Ciekawie zapowiadają się regionalne uroczystości związane z 70. rocznica wybuchu drugiej wojny światowej. Pierwsze imprezy zaczynają się już w niedzielę.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Dużo będzie się działo pod Radiostacją Gliwicką. Główny punkt niedzielnej uroczystości to plenerowa premiera utworu Wojciecha Kilara "Missa pro pace", czyli "Msza dla pokoju".

- Wojciech Kilar będzie obecny na koncercie. Zagra Narodowa Orkiestra Polskiego Radia w Katowicach. Wystąpią połączone chóry katowickiej Filharmonii Śląskiej i chór radiowy Polskiego Radia Kraków - mówi Tomasz Beler z Impresariatu Pro Arte, który na zlecenie gliwickiego samorządu organizuje obchody.

Zaplanowano także projekcję na ekranie diodowym fragmentów filmu Zbigniewa Chmielewskiego "Operacja Himmler", którego scenariusz oparto na prowokacji gliwickiej. Uroczystość u stóp wieży rozpocznie się o godz. 20. Wstęp jest wolny.

Także w niedzielelę w Gliwicach będzie można obejrzeć wystawę przygotowaną przez tutejsze Muzeum w ramach Gliwickich Dni Dziedzictwa Kulturowego. W Willi Caro zobaczymy ekspozycję mundurów, uzbrojenia, fotografii i kopii dokumentów zatytułowaną "O wolność i niepodległość. SZP-ZWZ-AK 1939 - 1945". Ta wystawa jest poświęcona Armii Krajowej i walce Polskiego Państwa Podziemnego w czasie II wojny światowej. Dodatkowo w ramach wystawy "WARning" będzie można zobaczyć plakaty ideowe nawiązujące do konfliktów zbrojnych.

Natomiast w Ruinach Teatru Miejskiego zostaną wystawione fotografie Piotra Janika, zdjęcia dokumentalne wypożyczone z Muzeum Auschwitz - Birkenau w Oświęcimiu oraz ze zbiorów Śląskiego Instytutu Naukowego. Tematem prac pod wspólną nazwą "NIE!" jest Holokaust. Wystawy będzie można oglądać od godz. 18.00.

Oryginalnie będzie w Cieszynie. W niedzielę zostanie tu zorganizowany "Ostatni dzień wolności", w ramach którego o godz. 16.30 w kinie Piast zobaczymy western, który na afiszu był też w sierpniu 1939 r. O 19. w parku Sikory w Czeskim Cieszynie rozpocznie się potańcówka w rytmach z lat 30. Wstęp do kina i na tańce jest bezpłatny.

"Wojenna" będzie także niedziela w Pszczynie. Tutejsze uroczystości zainauguruje otwarcie cmentarza wojennego Trzy Dęby w parku Zwierzyniec. Z kolei na Rynku będzie można oglądać pokaz historycznego i współczesnego sprzętu militarnego.

Z kolei od godz. 12. w Centrum Kultury zwiedzającym zostanie udostępniona wystawa fotografii, map i dokumentów zatytułowana "Ziemia pszczyńska w okresie II wojny światowej". Współ. KLM,

Wiadomości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!