Panie nie połamią już obcasów w swoich szpilkach na rybnickim deptaku. Właśnie rozpoczęła się przebudowa tzw. rynsztoka - jak kąśliwie nazwali ciek odprowadzający wodę z deptaka rybniczanie. Po przebudowie ulicą Powstańców Śląskich i Sobieskiego ma się chodzić o wiele wygodniej.

Rynsztok z deptaka w Rybniku znika. Panie nie połamią szpilek!


Dziś rano w okolicach fontanny pod bazyliką zobaczyliśmy pracowników rozwalających fragment tzw. rynsztoka. Prace ruszyły z kopyta! Największa przeszkoda pań w szpilkach i matek z wózkami dziecięcymi oraz niepełnosprawnych znika!

- Do końca wakacji potrwają rozpoczęte właśnie prace związane z przebudową cieku odprowadzającego wody opadowe z deptaka, na ul. Powstańców Śląskich - Jana III Sobieskiego - św. Jana - mówi nam Lucyna Tyl, z biura prasowego Urzędu Miasta w Rybniku.

Zakres planowanego remontu obejmuje rozbiórkę istniejącego cieku wodnego z kostki bazaltowej łupanej i wykonanie nowego cieku z płytek granitowych. Płytki granitowe zostaną zlicowane z pozostałą nawierzchnią deptaka, co ma zlikwidować tzw. efekt „rynsztoku”.

Nowy ciek wykonany będzie z płytek granitowych o grubości 10 cm i szerokości 40 cm, w kolorze grafitowym lub czarnym (komponującym się z istniejącą wokół cieku nawierzchnią), ułożonych na podsypce cementowo-piaskowe. Po ułożeniu płytek granitowych, pozostała powierzchnia zostanie wypełniona wcześniej zdemontowaną kostką bazaltową, z zastosowaniem technologii syntetyczno-mineralnej wypełnienia fug.

Prace wykonuje wybrana w przetargu firma PAREATIS Sp. z o.o. z Rybnika za kwotę 302.738,88 zł

Przypomnijmy, zakończona w 2014 roku rewitalizacja deptaka była dofinansowana z Unii Europejskiej, dlatego na jego obecną przebudowę konieczne było uzyskanie zgody Urzędu Marszałkowskiego. Głównym powodem przebudowy cieku są problemy zgłaszane przez osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich oraz osoby o ograniczonej sprawności ruchowej (w tym osoby starsze), dla których obecna konstrukcja cieku była bardzo dużym utrudnieniem w poruszaniu się po deptaku.

Rozrywka

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!