Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkania chronione dla młodych z domu dziecka

Ola Braciszewska
W lokalach chronionych nie będzie można mieszkać dłużej niż 2 lata - mówi M. Radoch
W lokalach chronionych nie będzie można mieszkać dłużej niż 2 lata - mówi M. Radoch Fot. Ola Braciszewska
Za miesiąc do wieżowca po hotelu "Fugo" w Koninie wprowadzą się lokatorzy mieszkań chronionych. To pierwsze tego typu lokale w mieście.

Młodzież opuszczająca placówki wychowawcze będzie miała do dyspozycji osiem mieszkań. Potrzeby są znacznie większe. - Przydałoby się 50 lokali chronionych, ale bardzo się cieszymy, że w końcu będziemy mieli do dyspozycji chociaż tyle mieszkań - mówi Józef Mazurkiewicz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Koninie.

Młodzi nauczą się życia w tymczasowym domu

Zgodnie z ustawą każdy samorząd ma obowiązek zapewnić mieszkanie młodym ludziom opuszczającym domy dziecka, rodziny zastępcze, czy pogotowia rodzinne. W takich lokalach nastolatkowie mają szansę nauczyć się samodzielnego i dorosłego życia.

Niestety, do niedawna w Koninie, mimo obowiązku nałożonego przez ustawodawcę, mieszkań chronionych nie było. - Prosiliśmy szefów placówek wychowawczych, żeby dzieciaki mogły dłużej tam zostać, albo zabezpieczaliśmy mieszkania u ich znajomych, czy rodziny. W najgorszym przypadku pozostawała noclegownia - mówi Mazurkiewicz.

Mieszkania chronione po hotelu "Fugo"

W końcu udało się znaleźć rozwiązanie. W przejętym przez miasto hotelu "Fugo" przy ul. Dworcowej w Koninie, wygospodarowano osiem mieszkań chronionych. Na dziesiątym piętrze budynku znajdować się będą dwa mieszkania jednopokojowe o powierzchni 26 metrów kwadratowych, dwa lokale dwupokojowe o pow. 38 metrów kwadratowych i cztery dwupokojowe o pow. 36 metrów kwadratowych.

- Mieszkania te są formą pomocy dla osób, które nie posiadają umiejętności do samodzielnego życia społecznego i zawodowego - mówi Maria Radoch, kierownik wydziału spraw lokalowych Urzędu Miasta w Koninie. - Proponujemy rotację w zależności od potrzeb. To będą mieszkania tymczasowe, w których lokatorzy będą mogli być nie dłużej niż dwa lata. MOPR będzie monitorował mieszkania przez pracowników socjalnych.

Do mieszkań wprowadzi się około 20 osób

Obecnie w wieżowcu przy ul. Dworcowej trwa remont. Po pomalowaniu pomieszczeń zostaną one umeblowane i jak zapowiada Maria Radoch, do końca listopada powinny zostać zasiedlone. Listę osób, które trafią do mieszkań chronionych opracuje koniński MOPR.

- Mamy już kilkadziesiąt podań, a mieszkania dostanie tylko około 20 osób. Powołamy specjalną komisję, która zajmie się kwalifikacją lokatorów - mówi Józef Mazurkiewicz. - Planujemy, że na przykład trzy pojedyncze osoby zostaną zakwaterowane w trzypokojowym mieszkaniu. Nie będzie tak, że jedna osoba dostanie mieszkanie.

Na środowej sesji Rady Miasta, rajcy dadzą zielone światło MOPR-owi i zdecydują o opłatach, jakie ponosić będą lokatorzy mieszkań chronionych. - Odpłatność uwzględnia dochody jakimi te osoby będą dysponować. Założono, że kształtują się one na niskim poziomie, lub nie ma ich wcale. Dlatego najczęściej pobyt w mieszkaniu chronionym będzie bezpłatny. Jedynymi kosztami będą rachunki za prąd - mówi Radoch.

Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na konin.naszemiasto.pl Nasze Miasto