Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Promnice: Czy Śląsk jest gotowy na autonomię? [ZAPIS DEBATY]

PS/JOL
Uczestnicy debaty w Promnicach
Uczestnicy debaty w Promnicach Jolanta Pierończyk
W czwartek w zameczku myśliwskim w Promnicach odbyła się debata, podczas której padło jedno zasadnicze pytanie: Czy Śląsk jest przygotowany do autonomii?

Aktualizacja, godz. 15.25
Józef Buszman

Jeśli zakaszemy rękawy i zaczniemy współpracować, to jesteśmy w stanie doprowadzić do poszerzenia samorządu terytorialnego jeszcze przed rokiem 2020. Natomiast na razie staramy się sobie wzajemnie dokopywać.


Aktualizacja, godz. 15.20
Piotr Spyra
Mnie brakuje w programie autonomistów odwołania się do konkretów. Co da autonomia Polsce? Na razie jest granie na emocjach.

Głos z sali
Dobrze, ze jest RAŚ. Fakt, że wywołuje dyskusje na tematy społeczne, historyczne, to dobrze. Szkoda, że RAŚ skupił się na kwestiach polityczno-społecznych. Wolałbym, by skierował energię na działania pozytywistyczne ku rozwojowi, poprawie losu. Wtedy ta dyskusja byłaby bardziej oożyteczna i bardziej słuchana.

Głos z sali
Autonomia to jest modernizowanie. Czy my jesteśmy przygotowani na modernizowanie się?

Aktualizacja, godz. 15.00
Tomasz Słupik

Państwa federalne czy regionalne rozwijają się lepiej, szybciej. Lepiej wykorzystują energię społeczną.
Na całym świecie takie ruchy regionalne, decentralizacyjne odnosiły sukces.

Magdalena Ogórek
RAŚ wywołał zacne kwestie. Tożsamości Śląska i zachowania tradycji. Ja jestem z rocznika 1979, mnie nie interesują rachunki krzywd. Ja się pytam: jak ten organizm miałby prężnie funkcjonować?

Jako Ślązaczka nigdy nie byłam postawiona przed wyborem między patriotyzmem polskim a śląskim. A tu nagle ja mam się określić, czy jestem Polką czy Ślązaczką. Nigdy nie miałam takiego rozwarstwiania.I dziś nie rozumiem tego rozróżnienia na patriotyzm śląski i polski.


Aktualizacja, godz. 14.55
Piotr Spyra: Przeciwnicy autonomii demonizują ten ruch. Ja jestem regionalistą, a nie autonomistą.

Michał Smolorz
Polska nie jest w stanie myśleć o autonomii, też ta Polska na Śląsku. Gdyby od 1 września czy 1 stycznia nagle autonomia stała się faktem, przeciętny mieszkaniec Śląska by tego nie zauważył, nawet większość struktur władzy by tego nie zauważyła, poza samą świadomością, że oto mamy autonomię.


Aktualizacja, godz. 14.50
Magdalena Ogórek, dr nauk hum., historyk
Czym jest autonomia? Do jakich granic powinniśmy się w tym posunąć?

Dr Tomasz Słupik, politolog
Chodzi nam o decentralizację na wzór hiszpański.

Józef Buszman
Nie jesteśmy przygotowani na przyjęcie autonomii. Nawet gdyby Śląsk był, powinna do tego przygotowana być także reszta Polski. Chodzi o to, by każdy region, który chciałby osiągnąć ten poziom samorządności, mógł wprowadzić u siebie autonomię.


W zameczku myśliwskim w Promnicach spotkało się pięć osobowości: Piotr Spyra - wicewojewoda śląski, dr Tomasz Słupik - politolog, Magdalena Ogórek - dr historyk, Michał Smolorz - publicysta piszący w Dzienniku Zachodnim oraz Józef Buszman - jeden z liderów Związku Górnośląskiego.

Dyskusję zorganizowała Katowicka Loża BCC.

Wspólne starali się odpowiedzieć na pytanie, czy Śląsk jest już przygotowany do autonomii. W czasie dyskusji padło wiele argumentów za i przeciw.

CZY ŚLĄSK JEST JUŻ PRZYGOTOWANY DO AUTONOMII? JAKIE WARUNKI MUSI SPEŁNIĆ, ABY AUTONOMIA NIE BYŁA DLA NIEGO GROŹNA I ZGUBNA? CZY AUTONOMIA NIE JEST PRZEŻYTKIEM? CZY AUTONOMIA TO RAJ NA ZIEMI?

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto