18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Egzaminy na prawo jazdy się zmieniają

Artykuł sponsorowany
Mapa Wrocławskich Szkół Nauki Jazdy
Mapa Wrocławskich Szkół Nauki Jazdy
Kto nie marzy o poruszaniu się własnym pojazdem? Ci, którzy nie otrzymali jeszcze uprawnień, szykują się na nowelizację ustawy – pisze Maciej Mrzygłocki.

W przyszłym roku czeka nas prawdziwa rewolucja w prawach jazdy. Jakie powstaną nowe kategorie i do czego będą uprawniać? Czy egzaminy będą trudniejsze? Jakie obostrzenia czekają młodych kierowców? Projekt wprowadza liczne zmiany w ustawie o kierujących pojazdami. Jednym z głównych celów tych zmian jest dostosowanie prawa polskiego do wymogów unijnych dyrektyw.

Ustawa na nowo reguluje m.in. zasady uzyskiwania uprawnień do kierowania pojazdami, w tym zasady szkolenia i egzaminowania kandydatów na kierowców, nadzoru nad ośrodkami egzaminowania i szkolenia kierowców, instruktorami, egzaminatorami oraz samymi kierowcami.

Co z punktami
Ustawa przewiduje również, że osoby, które zbiorą 24 punkty karne (czyli maksymalną liczbę punktów przewidzianych za wykroczenia drogowe), będą kierowane na kurs reedukacyjny. Obecnie osoby te trafiają na ponowny egzamin sprawdzający ich umiejętności.

Co z listkiem klonowym
Jeśli chodzi o młodych kierowców, to według statystyk są sprawcami ponad dwóch piątych wypadków. Ci, którzy po raz pierwszy uzyskają prawo jazdy kategorii B, w myśl nowelizacji będą przez dwa lata podlegać szczególnemu nadzorowi. Okres próbny wobec nich może być przedłużany w razie popełnienia przez te osoby wykroczeń drogowych. W razie popełnienia dwóch kierowca będzie kierowany na kurs reedukacyjny, a w przypadku popełnienia trzech prawo jazdy zostanie mu automatycznie odebrane.

Kto może, a kto nie
Ustawa ma ponad to zapobiegać wydawaniu praw jazdy osobom, które nie powinny prowadzić pojazdów ze względu na stan zdrowia. Sposobem na to ma być wprowadzenie ankiety zdrowotnej wypełnianej pod rygorem odpowiedzialności karnej. Również instruktorzy zostaną poddani dokładniejszym badaniom lekarskim i psychologicznym, będą też musieli co roku uczestniczyć w kursach doskonalących. Inny cel ustawy to podniesienie kwalifikacji instruktorów prawa jazdy i zobowiązanie ośrodków szkolenia do przekazywania samorządowi powiatowemu informacji o kursach i ich uczestnikach. Nadzór nad samorządem ma w tej sprawie sprawować wojewoda.

Nowe kategorie
Ustawa wprowadza też nową kategorię dla początkujących motocyklistów – prawojazdyA2. Uprawnia ono do prowadzenia motocykli z silnikami o maksymalnej mocy do 35kW. Aby uzyskać uprawnienia do prowadzenia motocyklu, przyszły młody kierowca będzie musiał najpierw zdobyć prawo jazdy na małe motocykle–A1 (wwieku16lat) lub A2(jeśli skończył lat 18). Po następnych dwóch latach będzie się mógł ubiegać –odpowiednio – o prawo jazdy kat. A2 lub A. Granice minimalnego wieku niezbędnego do uzyskania prawa jazdy kat.A podniesiono z 18 do 24 lat.

Zamiast karty motorowerowej będzie wydawane prawo jazdy kategorii AM uprawniające do prowadzenia motorowerów i lekkich pojazdów czterokołowych. Będzie je można wyrobić od 14. roku życia. Prawa jazdy kategorii AM, A1, A2, A, B1, B, B+E będą ważne przez 15lat, pozostałe przez pięć lat.

Kiedy przepisy zaczną obowiązywać
Na początku stycznia minister transportu Sławomir Nowak poinformował, że jego resort podjął decyzję ws. przedłużenia vacatio legis do stycznia 2013r.Resort transportu zapewniał, że nowelizacja ustawy o kierujących pojazdami wejdzie w życie w styczniu 2013 roku. Tym czasem z powodu dużych opóźnień w przygotowaniach, termin ten może ulec wydłużeniu nawet o kolejne 2 lata. Jeśli do tego dojdzie, Polska będzie musiała zapłacić wysoką karę finansową. Znowelizowana ustawa o kierujących pojazdami miała zrewolucjonizować polskie prawo w tym zakresie. Szereg zmian w egzaminowaniu kierowców, całkowicie nowa procedura składania wniosków o wydanie prawa jazdy, a także inny system karania kierujących, którzy zgromadzą na swoim koncie ponad 24 punkty karne – to tylko niektóre z nowości, jakie miała wprowadzić. Pierwotnie wejście w życie nowelizacji zaplanowano na styczeń 2012, jednak z powodu dużych opóźnień termin ten odroczono o rok. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że tym razem będzie podobnie. Resort transportu tłumaczy, że winę za opóźnienia ponoszą Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego.

Maciej Mrzygłocki, Przemysław Pepla

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto