Polskie przedsiębiorstwa nadal odczuwają skutki spowolnienia gospodarczego i produkują mniej, niż przed rokiem.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Według wczorajszych danych GUS produkcja przemysłowa w sierpniu spadła o 0,2 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem i o 4,7 proc. w porównaniu z ubiegłym miesiącem. Nie uwzględniając czynników sezonowych (czyli m.in. tego, że w sierpniu było więcej dni roboczych,niż w 2008 r.), produkcja spadła o 3,1 proc., a porównaniu z lipcem wzrosła o 0,5 proc.

Najmniej wyprodukowały kopalnie, huty i firmy transportowe. Wydobycie węgla kamiennego i brunatnego zmniejszyło się w porównaniu z ubiegłym rokiem o 13,3 pro, produkcja metali stopniała o 22,4 proc., maszyn i urządzeń o 13,6 proc., ale największe spadki odnotowała branża transportowa - z powodu załamania się eksportu skurczyły się bowiem ( o niemal 30 proc.) zamówienia z zagranicy na sprzęt transportowy. W sumie spadek produkcji zanotowano w aż 19 na 34 tzw. działach przemysłu, czyli w poszczególnych branżach.

- Nie ma co się dziwić, że mniej produkują kopalnie, bo z powodu kryzysu jest ograniczone zapotrzebowanie na energię. Zawsze jest taki trend, jeśli jest mniej zamówień, to i mniej się produkuje, a tym samym spada zapotrzebowanie na energię - tłumaczy Jakub Borowski, główny ekonomista Invest Banku.

Poniżej rynkowych oczekiwań ukształtowała się też inflacja producenta (PPI), spadając w sierpniu do 2,5% r/r wobec oczekiwanych 2,7% r/r. W ujęciu miesięcznym ceny producenta spadły o 0,2%, do czego przyczyniło się wcześniejsze umocnienie złotego i umiarkowana korekta na rynkach surowcowych. Rynek stopy procentowej nie zareagował na dzisiejsze dane.

Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!