Dziś w Rybniku zainicjowano akcję zbierania podpisów pod referendum szkolne dla Rybnika, Żor, powiatu rybnickiego oraz wodzisławskiego.

Referendum szkolne w Rybniku, Żorach i Wodzisławiu: ZNP zaczyna zbierać podpisyKomitet Referendalny dla Rybnika i powiatu rybnickiego, Wodzisławia i powiatu wodzisławskiego oraz Żor został zawiązany 31 stycznia 2017 roku i ma charakter otwarty. - Obywatelskie referendum ma sens, bo jeszcze możemy zatrzymać niedobrą reformę edukacji! - przekonują inicjatorzy.

Kazimierz Piekarz, prezes ZNP w Rybniku Kazimierz Piekarz

Pytanie się rodzi takie, czy to referendum jest nam potrzebne, skoro ustawę już przyjął sejm o reformie oświaty, a pan prezydent w styczniu złożył podpis.
Uważamy, że referendum obywatelskie to ostatnia szansa zatrzymania złej reformy. Co do złej jej jakości jesteśmy głęboko przekonani. I uważamy, że zatrzymanie tej reformy, tylko i wyłącznie może się odbyć dzięki inicjatywie obywatelskiej, stąd referendum obywatelskie. Dziś odbyło się posiedzenie komitetu referendalnego, który został zawiązany dla oddziału rybniciego, Żor, Jastrzębia, Wodzisławia.
Komitet ten został poparty przez partie polityczne , organizacje społeczne, a także przez rady rodziców.
Celem referendum jest 500 tys. podpisów - to jest 500 decyzji obywatelskich niepolitycznych, osób które żywotnie zainteresowane są tym, że ich dziecko zostanie posłane do takiej szkoły, która przygotuje ich do życia dorosłego.

Beata Draga z rady rodziców w II Gimnazjum im. Królowej Jadwigi w Rybniku
Proszę, by wszyscy rodzice ze względu na dobro naszych dzieci zmobilizowali się i podpisali to referendum. Dla naszych dzieci i dla nas to jest najlepsze rozwiązanie. Polacy nie dajmy się zwariować, trzymajmy się razem.

Marek Krząkała, poseł PO
Reforma edukacji jest zła, szkodliwa dla rozwoju młodych ludzi. My dziś łączymy siły po to, żeby zebrać jak największą liczbę podpisów i doprowadzić do tego referendum.


Grażyna Graś, SLD Rybnik

Jako SLD chcemy się włączyć w tę akcję. Musimy razem zebrać pół miliona podpisów. Damy radę!

Aleksander Pyszny, dyrektor szkoły w Czerwionce-Leszczynach, ZNP
Apelujemy też o wiarę, że to referendum ma sens. To co zostało powiedziane o uchwaleniu ustawy przez sejm, o podpisie pana prezydenta, wydaje nam się że jest jeszcze do odkręcenia. Dzięki naszym działaniom, obywatelom, którzy mamy nadzieję włączą się w naszą akcję, uda nam się powstrzymać złe zmiany w polskiej oświecie.
Stefan Kiesielewski powiedział swego czasu – to że jesteśmy w miejscu na cztery litery... to nie znaczy że musimy się tu urządzać.

Niestety pojawiają się głosy, że Związek Zawodowy Solidarność zastrasza nauczycieli, że jak podpiszą mogą stracić pracę. Znajome osoby tak mi to zgłaszały. Pojawiła się kwestia gróźb dotyczących funkcjonowania list osób, które będą przeznaczone do zmiany, zwolnienia.

Aleksander Pojda , dyrektor ZS nr 5 w Rybniku

Reforma wiąże się z olbrzymimi kosztami związanymi z przystosowaniem sali lekcyjnej, toalet, ja tego w szkole nie mam. Ja mam gimnazjum. W Zespole Szkół nr 5 w Rybniku - Niedobczycach w tej chwili jest 9 klas gimnazjalnych a od 1 stycznia będę miał 1 klasę szkoły podsawowej. Na pewno mniej etatów.

Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!