Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rybniccy policjanci chcą urlopu bo pracują w smogu. W komendzie powołano specjalną komisję

Aleksander Król
Wojciech Matusik
Niemal 40 policjantów prewencji KMP w Rybniku pod koniec stycznia złożyło raporty do Komendanta Miejskiego Policji w Rybniku o udzielenie dodatkowych urlopów ze względu na narażenie na działanie pyłów (PM 10,PM 2.5) w wymiarze 9 dni. Stróże prawa z Rybnika boją się o swoje zdrowie - w raportach do komendanta tłumaczą, że narażając się podczas służby na szkodliwe działanie smogu, w przyszłości mogą poważnie chorować, a nawet umrzeć. W komendzie powołano specjalną komisję.

Rybniccy policjanci chcą urlopu bo pracują w smogu. W komendzie powołano specjalną komisję

- Pełnię służbę w Ogniwie Patrolowo-Interwencyjnym Wydziału Prewencji KMP w Rybniku, która głównie polega na realizacji zadań patrolowo-interwencyjnych na terenie miasta Rybnika. Z uwagi na specyfikę i rodzaj zlecanych zadań służba w zdecydowanej większości pełniona jest na wolnym powietrzu. Z codziennych komunikatów podawanych w środkach masowego przekazu wynika, że Rybik jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce. Policjanci wykonujący codziennie ciężką i odpowiedzialną służbę zewnętrzną są narażeni na szkodliwe działanie smogu, który w przyszłości, co pokazują badania może być powodem poważnych zachorowań a nawet śmierci - czytamy w jednym z raportów złożonym przez policjanta z Rybnika.

Działania mundurowych wspiera Stowarzyszenie Rybnicki Alarm Smogowy, które opracowało specjalną rekomendację do NSZZ Policjantów.

- Po zapoznaniu się z przepisami opracowaliśmy rekomendację do NSZZ Policjantów, w której wspieramy ich działania i sugerujemy, że należy im się także dodatkowy urlop ze względu na narażenie na substancję rakotwórczą - benzo(a)piren w większym wymiarze, to jest 13 dni w roku - mówi Zdzisław Kuczma ze Stowarzyszenia Rybnicki Alarm Smogowy.

Jak tłumaczy, w tej sytuacji policjanci z Rybnika (i nie tylko) mieliby prawo do urlopu w większym wymiarze, czyli 13 dni w roku, a prawo to powinno zostać ustalone przez specjalną komisję powołaną przez Komendanta Miejskiego Policji (i innych komendantów, na których terenie występują nieakceptowane stężenia PM 10, PM2.5 oraz benzo(a)pirenu).

W efekcie w Komendzie Miejskiej Policji w Rybniku powołano specjalną komisję, która zajmuje się już sprawą. -

Zostało złożonych dokładnie 37 raportów o przyznanie dodatkowego urlopu w związku ze smogiem. Wobec tego w naszej komendzie została powołana Komisja do oceny warunków szkodliwych dla zdrowia uprawniających policjantów do uzyskania urlopu dodatkowego z tytułu pełnienia służby w warunkach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia w narażeniu na pył i substancje chemiczne. Komisja już pracuje - tłumaczy nam sierżant sztabowy Dariusz Jaroszewski z rybnickiej policji.

Związkowcy ogólnopolskiego NSZZ Policjantów dziękują Stowarzyszeniu Rybnicki Alarm Smogowy za wsparcie inicjatywy NSZZ Policjantów, powołując się przy okazji na artykuł w Dzienniku Zachodnim pt. „Policjanci pracują w smogu. Należy im się dodatkowy urlop?”.

Więcej o sprawie piszemy dziś (11.02) w Dzienniku Zachodnim
CZYTAJ TEŻ TUTAJ:
Policjanci pracują w smogu. Chcą dodatkowego urlopu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto