Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rajd szlakiem Marszu Śmierci w Rybniku. Uczniowie szkół podstawowych uczcili pamięć ofiar

Barbara Kubica
Rajd szlakiem Marszu Śmierci
Rajd szlakiem Marszu Śmierci ARC
Rajd Szlakiem Marszu Śmierci w Rybniku. Uczniowie trzech rybnickich szkół podstawowych przeszli trasę z Rybnika – Kamienia do centrum miasta odwiedzając miejsca związane z ofiarami wspomnianego „marszu śmierci

Rajd szlakiem Marszu Śmierci. Uczniowie upamiętnili ofiary

Rajd Szlakiem Marszu Śmierci: MIjającą właśnie 70 rocznicę „marszu śmierci” więźniów KL Auschwitz, który przechodził przez nasz tegion, uczcili uczniowie trzech rybnickich szkół podstawowych, którzy pod opieką nauczycieli przeszły trasę z Rybnika – Kamienia do centrum miasta odwiedzając miejsca związane z ofiarami wspomnianego „marszu śmierci”.
Jednym z organizatorów rajdu jest Robert Furtak (nauczyciel historii w Szkole Podstawowej nr 13 im. Bohaterskich Harcerzy Rybnika - Chwałowic oraz Zespole Szkolno – Przedszkolnym nr 10 w Rybniku), który uczestniczył także w tym roku w Marszu Pamięci, którego pomysłodawcą jest Jan Stolarz z Radlina. Trasa tego marszu, organizowanego co roku w rocznicę wydarzeń z 1945 roku, wiedzie z Oświęcimia przez Brzeszcze, Miedźną, Brzeźce, Pszczynę, Studzionkę, Pawłowice, Jastrzębie – Zdrój i Mszanę aż do Wodzisławia Śląskiego. Tegoroczna edycja przedsięwzięcia miała miejsce w dniach 16 – 18 stycznia, a wzięło w niej udział około 30 osób.

Udział w Marszach Pamięci spowodował, że rybnicki nauczyciel po raz drugi zaprosił chętnych uczniów ze szkół, w których prowadzi lekcje historii, do przejścia trasy z Rybnika – Kamienia do centrum miasta (można tutaj znaleźć trzy monumenty upamiętniające ofiary „marszu śmierci” ze stacji Rzędówka do Rybnika). Do grupy dzieci z rybnickich SP nr 13 i ZSP nr 10 dołączyła również delegacja Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 8 w Rybniku – Boguszowicach, a więc na trasę wyruszyli przedstawiciele trzech miejscowych „podstawówek”. Trzynastoosobowa grupa (dziewięcioro uczniów wraz z opiekunami) udała się autobusem ZTZ do Rybnika – Kamienia, gdzie rozpoczęła około trzygodzinny rajd. Pierwszym odwiedzonym miejscem był miejscowy pomnik ofiar „marszu śmierci”. Tutaj Robert Furtak oraz Anna Wiśniewska (nauczycielka języka polskiego w ZSP nr 8 w Rybniku – Boguszowicach) opowiedzieli o tragicznych wydarzeniach związanych z tzw. ewakuacją obozu oświęcimskiego ze stycznia 1945 r. Na trasie zatrzymano się pod planszą ustawioną w Młynach - miejscu strzelaniny, w której śmierć poniosło co najmniej kilkadziesiąt osób, ale stała się ona jednocześnie okazją do ucieczki dla części prowadzonych więźniów. W Wielopolu zatrzymano się przy pomniku ofiar „marszu śmierci” oraz zbiorowej mogile pacjentów szpitala psychiatrycznego umiejscowionych nad rzeką Ruda. Po krótkiej wizycie na cmentarzu komunalnym przy ul. Rudzkiej i odwiedzeniu pomników, które upamiętniają ofiary II wojny światowej, uczestnicy marszu udali się domów.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto