18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budynek KBO w Rybniku będzie niczym drapacz chmur

Barbara Kubica
Budynek KBO w Rybniku się zmieni! Andrzej Kłosok, przedsiębiorca, który w Żorach prowadzi firmę transportową, kupił dawny biurowiec Komitetu Budownictwa Ogólnego. To jeden z zaledwie dwóch potężnych biurowców w Rybniku. Inwestor, który ma dobrze prosperującą firmę transportową (dostarcza między innymi autobusy dla rybnickiego Zarządu Transportu Zbiorowego i KZK GOP), deklaruje, że gmach stanie się wkrótce prawdziwą wizytówką Rybnika.

Budynek KBO w Rybniku kupił biznesmen z Żor

- Zakup tego budynku to była szansa na sporą inwestycję. Nie było tak, że przyglądałem się temu budynkowi od lat. Kupiłem go, bo liczę, że uda się na nim zarobić - mówi nam Andrzej Kłosok.
W ciągu najbliższych miesięcy gmach przy ulicy 3 Maja ma całkowicie zmienić swoje oblicze, bo też plany inwestora są bardzo śmiałe. Co powstanie w gmachu dawnego KBO?
- Na sześciu górnych piętrach będzie się mieścił hotel o standardzie czterech gwiazdek. Trzy piętra przeznaczymy pod wynajem - będą to pomieszczenia biurowe o wysokim standardzie - mówi Krzysztof Lipiński z żorskiej spółki Omnitech, która w imieniu inwestora zarządza gmachem i przeprowadzi inwestycje. W budynku znajdzie się miejsce na restaurację, pod-ziemny parking, sale konferencyjne i tak zwaną część rozrywkową. - Przed zakupem robiliśmy oczywiście rozeznanie rynku i wiemy, że właśnie na tego typu funkcje, jak hotel czy sale konferencyjne jest w Rybniku zapotrzebowanie. Ten budynek był symbolem miasta i zależy nam na przywróceniu tego statusu. Zmodernizujemy także oczywiście teren wokół samego budynku, tak by wyznaczał nowe wysokie standardy dla tego rejonu miasta - mówi Krzysztof Lipiński.

Pierwsze prace w budynku KBO w Rybniku jeszcze jesienią

Pierwsze prace na terenie gmachu rozpoczną się jeszcze w tym roku. - To będą pierwsze prace związane na przykład z przebudową sieci energetycznej. Zimą może ruszą pierwsze prace ziemne, które wiosną będą oczywiście kontynuowane. W pierwszej kolejności zajmiemy się elewacją zewnętrzną budynku, która - jak liczymy - będzie gotowa do końca przyszłego roku - mówi Krzysztof Lipiński. Jednocześnie trwać będą prace związane z przebudową poszczególnych pięter budynku.

Rybnicka firma stworzyła projekt budynku

Projekt przebudowy rybnickiego biurowca stworzyła rybnicka firma topPROJECT. To oni zaprojektowali nowoczesny hotel, biura klasy premium, restaurację, salę z możliwością dowolnego podziału o powierz-chni 600 mkw., sale gabinetowe i spa.
- Aby sprostać bogatemu programowi, budynek zostanie rozbudowany w kierunku zachodnim w kondygnacji parteru i pierwszego piętra. Pod nowo projektowaną częścią znajdzie swoje miejsce parking dla samochodów osobowych - informuje Karol Wawrzyniak, autor projektu z rybnickiego biura topPROJECT, które wykonało go na zlecenie inwestorów. W projekcie autorzy, jak tłumaczą, z szacunkiem podeszli do istniejących rozwiązań konstrukcyjnych biurowca, które mimo upływu lat, są nadal bardzo nowatorskie. - Na szczególną uwagę zasługuje fundamentowanie budynku w formie sztywnej skrzyni "pływającej" w trudnym, niestabilnym gruncie. Projekt wykorzystuje istniejący szkielet konstrukcyjny będący w dobrym stanie technicznym. W rozbudowanej części dwukrotnie rzadsza siatka słupów umożliwi swobodną aranżację i łatwe przystosowanie wnętrz do dowolnej funkcji. Wszystkie instalacje poddane zostaną pełnej modernizacji. Intencją inwestora jest zastosowanie nowoczesnych, energooszczędnych rozwiązań, pozwalających na ubieganie się o uzyskanie certyfikatu BREEAM. Budynek zyska też nową elewację i zagospodarowanie terenu - dodaje architekt.
Tak jak widać na wizualizacjach, to będzie najnowocześniejszy wieżowiec w regionie. Budynek będzie wyczyszczony z wszelkich drobnych uskoków. - Nowa czysta bryła zrywa ze starą kompozycją, opartą o dominację szerokich pasów poziomych. Dominującym kierunkiem na wszystkich elewacjach staną się cienkie linie pionowe. Takie podejście wysmukli wizualnie obiekt. Dodatkowo pionowe klipsy pełnią też funkcję ochrony przeciwsłonecznej - dodaje szczegółowo projektant i zaznacza, że ważną częścią projektu jest zagospodarowanie terenu, które zwiększa ilość miejsc parkingowych i stworzy czytelną platformę, na której posadowiony jest obiekt.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto