Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jeszcze Śląsk czy już Małopolska? Zobacz LISTĘ miast, które na pewno nie są śląskie

tos
Jaworzno do 1975 roku było częścią województwa krakowskiego. Po reformie z czasów gierkowskich razem z całą ziemią chrzanowską zostało jednak przyłączone do katowickiego. Gdy w 1999 roku Chrzanów i okolice wróciły do woj. małopolskiego, Jaworzno zostało w nowo utworzonym śląskim. Mieszkańcy czują jednak silne związki z Krakowem.
Jaworzno do 1975 roku było częścią województwa krakowskiego. Po reformie z czasów gierkowskich razem z całą ziemią chrzanowską zostało jednak przyłączone do katowickiego. Gdy w 1999 roku Chrzanów i okolice wróciły do woj. małopolskiego, Jaworzno zostało w nowo utworzonym śląskim. Mieszkańcy czują jednak silne związki z Krakowem. archiwum DZ
Stowarzyszenie Beskidzki Dom wraz z innymi organizacjami działającymi w małopolskiej części naszego województwa złożyło w środę u wojewody i marszałka petycję w sprawie zmiany nazwy regionu na województwo śląsko-małopolskie, co odzwierciedlałoby faktyczny historyczny stan ziem wchodzących w jego skład. Kliknij w galerię i zobacz małopolskie miasta i powiaty, które leżą w woj. śląskim.

Kliknij tutaj i sprawdź, małopolskie miasta leżące w woj. śląskim:

To, że 52 procent ziem województwa śląskiego to Małopolska, regionaliście policzyli już dawno. Również z zachodniej strony Brynica można było nieraz usłyszeć, że w tym kontekście lepszą nazwą niż śląskie byłoby katowickie. Ale podczas ostatniej reformy nie-Ślązakami z przyszłego śląskiego nikt się nie przejmował.

Ostatnim podziałem administracyjnym Polski, który uwzględniał te kwestie był ten sprzed 1939 roku. Autonomiczne województwo śląskie graniczyło wtedy z kieleckim, do którego należały Zagłębie i Jura, i z krakowskim, które skupiało m.in. Jaworzno i Żywiec. Śląsk i Zagłębie w jeden organizm administracyjny połączyli po wybuchu wojny Niemcy, a usankcjonowała to po 1945 r. nowa władza. Już do końca zmieszała wszystko reforma z lat 70. Utworzone wtedy katowickie skupiało też m.in. Olkusz, Chrzanów, Brzeszcze i Czechowice-Dziedzice po to,aby wszystkie kopalnie były w jednym województwie. Powstały też województwa bielskie, które połączyło Śląsk Cieszyński z małopolską Żywiecczyzną i częstochowskie, gdzie znalazł się śląski Lubliniec i nieśląska Częstochowa.

Podczas ostatniej reformy utworzono woj. śląskie, którego obszar zasadniczo pokrywa się z katowickim sprzed 1945 r.. Zostało jednak poszerzono o Racibórz (do 1975 r. w opolskim, potem w katowickim), ale też Żywiec, Jaworzno i rejon Pilicy, które wcześniej były w woj. krakowskim. Pierwotnie wrócił do niego Sławków, ale jego mieszkańcy głównie ze względów ekonomicznych zorganizowali referendum i wrócili pod pieczę Katowic.

Przeciwnicy zmiany nazwy województwa wskazują, że byłaby zbyt długa. Co w takim razie z kujawsko-pomorskim czy warmińsko-mazurskim? To tak jak z Metropolią - nazwa musi łączyć a nie dzielić. Może warto pomyśleć o tym, żeby nazwa uwzględniała też tych mieszkańców regionu, którzy nie mówią gwarą i nie jedzą w niedzielę rolady? W końcu jest różnica między takim nazwami jak Śląska Karta Usług Publicznych i Wojewódzki Urząd Pracy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto