Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Radni Rybnika zaapelują do Rządu RP o podjęcie skutecznych działań dla poprawy jakości powietrza. Czego będą się domagać?

AK
A.Król
Podczas najbliższej sesji rady miasta, która odbędzie się w czwartek rybniccy radni podejmą uchwałę będącą apelem do Rządu RP w sprawie podjęcia skutecznych działań wpływających na poprawę jakości powietrza w Polsce. Czego konkretnie będą domagać się nasi radni?

Apel do Rządu RP

Według szacunków Europejskiej Agencji Środowiska zanieczyszczenie powietrza w Polsce przyczynia się do przedwczesnej śmierci około 45-48 tysięcy mieszkańców naszego kraju. Statystyczny obywatel Polski żyje krócej aż o 9 miesięcy tylko dlatego, że oddycha zanieczyszczonym powietrzem. O złym stanie powietrza w Polsce Najwyższa Izba Kontroli alarmowała w swoim raporcie już w 2000 roku.

Oceny jakości powietrza na terenie województwa śląskiego wykonywane przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach wskazują na bardzo zły stan jakości powietrza w województwie ze względu na przekroczenia poziomów dopuszczalnych pyłów PM 10, PM 2,5 oraz poziomu benzo(a)pirenu.

Liczba dni z przekroczeniami w 2015 roku wyniosła nawet 117 dla lokalizacji województwa śląskiego. Stężenia w poprzednich latach wielokrotnie przekraczały dopuszczalne normy.

Rybnik od wielu lat zmaga się z problemem niskiej emisji. Na początku 2017 roku w Rybniku odnotowano rekordowe stężenie pyłów PM 10, które wyniosło 3126% normy. W ciągu tylko dwóch ostatnich lat w Rybniku mieliśmy pięć tzw. poziomów alarmowych (przekroczenia pyłów PM 10 na poziomie 600% normy) i dwanaście razy tzw. poziomy informacyjne (400% normy).

W naszym przekonaniu przygotowanie przez Rząd RP rozwiązań prawnych przy jednoczesnych działaniach władz samorządowych, wpłynie pozytywnie na zmniejszenie problemu niskiej emisji,nie tylko w Rybniku, ale w wielu obszarach naszego kraju.

Rząd RP ma wszelkie mechanizmy oraz możliwości, by podjąć skuteczne działania zwalczające bardzo złą jakość powietrza. Niezwykle istotne jest przygotowanie zmian, które będą dotyczyć całego kraju, będą systemowe, a to kompetencja rządu. Należy także wspomóc samorządy wojewódzkie oraz lokalne w walce o poprawę jakości powietrza.

W związku z powyższym apelujemy o przygotowanie regulacji prawnych obejmujących:
1. Wprowadzenie natychmiastowego zakazu handlu paliwami stałymi o niskiej jakości (obecne rozporządzenie umożliwia handel m.in. zawilgoconym i zasiarczonym miałem aż do 30 czerwca 2020 r.);
2. Obniżenie stawek podatkowych dla paliw uznawanych za niskoemisyjne lub OZE – pellet, gaz, energia elektryczna używana do celów grzewczych;
3. Zmiany w ustawach prawo budowlane i energetyczne, uprawniające samorządy do możliwości administracyjnego nakazywania podłączania się do istniejących sieci ciepłowniczych lub gazowych;
4. Wprowadzenie ogólnokrajowych przepisów umożliwiających kontrolę spalanych paliw stałych, kontrolę emisji pyłów z kominów i stosowanych urządzeń grzewczych w sektorze komunalno-bytowym;
5. Przyjęcie przepisów zaostrzających kary za wycinanie filtrów DPF, oraz uszczelnienie kontroli i dokumentacji jakości spalin samochodowych;
6. Rozbudowanie programu Czyste Powietrze o dodatkowe wsparcie finansowe dla terenów najbardziej dotkniętych niską emisją – program „Czyste Powietrze +”.

Apelujemy o wprowadzone ww. rozwiązań bez zbędnej zwłoki z zachowaniem czasu na konsultacje społeczne z samorządowcami, przedstawicielami organizacji pozarządowych oraz obywatelami

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto