Półmaraton Księżycowy w Rybniku 2015: padł rekord frekwencji! ZDJĘCIA

JACK (oprac. mat. nad.)
Półmaraton Księżycowy w Rybniku 2015
Półmaraton Księżycowy w Rybniku 2015 arc. organizatora
Półmaraton Księżycowy w Rybniku 2015: padł rekord frekwencji! ZDJĘCIA Już szósty raz miłośnicy biegania spotkali się w Rybniku. Okazją do tego był Rybnicki Półmaraton Księżycowy, które na stałe wpisał się do kalendarza jednych z najciekawszych imprez biegowych w kraju. Bieg, na dystansie 21 km 97 metrów, z roku na rok się rozrasta.

- Pierwszą edycję ukończyło 259 biegaczy – w tym 46 kobiet. W roku 2014 na mecie zameldowało się 936 zawodników (206 kobiet), a w 2015 – 1159 (247 kobiet) – padł więc rekord frekwencji. Chcemy organizować imprezę o bardzo wysokim standardzie. To jest nasz główny cel. Uczestnicy naszego biegu mają zapewniony chociażby dostęp do prysznicy, mamy osobne szatnie dla kobiet, istnieje możliwość zarezerwowania noclegu – mówi Rafał Tymusz, dyrektor MOSiR-u, głównego organizatora półmaratonu.

Oprócz najlepszych w klasyfikacji open dla mężczyzn i kobiet (oraz w poszczególnych kategoriach wiekowych mężczyzn i kobiet) na podium stają również najlepszy rybniczanin i rybniczanka jak również zwycięzcy sztafet i Maratonu Dwóch Serc. W klasyfikacji open najlepsi otrzymują nagrody pieniężne: 1 miejsce: 2.000 zł, 2 miejsce: 1.500 zł, 3 miejsce: 1.000 zł, 4 miejsce: 600 zł, 5 miejsce: 500 zł i 6 miejsce: 400 zł. Dla zwycięzców pozostałych klasyfikacji przygotowano nagrody rzeczowe.
Nowością podczas 6. edycji półmaratonu była strefa relaksu, przygotowana dla biegaczy oraz drugi punkt napojowy, który został usytuowany w połowie trasy.

Przy obsłudze całego biegu pracowało blisko 300 osób. W tym 100 wolontariuszy, 100 osób zabezpieczających trasę (policja, straż miejska, pracownicy RSK), 20 ochroniarzy i osoby pracujące w biurze zawodów.

O 20.37 swój numer startowy odebrał tysięczny zawodnik. O 22.00 na starcie pojawiło się 1308 biegaczy (ukończyło 1159). W 6. Rybnickim Półmaratonie Księżycowym najlepszy okazał się Kibichy Tanui (Kenia, czas 1:06:06). Wśród kobiet zwyciężyła Anastazja Dashkiewich (Białoruś, 1:14:13). Najszybszym rybniczaninem został Radosław Kasprzak (1:17:54), a rybniczanką Daria Kudio (1:36:04). Najwięcej osób, które cieszyły się z przekroczenia mety to oczywiście rybniczanie, w tym roku bieg ukończyło 261 mieszkańców Rybnika.