Studzienka w Jankowicach to wspaniałe miejsce

Studzienka w Jankowicach to wspaniałe miejsce. (© fot. Agnieszka Materna.)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Festyny, koncerty, biesiady do późnych godzin wieczornych - w całym regionie najbliższy weekend będzie obfitował w wiele atrakcji i imprez. Warto się wybrać z całą rodziną na zorganizowany wypad. A jeśli ktoś nie lubi tłumów, proponujemy rowerową albo pieszą wycieczkę, którą przedstawiają nasi eksperci. Zapewniamy, że w naszych miastach jest co podziwiać i co zwiedzać.

Wycieczka z historią i religią w tle
Na spacer po urokliwych zakątkach regionu zaprasza Bogdan Kloch dyrektor rybnickiego muzeum.

Trasa piesza: Leszczyny, dworzec PKP, ulica Broniewskiego, Morcinka, księdza Pojdy, cmentarz w Leszczynach.
Czas: 2 godziny


Wycieczkę rozpoczynamy w rejonie stacji PKP w Leszczynach (gmina Czerwionka-Leszczyny). Stąd udajemy się do centrum Leszczyn. Warto wejść w głąb mijanego osiedla, gdyż jest to znakomity przykład surrealistycznej architektury. Osiedle budowane było według określonego schematu. Budynki usytuowane są względem siebie prostopadle lub równolegle, a między nimi jest dużo wolnej przestrzeni.

Dalej kierujemy wzdłuż ulicy księdza Pojdy aż do zabytkowego pałacyku położonego w najstarszej części miasta. Dwór klasycystyczny wzniesiony został w 1882 roku przez Konrada von Bartelta, w miejscu istniejącego tam wcześniej drewnianego dworu. Jest to budynek 4-traktowy, piętrowy, z wieżą od strony wschodniej. Obecnie mieści się w nim filia Biblioteki Miejskiej. - Wokół dworu założono stawy i duży park, który w zubożałej postaci zachował się do dziś. Teren jest bardzo malowniczy i warty zobaczenia - mówi Bogdan Kloch.

Po zobaczeniu zabytkowego zameczku kierujemy się dalej ulicą księdza Pojdy aż do pobliskiej szkoły podstawowej. Tuż obok niej mieści się stary, zabytkowy cmentarz. - Na tym cmentarzu znajdują się dobrze zachowane tablice nagrobne, które datuje się na połowę XIX wieku. To prawdziwy unikat, którego w innym miejscu w regionie próżno szukać - mówi Kloch.

Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!