Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

KRÓTKO: Widziałeś kiedyś fotografię otworkową?

Aleksander Król
Do 5 października w Galerii Fotografii DeKa w Domu Kultury w Chwałowicach przy ul. 1 Maja, można oglądać wystawę trzeciej edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Fotografii Otworkowej OFFO 2009

Prezentowana wystawa związana jest z Festiwalem OFFO 2009 - trzecią edycją Ogólnopolskiego Festiwalu Fotografii Otworkowej, odbywającego się, co dwa lata na terenie Górnego Śląska. Brała w nim udział rekordowa liczba ponad stu autorów, wystawy prezentowane były w ponad pięćdziesięciu galeriach. Podczas Festiwalu można było zobaczyć również prace pochodzące z Francji, Argentyny, USA czy Brazylii.

„OFFO Objazdowe” to wystawa szczególna - prezentuje po jednej pracy każdego autora, biorącego udział w Festiwalu. Pozwala to ukazać nie tylko różnorodność efektów, jakie można uzyskać przy wykorzystaniu camery obscury, lecz również wielość punktów widzenia i poglądów na temat fotografii, sztuki czy, po prostu, rzeczywistości. „OFFO Objazdowe” prezentowane było dotychczas m.in. we wrocławskim Browarze Mieszczańskim (podczas Festiwalu „Podwodny Wrocław”), w Starym Sączu (w ramach Festiwalu „Widzi się”) i w Zielonej Górze.

Fotografia otworkowa to, przynajmniej w teorii, jedna z najprostszych technik fotograficznych. Bazuje ona na urządzeniu zwanym camera obscura. Najczęściej jest ono konstruowane przez artystów samodzielnie, choć można również zakupić gotowe aparaty. Aparat otworkowy to zazwyczaj szczelne pudełko lub puszka z wywierconym z przodu małym otworem. Poprzez dziurkę światło wpada do wnętrza pudełka i tworzy obrócony obraz na jego tylnej ścianie, gdzie znajduje się materiał światłoczuły (negatyw bądź papier fotograficzny).

Oczywiście, ten krótki „przepis” budowy camery obscury nie wyczerpuje wszystkich możliwości. Główną różnicą między aparatem otworkowym a klasycznym aparatem fotograficznym stanowi brak obiektywu - jego rolę spełnia właśnie ów „otworek”. To proste urządzenie pozwala uzyskać obraz o niemal nieskończonej głębi ostrości oraz niespotykanej „optyce”. Fotografowane przedmioty, jak również perspektywa, ulegają charakterystycznym przekształceniom, co sprawia, że fotografia otworkowa uważana jest zwykle za bardzo subiektywną formę wypowiedzi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto