Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Radni PO z Rybnika o budżecie na 2018: Wydatki miasta przekroczą miliard

PO, alek
Publikujemy oświadczenie klubu radnych PO z Rybnika w sprawie budżetu miasta Rybnika na 2018 rok.

Oświadczenie klubu radnych PO z Rybnika w sprawie budżetu miasta Rybnika na 2018 rok

Oceniając budżet Rybnika na 2018 rok należy podkreślić, że po raz pierwszy w historii wydatki w naszym mieście przekroczą miliard złotych. Z tego na inwestycje wydamy ponad 365 milionów złotych.

Przez ostatnie lata radni Platformy Obywatelskiej, przy ocenie budżetu, w pierwszej kolejności zwracali uwagę na liczby. Ważniejsze od cyfr jest jednak to, co jesteśmy w stanie osiągnąć dzięki inwestycjom oraz finansowaniu wydatków bieżących. Rybnik ma szansę na to, by odgrywać ważną rolę już nie tylko w perspektywie Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego, ale również w kontekście dwóch wielkich ośrodków miejskich – Ostrawy oraz Katowic, a szerzej Metropolii Górnośląsko-Zagłębiowskiej.

Richard Florida, ekspert od metropolii i procesów miejskich twierdzi, że najważniejszym elementem rozwoju inteligentnych miast jest tzw. klasa twórcza, czyli osoby, które poprzez swoją kreatywność i zaangażowanie wpływają na metropolie i miasta, ich przestrzeń i funkcjonowanie. Powinno nam zależeć, żeby kreatywni obywatele szukali perspektyw dla siebie w Rybniku. Będzie to możliwe, jeśli władze miasta, urzędnicy, radni, przedsiębiorcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych, będą podejmować odważne decyzje tworzące lepszą przyszłość dla mieszkańców.

Ważna zatem z perspektywy rozwoju naszego miasta jest gospodarka, transport, ale przede wszystkich usługi dla obywateli oraz rozwój kultury. Istotna jest rozbudowa infrastruktury, budownictwo, ale również przestrzeń aktywności lokalnej i wspieranie rzeczywistych procesów rewitalizacyjnych – dawanie drugiego życia zdegradowanym i zapomnianym przestrzeniom. Dla każdego mieszkańca istotna jest jakość dróg, przedszkola, żłobki, ale także zrównoważona mobilność oraz edukacja na najwyższym poziomie.

Budżet to nie tylko cyfry. Budżet to przede wszystkim potencjał do ulepszania naszego miasta. Jeśli w 2018 roku chcemy wydać ponad miliard złotych, to musimy mieć pewność, że zrobiliśmy wszystko, żeby bilans pomiędzy dochodami bieżącymi, a wydatkami bieżącymi był korzystny. Jeśli pożyczamy pieniądze na inwestycje, to musimy wiedzieć, że one będą tworzyć coś wartościowego w naszym mieście. Warto zauważyć, że tak wydawane środki będą generować popyt na lokalnym rynku i nowe miejsca pracy.

Rybnik ma wspaniałe wskaźniki w kontekście pozyskiwania środków europejskich. Mamy zadowalającą sytuację gospodarczą, demografia nie jest naszym wrogiem. Powstaje pytanie, co będzie z Rybnikiem w kolejnych latach? Jeśli chcemy się rozwijać, musimy zdać sobie sprawę z tego jakie jest nasze miasto! Rybnik potrzebuje impulsów rozwojowych na przyszłe lata, a planowanie powinno być oparte o właściwie skonstruowaną strategię i zarządzanie konkretnymi projektami oraz programami.

Cieszy nas, że w czasie i przestrzeni pojawiają się już nie tylko kolorowe prezentacje jak za poprzedniego prezydenta, ale realizowane są konkretne przedsięwzięcia, w tym m.in.:

· budowa Regionalnej drogi Racibórz–Pszczyna, która ma tworzyć perspektywy nie tylko w kontekście transportu, ale również ma stwarzać nowe przestrzenie pod inwestycje;

· rewitalizacja strefy śródmiejskiej – projekt dot. Strefy Juliusza oraz projekt „Rzeczna” – budowa parkingu wielopoziomowego, tworzenie miejsc dla seniorów i usług medycznych – te projekty przekraczają czas liczony kadencją, to projekty dla przyszłości;

· rewitalizacja zabytkowej Kopalni „Ignacy” – dbanie o przeszłość i aktywizacja społeczności lokalnej;

· wdrożenie planu zrównoważonej mobilności miejskiej;

· budowa infrastruktury wokół Zalewu Rybnickiego – w budżecie przeznaczamy na to ponad 2 miliony złotych;

· budownictwo socjalne i komunalne – w tym tworzenie nowych perspektyw i możliwości inwestycyjnych nie tylko w centrum Rybnika;

· rekreacja – mowa o modernizacji ośrodków kultury, procesie doinwestowania OSP i miejsc spędzania wolnego czasu: tężnia, rolkowisko, bulwary, Zalew Rybnicki w kontekście Pniowca, park w Boguszowicach, odnowione funkcje miejsc w Śródmieściu oraz wiele innych;

· i o oczywiście zwalczanie wszelkimi dostępnymi dla samorządu środkami problemu niskiej emisji – w 2018 roku na poprawę jakości powietrza w mieście wydamy ponad 29 milionów złotych.

Marzy nam się, żeby projekty inwestycyjne, w tym budowa drogi Racibórz-Pszczyna, przyczyniły się do tworzenia w Rybniku nowych potencjałów, w tym otwierała możliwość dla powstawania nowych miejsc pracy i powstawania nowych biznesów. Podkreślę jeszcze raz, że po raz pierwszy w historii, budżet Rybnika przekracza wydatki w wysokości miliarda złotych. To wielka szansa dla nas wszystkich.

Oprócz szans widzimy również zagrożenia dla naszego samorządu. Wciąż musimy borykać się z niewystarczającym subwencjonowaniem przez rząd wydatków związanych z oświatą. W przyszłym roku ta kwota będzie wynosić ponad 45 milionów złotych (o tyle za mało rząd dopłaca do zadań oświatowych). Ciągle doskwiera nam niska emisja. Pomimo wielu wysiłków władz miasta, zwiększenia puli środków na ekologiczne dotacje, podłączanie instytucji miejskich do niskoemisyjnych źródeł ciepła, prowadzenia akcji edukacyjnych, problem nadal pozostaje i bez interwencji rządu i wprowadzenia działań na poziomie państwa, samorządy nie poradzą sobie z niską emisją. Co roku wszyscy tracimy na tym 112 mld złotych (analiza Komisji Europejskiej). Kolejnym zagrożeniem dla samorządów, również w kontekście finansowym, jest upolitycznienie wyborów poprzez zmianę ordynacji wyborczej. Jak widać, dzisiejsza władza państwowa dba o to, żeby zapewnić sobie kolejne zwycięstwa wyborcze. Pytanie retoryczne, czy dla dobra obywateli?

Radni Platformy Obywatelskiej skrupulatnie przeanalizowali budżet Rybnika na 2018 rok. W trakcie posiedzeń komisji branżowych, ale również przez cały bieżący rok, radni PO RP, złożyli szereg interpelacji i wniosków do prezydenta Piotra Kuczery. Zdajemy sobie sprawę, że nie wszystkie nasze postulaty, również te wynikające z naszej ścisłej współpracy z radami dzielnic, mogą zostać zrealizowane. Patrzymy na miasto jednak jak na jeden organizm, który musi w całości spełniać swoje funkcje. Z tego powodu, radni Platformy Obywatelskiej zagłosują za budżetem Rybnika na 2018 rok. Ten budżet stanowi historyczną chwilę dla nas i daje nadzieję na życie w lepszym Rybniku kolejnym pokoleniom.

W imieniu klubu radnych
Wojciech Kiljańczyk – przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury i Sportu
oraz szanowni radni:
· Pani Krystyna Stokłosa – przewodnicząca Komisji Finansów
· Pan Łukasz Kłosek – przewodniczący Komisji Rewizyjnej
· Pan Benedykt Kołodziejczyk – wiceprzewodniczący Rady Miasta
· Pan Franciszek Kurpanik – wiceprzewodniczący Rady Miasta
· Pan Krzysztof Szafraniec – przewodniczący Komisji Gospodarki Przestrzennej i Działalności Gospodarczej

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto