Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rządowy antysmogowy program dla Rybnika na czym będzie się opierał?

AK, UM
Czy Rybnik uzyska wsparcie państwa żeby walczyć ze smogiem? Kiedy powstanie indywidualny program poprawy jakości powietrza dla miasta? Te m.in. kwestie były tematem rozmowy z Piotrem Woźnym, pełnomocnikiem rządu ds. programu „Czyste powietrze” przy okazji jego wizyty w Rybniku.

Antysmogowy program dla Rybnika na czym będzie się opierał?

Rządowy program STOP SMOG został przedstawiony 22 lutego br. Niestety Rybnik nie został w nim uwzględniony. Inicjatywa skierowana jest do tych spośród 33 najbardziej zanieczyszczonych polskich miast (wg danych WHO), których liczba mieszkańców nie przekracza stu tysięcy. Dla pozostałych miast, zgodnie z późniejszymi deklaracjami, powinny zostać przygotowane indywidualne programy. W tej sprawie prezydent Rybnika Piotr Kuczera spotkał się 17 kwietnia br. w Katowicach z Piotrem Woźnym, pełnomocnikiem rządu ds. programu „Czyste powietrze”.

Na spotkaniu przedstawiłem informacje na temat specyfiki Rybnika w kontekście problemu jakości powietrza. Mam tu na myśli m.in. rozwiązania wprowadzone przez Rybnik, temat funkcjonowania dostaw ciepła w mieście czy charakterystykę zasobu komunalnego. Liczę, że po analizie materiałów dotyczących Rybnika padną konkretne propozycje ze strony rządowej

– wskazuje Piotr Kuczera.

Wizyta Piotra Woźnego w Rybniku na wernisażu wystawy „Dzieci malują smog dla premiera” była okazją do zapytania rządowego pełnomocnika o postępy prac nad programem dla miasta oraz antysmogowe działania rządu.
Piotr Woźny wskazywał przede wszystkim na podnoszoną często przez samorządowców konieczność wprowadzenia ogólnopolskich przepisów:

Trzeba dokończyć prace nad wydaniem przepisów wprowadzających normy jakości paliw, tak, by w domowych paleniskach nie można było palić odpadem węglowym. Na Śląsku jest uchwała antysmogowa, ale potrzebne są przepisy, które będą obowiązywały na terenie całej Polski. Trzeba też pracować nad tym, by nie można było sprzedawać najgorszej jakości kotłów – tu przepisy zostały wydane, ale konieczne jest sprawdzenie stosowania ich w praktyce

– mówi Piotr Woźny.

Piotr Woźny wskazywał także na konieczność pogłębiania współpracy między rządem
i samorządami oraz zwiększenie skuteczności wydawania środków publicznych ulokowanych w różnych instytucjach na działania antysmogowe. Podkreślał też, że wydanie odpowiednich przepisów to jedno – ale od nich samych nie zmienia się rzeczywistość. Tę można zmienić na poziomie konkretnych miejscowości.

Mamy w Polsce gigantyczną ilość środków publicznych, które są „popakowane” po różnych programach – czy to rządowych czy samorządowych. Trzeba przekierować mechanizmy wydatkowania tych środków. Inicjatywa, by zacząć współpracę z 33 miastami z listy WHO ma na celu doprowadzenie do tego, by te pieniądze były możliwie jak najsensowniej wydawane. Smog to nie jest problem, z którym samorząd może sobie poradzić sam, rząd też samodzielnie tego problemu nie rozwiąże. Tutaj jest potrzebna bardzo bliska współpraca, zejście na poziom konkretnych miejscowości, dzielnica po dzielnicy, ulica po ulicy – dodaje Piotr Woźny.

Program dla 23 mniejszych miast z listy WHO ma polegać na tym, by najmniej zamożnym mieszkańców tych miejscowości sfinansować inwestycje polegające na termomodernizacji budynków i wymianie wysokoemisyjnych źródeł ciepła. Wg założeń projekt ustawy w tym zakresie powinien być gotowy do końca maja. Przedsięwzięcie ma zostać sfinansowane wspólnie przez rząd, który przekaże 70% środków oraz samorządy – wojewódzkie (20% wkładu finansowego) i gminne (10%).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto