Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rybnik ma nowe logo heraldyczne. Kolorowe rybki i inna radosna twórczość odchodzi do lamusa WIDEO

AK, UM Rybnik
Miasto Rybnik ma nowe logo heraldyczne! Do lamusa odchodzą kolorowe rybki, które można było spotkać nie tylko w starym logo ale też np. na rondzie przy ulicy Żorskiej. Od maja miasto Rybnik, będzie posługiwać się nowym Systemem Identyfikacji Wizualnej. Wszystkie instytucje miejskie będą posługiwały się charakterystyczną nową symboliką miejską.

Miasto używało na przestrzeni ostatnich lat co najmniej kilku różnych form logo promocyjnych, które powstawały w miarę bieżących potrzeb, bez wspólnego mianownika.

Podobnie, bez jednolitego klucza, powstawały różne logotypy miejskich instytucji. Przyczyniało się to do niepotrzebnego mnożenia symboli i powodowało nieład wizualny.

Dlatego podjęto decyzję o powrocie do herbu miasta, jako wspólnego, uniwersalnego symbolu wspólnoty miejskiej i używaniu go zarówno w zastosowaniach oficjalnych, jak i tych informacyjnych i promocyjnych.

Miejski herb Rybnika, w swojej pełnej postaci, składa się z błękitnej tarczy z ułożonym w skos srebrnym szczupakiem oraz kwiatami orzecha wodnego i w tej formie pozostaje oficjalnym symbolem miasta. Jednak duża ilość detali i charakter rysunku uniemożliwiają stosowanie go jako znaku na co dzień – trudno o odpowiednią ekspozycję, pomniejszanie z zachowaniem czytelności itd. Dlatego konieczne było przygotowanie logo heraldycznego – wersji użytkowej herbu, pozwalającej na stosowanie bez utraty czytelności, wyrazu i jakości.

Nowy, ujednolicony system identyfikacji wizualnej oparty na uproszczonym miejskim herbie, obejmie wszystkie wydziały Urzędu Miasta oraz podlegające miastu instytucje i podmioty. Dzięki temu wspólnie będą tworzyć jednolitą markę, pod jednym hasłem – Rybnik

– komentuje prezydent miasta, Piotr Kuczera.

Identyfikacja wizualna to nie tylko znak i systematyzacja jego użycia, ale również odpowiednio używana kolorystyka, liternictwo i materiał ilustracyjny. Wywiedziony z miejskiej heraldyki błękit nadal będzie kolorem wiodącym miejskich materiałów, natomiast dopełni go gama śląskich kolorów: czarny – nawiązujący do górniczych tradycji, czerwony – z okiennych framug i ceglanych ścian familoków oraz żółty – zaczerpnięty z herbu Śląska

– mówi Marcin Wolny ze Studia Otwartego.

Typografia miejskiego SIW będzie oparta o rodzinę bezszeryfowych krojów pisma Favela. Krój, zaprojektowany przez polskiego typografa Mateusza Machalskiego, charakteryzuje się zdecydowanym wyrazem oraz dużą ilością odmian, pozwalający na konstruowanie czytelnych i wyrazistych komunikatów.

Całości dopełni materiał ilustracyjny – jako inspiracja do jego opracowania posłużyły pochodzące z XX-lecia międzywojennego witraże znajdujące się w oknach sali posiedzeń rybnickiego Urzędu Miasta.

Zaprojektowane przez poznańskiego artystę Jana Piaseckiego, wykonane w krakowskiej pracowni S.G. Żeleńskiego witraże, przedstawiają alegorie dziedzin tradycyjnie związanych z Rybnikiem: hutnictwa, przemysłu i handlu, wspólnoty miejskiej, górnictwa i rolnictwa.

Nowy system identyfikacji wizualnej obejmie szatę graficzną miejskich dokumentów, publikacji oraz materiałów informacyjnych i promocyjnych – drukowanych i elektronicznych. Odświeżony zostanie wygląd urzędowej papeterii, wzorów pism, dokumentów i formularzy, wzory miejskich plakatów, folderów, informatorów i innych akcydensów, a także miejska strona internetowa. Spójne oznaczenie obejmie miejskie budynki, flotę samochodową, w tym komunikację miejską, a także gadżety, upominki i materiały reklamowe

– mówi Robert Cebula naczelnik wydziału promocji UM.

Następnym etapem porządkowania przestrzeni miasta będzie zaprojektowanie i wdrożenie, tzw. Systemu Informacji Miejskiej: spójnego z miejską identyfikacją wizualną, ujednoliconych oznaczeń ulic, kierunkowskazów, map orientacyjnych oraz oznaczeń ważnych miejsc, zabytków i atrakcji.

Strona zawiera zarówno interaktywną prezentację i instrukcję stosowania SIW, jak i dostępną po zalogowaniu bazę wszystkich komponentów – w postaci gotowych do użycia plików i szablonów. Dzięki temu wszystkie używające SIW miejskie podmioty i instytucje będą miały łatwy dostęp do stale aktualizowanej bazy wiedzy i zasobów dotyczących systemu.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto