(© fot Agnieszka Materna)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Dziś o godzinie 9 mszą świętą w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła rozpoczną się uroczystości związane z obchodami 29 rocznicy podpisania Porozumień Jastrzębskich. Tegoroczne obchody będą miały szczególny przebieg - po raz pierwszy będzie w nich uczestniczył prezydent Lech Kaczyński.

- Ten fakt nada naszym obchodom nową rangę. Ja już trzy miesiące temu, kiedy w Jastrzębiu gościł minister Władysław Stasiak podkreśliłem dobitnie, że politycy pamiętają o Jastrzębiu tylko wtedy, kiedy potrzebują poparcia górników i mieszkańców miasta - mówi Roman Brudziński, szef Solidarności w kopalni Zofiówka w Jastrzębiu Zdroju.

- Do tej pory obchodziliśmy uroczystości rocznicowe we własnym, lokalnym gronie, więc wizyta prezydenta to dla nas miłe zaskoczenie. Wszyscy pamiętają zawsze o Gdańsku i Szczecinie a Jastrzębie do tej pory było gdzieś z boku - dodaje Katarzyna Wołczańska, rzeczniczka jastrzębskiego urzędu miasta.

Około 10.45 dalsza część uroczystości rozpocznie się na placu przed kopalnią Zofiówka, dawniej Manifest Lipcowy. To właśnie w tym miejscu, 29 lat temu podpisano dokument, który gwarantował robotnikom zniesienie czterobrygadowego systemu pracy oraz wolne soboty i niedziele. Podpisano je po 6 dniach strajku i kilkudziesięciogodzinnej turze rozmów ze stroną rządową. Od wczorajszego rana na placu przed kopalnią Zofiówka, gdzie stoi pomnik wzniesiony ku czci Porozumień Jastrzębskich trwają ostatnie przygotowania do jubileuszowych uroczystości.

Po oficjalnych przemówieniach głowy państwa oraz szefa Solidarności Janusza Śniadka, 15 działaczy związkowych z lat 80 otrzyma odznaczenia państwowe.

- To nie są ludzie z pierwszego szeregu, ale osoby ważne, które wchodziły w skład komitetów strajkowych. Na obchody specjalnie z Berlina przyjedzie m.in. córka Krzysztofa Zakrzewskiego, jednego z sygnatariuszy Porozumienia, który już nie żyje. W ubiegłym roku nikt nie odebrał przyznanego mu odznaczenia, bo nie potrafiliśmy się skontaktować z jego rodziną. W tym roku odznaczenie trafi w ręce jego córki Lucyny - mówi Brudziński.

Jutro także już po raz piąty na miejskim basenie w Jastrzębiu odbędzie się sztafeta pływacka. Tym razem pływacy, aby uczcić jubileusz, przepłyną w ciągu kilku godzin aż 29 kilometrów. W tym dniu odbędzie się też sztafeta biegowa pomiędzy jastrzębskimi kopalniami, które 29 lat temu podpisywały porozumienia ze stroną rządową.


Tutaj działa się historia


Porozumienia Jastrzębskie podpisano z rządem w cechowni kopalni "Manifest Lipcowy" 3 września 1980 roku.

Był to trzeci po Gdańsku i Szczecinie - protokół ugody społecznej, otwierający drogę do przemian politycznych i gospodarczych w Polsce, które miały miejsce 10 lat później. Dziś to wydarzenie upamiętnia pomnik na placu przy kopalni "Zofiówka" (dawniej "Manifest Lipcowy"). Dokument gwarantował górnikom m.in. wolne soboty i niedziele, znosił czterobrygadowy system pracy. Dzięki niemu pylicę płuc zaliczono do chorób zawodowych.

Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!