Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Holy Wins czyli Wszystkich Świętych w Lęborku

el
fot. el
W środę, 31 października, po ulicach Lęborka przejdzie procesja z relikwiami świętych. Wszystko w ramach akcji Holy Wins - przeciwwagi dla coraz popularniejszego Halloween pisze Edyta Litwiniuk

Lęborscy franciszkanie hasłem Święci Wygrywają, czyli Holy wins zamierzają przeciwstawić się coraz powszechniejszemu świętowaniu Halloween, które - jak podkreślają - to pogańskie święto, które naszym duszom nie przynosi nic dobrego.
- Pomysł nie jest nasz - mówi wprost ojciec Przemysław Płaszczyński z parafii św. Jakuba Apostoła w Lęborku. - W wielu miejscach coś takiego się odbywa, to jest po prostu wieczór uwielbienia Pana.

Holy Wins znaczy, że święty zwycięży
W Lęborku takie uroczystości będą organizowane pierwszy raz. - Rozpoczynamy o godz. 19 w naszym kościele modlitwą - mówi o. Przemysław. - Następnie odbędzie się katecheza, która będzie dotyczyła całego tego wydarzenia i uroczystości Wszystkich Świętych. Będzie też katecheza o śmierci, przemijaniu.
Cały ten czas też będzie wzbogacony o świadectwa młodych ludzi ich spotkania z żywym Bogiem.
- Będzie to pokazywane w formie scenek, pantonimy - mówi ojciec Przemysław. - Będzie też adoracja Najświętszego Sakramentu. A na zakończenie weźmiemy wszystkich świętych jakich mamy w kościele i pójdziemy z nimi do Lęborka.

Hubertus w Runowie

Procesja ze świętymi
Franciszkanie zamierzają zabrać ze swojego kościoła wszystkie relikwie, żeby w procesji pomaszerować z nimi przez Lębork. Miało by się to wydarzyć około godz. 21.
- Chcemy w ten sposób pokazać, że święty zwycięża- mówi o. Przemysław. W drogę ojcowie zabiorą relikwię bł. Jana Pawła II, św. Franciszka, św. Jakuba, św. Maksymiliana, św. siostry Faustyny i św. Antoniego. - Warto przypomnieć, że czcimy relikwie świętych, nie dla samych świętych, ale dlatego, że dosłownie przez ich ciała przeszła moc żywego Boga-podkreśla franciszkanin. Po zakończeniu procesji około godz. 22 odbędzie się msza.

Organizacja ruchu na 1.11

Halloween jest złe
Franciszkanie przestrzegają, że Halloween to pogański zwyczaj, który otwiera nas na rzeczywistość złego ducha.
- Poprzez włączanie się w zabawy Halloween ja jako człowiek wierzący oddaję cześć i chwałę nie Bogu, ale złemu duchowi, który pod pozorem niewinnej zabawy próbuje rozwalić mi życie - mówi o. Przemysław. - Te gusła, czary, magia nigdy nie są rzeczą bezpieczną. Halloween dobrze się sprzedaje, bo jest ładne, kolorowe, zmiękczone. Diabeł też się dobrze sprzedaje - dodaje.

Co to jest Halloween
Halloween najhuczniej jest obchodzony w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Irlandii i Wielkiej Brytanii. Nazwa Halloween jest najprawdopodobniej skróconym All Hallows' E'en, czyli wcześniejszym "All Hallows' Eve" - wigilia Wszystkich Świętych. Święto Halloween w Polsce pojawiło się w latach 90. Dokładna geneza Halloween nie jest znana.
Może nią być rzymskie święto na cześć bóstwa owoców i nasion (Pomony) albo celtyckie święto na powitanie zimy.
Odpowiednikiem zwyczaju są Zaduszki, mylone z Dniem Wszystkich Świętych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak Disney wzbogacił przez lata swoje portfolio?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lebork.naszemiasto.pl Nasze Miasto