość)

przestancie idiotycznie pisac( Dziennikarze) wszedzie, w calej Europie mozna kupowac grund pod budowe, tylko polska ma problemy. Wy mozecie tez kupowac ziemie we Francji, Niemczech, Anglii itd. nikt wam nie broni.

w grobie sie łobraca (gość)

że Turcy wykupujo polsko ziemie ? Poseł Woda z całym PSL tyle pułapek językowych na nich zastawił a Oni g, sobie z tego robią

(.)(.) (gość)

Oj tam - zaraz chłopaki z Pakistanu...
Chociaż gdyby nasi "polscy chłopcy" posiadali nieco więcej wyobraźni, to kto wie czy nie musiałoby być tak smutno lecz prawdziwie.
Zatem Drogi Baldwinie rusz główką, bo New Jerusalem przejdzie w obce władanie :-)

Baldwin of Jerusalem (gość)

nasze "polkskie dziewczyny " wiedza najlepiej jak przyciagnac cudzoziemcow..... Smutne ale prawdziwe....

berga (gość)

Czym? Brudne domy, pozakrywane reklamami, Zabrze-katastrofa, smrod i brud, Bytom, Swietochlowice itd.itd.To co ty piszesz Cichy, to sa bzdury i sam w to nie wiezysz.Ci turysci co przyjezdzaja, to sa odwiedzajacy swoje rodziny a nie podziwiajacy.