Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Magiczna Silesia będzie otwarta na Industriadę w Rybniku

Aleksander Król
W ramach Industriady - Święta Zabytków Techniki w Rybniku otwarta zostanie „Magiczna Silesia" – czyli zlokalizowane przy ul. Przemysłowej 17 miejsce, które przywróci pamięć o dorobku Huty Silesia, najważniejszego niegdyś zakładu przemysłowego Rybnika.

Magiczna Silesia będzie otwarta na Industriadę w Rybniku

– Będzie to miejsce łączące 250-letnie dziedzictwo Huty Silesia z teraźniejszością, miejsce, które ocali od zapomnienia artefakty związane z działalnością huty, ale też – na bazie historycznego potencjału – wygeneruje energię społeczną współczesnych rybniczan – podkreśla Piotr Kuczera, prezydent Rybnika, doceniając zaangażowanie inicjatora przedsięwzięcia – Instytutu Społecznego Silesia i mieszkańców dzielnicy, którzy chętnie udostępniają pamiątki i dzielą się wspomnieniami związanymi z Hutą Silesia.

– Ważna będzie tu rola edukacyjna. Dzisiaj wiele dzieci nie ma wiedzy o tym, czym była Huta „Silesia”, mimo że ich dziadkowie pracowali w tym zakładzie. Młodzi rybniczanie dowiedzą się, z czego możemy być dumni – zaznacza Jerzy Natkaniec, dyrektor dawnej Huty Silesia i współautor poświęconej historii zakładu książki.

Znalezienie się osiedla dzielnicy Paruszowiec-Piaski na liście industriadowych atrakcji to ogromny sukces, zważywszy na fakt, że w przestrzeni związanej z Hutą Silesia nie zachowały się urządzenia technologiczne będące atrakcją większości związanych ze Świętem Szlaku Zabytków Techniki miejsc. Od maszyn ważniejsze okazały się jednak ludzkie emocje i klimat związany z tą wyjątkową przestrzenią.

– Festiwalowe wydarzenia zaplanowane na 10 czerwca br. będą realizowane w obrębie podwórek osiedla patronackiego przy ul. Przemysłowej, bazując tematycznie na 250-letniej historii Huty Silesia. Planujemy działania, które będą odniesieniem do ciągu produkcyjnego huty, pokażemy je w wymiarze edukacyjnym i emocjonalnym. Przede wszystkim chcemy wyjść do ludzi, sprawić, by to oni tworzyli przestrzeń – dodaje Marcin Stach.

W programie wydarzenia m.in. plenerowa wystawa fotograficzna „Magiczna Silesia”, gra terenowa, spotkania z pracownikami Huty „Silesia”, warsztaty animacyjno-artystyczne (m.in. emaliernia, wzorcownia), widowisko przenoszące w świat zgiełku hali fabrycznej, opowieści i zajęcia warsztatowe – wszystko będzie pewnego rodzaju podróżą w czasie do chwil, kiedy działalność huty wyznaczała rytm życia jej pracowników i ich rodzin.


WIDEO ALEKSANDER KRÓL, GRZEGORZ BARGIEŁA

Industriada na Ignacym
Moc atrakcji przygotowano także na terenie Zabytkowej Kopalni „Ignacy”, gdzie Industriada odbywa się już po raz 8. Ciekawy będzie z pewnością escape room czyli rodzaj gry z zdaniami do wykonania. Nie zabraknie tradycyjnego pomarańczowego korowodu ulicami Niewiadomia – niezwykłą paradę poprowadzi sprowadzony z Muzeum Narodowego ze Szreniawy lokomobil Cegielskiego. Ponadto w programie zwiedzanie terenu kopalni z przewodnikiem, wystawa fotografii ukazujących wyłączone i zlikwidowane ośrodki przemysłowe oraz urządzenia niegdyś je obsługujące, prelekcje w temacie industrialnym, zabawa muzyczna z zespołem Szlagier Maszyna i spektakl laserowo-multimedialny. Wieża widokowa będzie co godzinę zamieniać się w maszynę parową – z okien wydobywać będzie się głos pracy maszyny, a kominem wentylacyjnym z dachu buchać będzie dym.

W Industriadę wpisuje się także organizowany przez rybnicką bibliotekę rajd rowerowy „Odjazdowy Bibliotekarz”, którego trasa obejmuje Zabytkową Kopalnię Ignacy i osiedle na Paruszowcu-Piaskach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto