Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sejmik zajmie się uchwałami antysmogowymi z Rybnika. Czy skrócą czas na wymianę pieców na terenie Rybnika?

Aleksander Król
facebook Wojciech Kiljańczyk
Sejmik Województwa Śląskiego wprowadzi do porządku obrad rybnickie uchwały w sprawie skrócenia na terenie Rybnika terminów z wojewódzkiej uchwały antysmogowej na wymianę pieców. - Przewodniczący Jan Kawulok zobowiązał się do takiego ruchu w terminie do 2 miesięcy - informuje Wojciech Kiljańczyk, przewodniczący rady miasta Rybnika, który spotkał się w tej sprawie z przewodniczącym Sejmiku.

Sejmik Województwa Śląskiego wprowadzi do porządku obrad rybnickie uchwały w sprawie skrócenia na terenie Rybnika terminów z wojewódzkiej uchwały antysmogowej na wymianę pieców.

Wojciech Kiljańczyk, przewodniczący Rady Miasta Rybnika napisał na facebooku:

Dzięki wsparciu radnego Grzegorza Wolnika, spotkałem się wczoraj z przewodniczącym Sejmiku WSL w kontekście wprowadzenia do porządku obrad uchwały w sprawie przyspieszenia na terenie Rybnika terminów z wojewódzkiej uchwały antysmogowej. Przewodniczący Jan Kawulok zobowiązał się do takiego ruchu w terminie do 2 miesięcy. Jednocześnie w trakcie bezpośredniej rozmowy pozytywnie odniósł się do wniosku Rady Miasta Rybnika. Liczę na poparcie wszystkich radnych wojewódzkich - informuje Wojciech Kiljańczyk.

Niewykluczone, że radni Sejmiku będą chcieli skonsultować jeszcze sprawę z radnymi miejskimi. W Sejmiku większość ma PiS, więc kluczowa może okazać się opinia rybnickich radnych PiS, którzy - przypomnijmy - podczas sesji Rady Miasta Rybnika głosowali przeciw rybnickim uchwałom antysmogowym.

Czy gdyby doszło do konsultacji na linii Sejmik - Rada Miasta Rybnika - radni PiS z Rybnika poprą teraz uchwały antysmogowe skracające czasy na wymianę pieców węglowych dla Rybnika? Zapytaliśmy Łukasza Dwornika, radnego miejskiego z ramienia PiS.

Teraz uchwałą ma się zająć Sejmik. Nie mieszajmy kompetencji jednego organu z drugim. Myśmy wyrazili już swoje stanowisko podczas sesji. To stanowisko było klarownie przedstawione - one dotyczyło nierównego traktowania mieszkańców z punktu widzenia różnych terminów (red. na wymianę pieców).
Ale jeżeli zaistnieją pewne okoliczności, jeśli będzie pełna wola sejmiku wojewódzkiego i jeżeli zaistnieją okoliczności typowo merytoryczne i też prawne - bo trzeba wziąć aspekt prawny czy to jest możliwe, to oczywiście jesteśmy gotowi do rozmów - mówi Łukasz Dwornik.

Dodaje, że Sejmik jest organem wyższego rzędu niż Rada Miasta Rybnika więc niech się radni Sejmiku wypowiedzą we własnym zakresie, a jak będzie potrzeba, to się wypowiedzą w sprawie.

A gdyby właśnie było zapytanie z Sejmiku to będziecie za? - dopytujemy.

Powiem w imieniu własnym – jeżeli ktoś z poziomu Sejmiku, nie ważne kto, udowodni mi i mnie przekona, że ta uchwała, skracająca okres dla Rybnika (red. na wymianę pieców węglowych) nie ma znamion nierównego taktowania mieszkańców, to jestem gotów do wielu różnych opinii. Jak również takich opinii, które mogą się skłaniać ku poparciu takiej inicjatywy - mówi Dwornik.

Tymczasem Wojciech Kiljańczyk, radny PO przekonuje, że możliwości prawne dla odrębnego kształtu uchwały antysmogowej dla Rybnika są możliwe.

Możliwości prawne dla odrębnego kształtu uchwały antysmogowej dla Rybnika są możliwe. Udowodnił to sejmik małopolski, zmieniając zapisy uchwały antysmogowej dla Krakowa. Czas, by Rybnik również był pionierem w swoim województwie. Tego wymaga sytuacja, bo przez ponad 100 dni w roku mamy w mieście sytuację, która zagraża zdrowiu i życiu mieszkańców - mówi Wojciech Kiljańczyk.

Przypomnijmy, chodzi o uchwały antysmogowe podjęte wcześniej przez rybnicką Radę Miasta, w której uwzględniono petycję Stowarzyszenia Rybnicki Alarm Smogowy i Stowarzyszenia Centrum Inicjatyw Społecznych CRIS, by wystąpić do Zarządu i Sejmiku Województwa Śląskiego z apelem o podjęcie działań zmierzających do zmiany uchwały Sejmiku Województwa Śląskiego z dnia 7 kwietnia 2017 r. w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa śląskiego ograniczeń w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw, poprzez:

1) wprowadzenie na terenie Miasta Rybnika zakazu instalowania instalacji, w których następuje spalanie węgla w nowych budynkach, co do których zgłoszenie budowy lub wniosku o pozwolenie na budowę złożono po 1 stycznia 2020 roku.

2) skrócenie w stosunku do terenu Miasta Rybnika okresów przejściowych przewidzianych w §8 uchwały Sejmiku w ten sposób, że wymagania wskazane w §4 uchwały Sejmiku dla instalacji, których eksploatacja rozpoczęła się przed 1 września 2017 r. będą obowiązywać:

a) od 1 stycznia 2022 roku w przypadku instalacji eksploatowanych w okresie od 5 do 10 lat od daty ich produkcji,
b) od 1 stycznia 2022 roku w przypadku instalacji eksploatowanych w okresie poniżej 5 lat od daty ich produkcji,
c) od 1 stycznia 2024 roku w przypadku instalacji spełniających wymagania w zakresie emisji zanieczyszczeń określonych dla klasy 3 lub klasy 4 według normy PN-EN 303-5:2012.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto