Kto i dlaczego skazał młodą dziewczynę, poszkodowaną przez wichurę, na śmierć? Gdyby nie bezduszność szpitala, który odesłał karetkę pogotowia z ranną, może dziś by żyła. Dlaczego więzień z Katowic musi odsiadywać karę w Gdańsku? Czy państwo ma prawo do części naszej działki?

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Na tysiące takich pytań odpowiadał w minionych dwóch latach pełnomocnik terenowy Rzecznika Praw Obywatelskich w Katowicach.

- O pomoc zwróciło się do nas niemal 4 tysiące osób z woj. śląskiego, małopolskiego i świętokrzyskiego - mówi dr Aleksandra Wentkowska, wraz z 10-osobowym zespołem prowadząca pełnomocnictwo RPO w Katowicach w gmachu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego. To jeden z trzech takich zespołów terenowych w kraju. Rzecznik praw obywatelskich Janusz Kochanowski powołał je także w Gdańsku i Wrocławiu. Zatrudniają prawników, bo problemy, jakimi się zajmują, można rozwiązać tylko na gruncie obowiązujących przepisów.

- Bardzo często o pomoc zwracają się osoby o małej wiedzy na temat własnych praw, często sprawa byłaby wcześniej pozytywnie załatwiona przez konkretny urząd, gdyby człowiek wiedział choćby, jaki jest termin i tryb jej rozpatrzenia - mówi Aleksandra Wentkowska.

Także dlatego RPO uruchomił właśnie w tych dniach portal wszelkich porad prawnych - nieoceniony dla osób, które nie znają przepisów i nie stać je na prawnika. Znaleźć go można pod adresem www.codziennik-prawny.pl

- Portal oferuje odpowiedzi na setki pytań pod adresem prawa, informacje opracowane są przez grono wybitnych prawników. Obywatele mogą tam znaleźć także wzory wszelkich pism i wniosków, składanych w swoich sprawach w urzędach. Niebawem ruszymy, także w województwie śląskim, z cyklem szkoleń adresowanych do uczniów, nauczycieli, przedstawicieli organizacji pozarządowych, zajmujących się udzielaniem bezpłatnych porad prawnych - zapowiada naczelnik Marta Kukowska z Biura RPO w Warszawie.

Wiadomości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!