Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Historię Górnego Śląska" spisali historycy trzech narodów

Agata Pustułka
4 września 1939 r. w Katowicach - jedni Ślązacy witają wojska niemieckie, inni są gnani ul. 3 Maja
4 września 1939 r. w Katowicach - jedni Ślązacy witają wojska niemieckie, inni są gnani ul. 3 Maja arc
Do śląskich korzeni przyznają się nie tylko obywatele polscy, ale też niemieccy i czescy. Historia prezentowana z tych trzech punktów widzenia często się różni. Warto je znać, warto je pokazać. Wspólnie pisanych dziejów Śląska jeszcze nie było. Teraz są.

Na pomysł napisania "Historii Górnego Śląska" wpadł w 2004 roku nieżyjący już założyciel i pierwszy dyrektor Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej, Thaddaeus Schaepe. Przeszłość regionu spisana na niemal sześciuset stronach to fascynująca lektura, nad której ostatecznym kształtem czuwali historycy-koordynatorzy z trzech krajów - Polak, prof. Ryszard Kaczmarek z Uniwersytetu Śląskiego; Niemiec, prof. Joachim Bahlcke z Uniwersytetu w Stuttgarcie oraz prof. Dan Gawrecki z uczelni w Opawie i Opolu.

- Młode pokolenie nie ma wiedzy na temat historii Śląska. Od lat, ale wciąż daleko do finału, trwają prace komisji polsko-niemieckiej nad stworzeniem wspólnego podręcznika. My mamy już efekt - cieszy się Rafał Bartek, dyrektor Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Monika Kassner, nauczycielka historii w jednym z zabrzańskich gimnazjów, na co dzień widzi potrzebę prowadzenia regularnej regionalnej edukacji. - Te dzieci, które mają śląskie korzenie, jeszcze cokolwiek wiedzą. Inni uczniowie znają historię tylko wtedy, jeśli się nią interesują. Nowa podstawa programowa w gimnazjach kończy się na 1918 roku i młodzież nie dowie się niestety np. o powstaniach śląskich - mówi Kassner.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: "Historię Górnego Śląska" spisali historycy trzech narodów - śląskie Nasze Miasto

Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto