Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kierowcy pod kontrolą

Maciej Pobocha
Przez dwa lata po zdaniu egzaminu na prawo jazdy kategorii B kierowcy mają podlegać okresowi próbnemu. Za złamanie przepisów będzie im grozić nawet odebranie prawka Ministerstwo Infrastruktury zakończyło prace nad ...

Przez dwa lata po zdaniu egzaminu na prawo jazdy kategorii B kierowcy mają podlegać okresowi próbnemu. Za złamanie przepisów będzie im grozić nawet odebranie prawka
Ministerstwo Infrastruktury zakończyło prace nad nowelizacją ustawy o kierujących pojazdami. Jedną ze zmian jest wprowadzenie okresu próbnego dla świeżo upieczonych kierowców samochodów osobowych.

Zgodnie z przygotowanymi przepisami, przez cały okres próbny, trwający dwa lata, kierowca który po raz pierwszy uzyska prawo jazdy kategorii B, będzie poddany szczególnemu nadzorowi polegającemu na tym, że:

– okres próbny przedłużony zostanie po popełnieniu dwóch wykroczeń przeciwko bezpieczeństwu w ruchu drogowym,

– zostanie skierowany na kurs reedukacyjny, jeżeli popełni dwa wykroczenia,

– prawo jazdy zostanie mu cofnięte przy trzech wykroczeniach lub jednym przestępstwie przeciwko bezpieczeństwu w ruchu drogowym (np. jazda po alkoholu powyżej 0,5 promila) .

Poza tym w okresie próbnym nie będzie można podejmować pracy zarobkowej w charakterze kierowcy i wykonywać osobiście działalności gospodarczej polegającej na kierowaniu pojazdem. Dodatkowo świeżo upieczony kierowca będzie musiał prowadzić pojazd oznakowany z tyłu i z przodu naklejką z zielonym liściem klonowym.

Okres próbny lub obowiązek jazdy z osobą towarzyszącą dla młodych kierowców wprowadziły już takie kraje, jak: Austria, Estonia, Finlandia, Francja, Irlandia, Luksemburg, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Szwajcaria, Szwecja, Wielka Brytania i Węgry. Z doświadczeń tych państw wynika, że pozwoliło to na zmniejszenie liczby wypadków z udziałem młodych kierowców od ok. 20 do nawet 50 proc.

Projekt ustawy zakłada też kierowanie osoby, która uzyskała 24 punkty karne, na kurs reedukacyjny zamiast, jak dotychczas, na egzamin sprawdzający jej kwalifikacje. Kierowcy, który w ciągu 5 lat od dnia wydania skierowania na kurs reedukacyjny ponownie zgromadzi 24 punkty, ma być odbierane prawo jazdy.

Przyłapani na jeździe po alkoholu mają być kierowani na płatny kurs reedukacyjny w zakresie profilaktyki przeciwalkoholowej, prowadzony przez Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego.

Nowe kategorie prawa jazdy

AM – prawo jazdy na motorowery i lekkie quady (masa bez obciążenia do 350 kg, prędkość maksymalna 45 km/h, silnik do 50 cm3). Można je będzie zdobyć od 14 roku życia po wcześniejszym egzaminie w WORD.

A2 – pośrednia kategoria prawa jazdy pomiędzy istniejącymi już A1 i A. Będzie uprawniało do prowadzenia motocykli o mocy do 47,6 KM i stosunku mocy do masy nieprzekraczającym 0,272 KM/kg. Aby uzyskać uprawnienia do prowadzenia motocykli, młody kierowca będzie musiał najpierw zdobyć prawo jazdy A1 w wieku 16 lat lub A2 w wieku 18 lat, następnie po dwóch latach na większe motocykle (odpowiednio A2 lub A). Z 18 do 24 lat ma zostać podniesiony wiek niezbędny do bezpośredniego uzyskania prawa jazdy kategorii A.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na mazowieckie.naszemiasto.pl Nasze Miasto