Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przewaga konkurencyjna dzięki innowacjom

Helena Grzelakowska
Innowacyjność jest nie tylko źródłem przewagi konkurencyjnej poszczególnych podmiotów, ale może stać się też motorem polskiej gospodarki. Innowacje to wbrew obiegowym opiniom nie tylko kosmiczne technologie czy rozwiązania "high tech" wymagające ogromnych nakładów i specjalistycznej wiedzy. Można je znaleźć w różnych sferach działalności przedsiębiorstw, samorządów i innych organizacji.

Nawet najmniejsze firmy wprowadzają przełomowe zmiany w swojej ofercie, metodach produkcji, organizacji pracy czy metodach zarządzania, dzięki którym stają się bardziej konkurencyjne, pobudzają lokalny rynek i oferują klientom i kontrahentom zupełnie nowe rozwiązania.

Innowacje to nowe bądź znacznie ulepszone produkty i usługi. Ale nie tylko. Coraz częściej przedsiębiorstwa wprowadzają innowacyjne metody produkcji lub sposób świadczenia usług, dzięki wdrażaniu nowej technologii, inwestycji w linie technologiczne, maszyny i urządzenia . - Mniej znanym, ale również bardzo istotnym przykładem są innowacje organizacyjne, które dotyczą nowych metod działania w organizacji - wyjaśnia Krzysztof Duchnowski, prezes zarządu Fundacji Innowacji i Rozwoju. Warto więc zastanowić się nad tym, w jaki sposób usprawnić funkcjonowanie naszej firmy np. w zakresie zarządzania, podziału zadań, zakresu kompetencji czy też przepływu informacji, aby zwiększyć swoje szanse na rynku oraz ograniczyć koszty prowadzenia działalności.

Tymi najlepszymi rozwiązaniami warto się chwalić. - Aby wielu użytkowników mogło cieszyć się innowacją, konieczne jest jej upowszechnienie. Wie o tym każdy, kto używał telefonu komórkowego na początku lat dziewięćdziesiątych i dziś - podkreśla Tomasz Kierzkowski, dyrektor Biura Funduszy Unii Europejskiej oraz Programów Publicznych Banku Pekao S.A.

- Jednak promowanie innowacji to trudne zadanie, zwłaszcza dla niewielkich firm czy organizacji działających na rynkach lokalnych, nie mających takiej siły przebicia i możliwości finansowych jak rynkowi giganci - dodaje Kierzkowski. Tę lukę wypełnia konkurs Krajowi Liderzy Innowacji i Rozwoju - 2010, którego organizatorem jest Fundacja Innowacji i Rozwoju. Uczestnictwo w konkursie pozwala pokazać nowe rozwiązania na szeroką skalę.

Jedną spośród siedmiu kategorii konkursowych jest innowacyjny projekt unijny, ponieważ wiele firm innowacyjnych w Polsce korzysta z dotacji UE. Dla przykładu - polskie firmy mogą w latach 2007-2013 sięgnąć aż po 10 mld euro w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, natomiast mniejsze podmioty mogą uzyskać dofinansowanie z Regionalnych Programów Operacyjnych.

Wspomniany konkurs cieszy się z roku na rok coraz większą popularnością. W 2009 roku jednym z Krajowych Liderów Innowacji została firma Plum. - Nasz nagrodzony produkt to regulator ecoMAX do kotłów na paliwa stałe (ekogroszek, pellet), którego głównym celem jest zapewnienie dobrego spalania. Na sukces firmy złożyło się kilka czynników, m.in.: wieloletnia praca zespołu inżynierów, prace rozwojowo-badawcze, stałe inwestycje w infrastrukturę, a także badania w laboratoriach firmy - mówi Maciej Szumski, prezes podlaskiego producenta zaawansowanej elektroniki przemysłowej na skalę europejską. - Dlatego bardzo cieszymy się z tytułu Lidera Innowacji, zwłaszcza, że w konkursie startowało kilkaset przedsiębiorstw - dodaje.

Mikrofirmy też mogą być innowacyjne, pokazuje to przykład firmy Unikkon Integral, nagrodzonej za inteligentny system rozpoznawania i zamiany mowy na tekst. Dzięki niemu dyktowany tekst jest rozpoznawany przez komputer i wyświetlany na ekranie - mówi Daniela Grabowska, wiceprezes firmy. - Jesteśmy młodą spółką działającą w branży innowacyjnych technologii informatycznych, a nasz cel to tworzenie rozwiązań na miarę XXI w. - technologii, zwiększających wydajność i ułatwiających życie - dodaje.

Udział w konkursie dla firm MSP, gmin oraz organizacji jest bezpłatny. Nagrody dla innowacyjnych przedsiębiorstw będą przyznawane osobno dla mikro, małych, średnich firm; także osobno zostaną wyróżnione gminy wiejskie, miejsko-wiejskie i miejskie w każdej kategorii. Tytuły i wyróżnienia w poszczególnych kategoriach będą przyznawane w 16 edycjach regionalnych konkursu w październiku i listopadzie br., a wyniki w edycji krajowej podczas uroczystej gali finałowej w grudniu w Warszawie.


Kategorie konkursowe:
Innowacyjna firma, Innowacyjny produkt, Innowacyjna usługa, Innowacyjna gmina, Innowacyjna organizacja, Innowacyjny projekt unijny, Dynamicznie rozwijająca się firma.

Patroni konkursu:
Organizatorem konkursu jest Fundacja Innowacji i Rozwoju. Mecenat nad wydarzeniem objął Bank Pekao SA. Patroni: Ministerstwo Gospodarki, Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Narodowy Bank Polski, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Urzęd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej, marszałkowie województw. Patronem medialnym jest "Polska".

Zgłoszenia przyjmowane są do 30 września br. Ankieta konkursowa oraz regulamin wraz z dodatkowymi informacjami znajdują się na
www.liderzyinnowacji.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto