Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Finał akcji Rowerowy Maj w Rybniku: Wygrała szkoła w Wielopolu! [WIDEO ZDJĘCIA]

Aleksander Król
2162 uczniów rybnickich szkół podstawowych wzięło udział w kampanii „Rowerowy maj w Rybniku”. W sumie młodzi cykliści wykonali 53756 dojazdów do swoich szkół. A frekwencja w skali całego miasta wyniosła 43,62 procenta. Najlepiej na apel prezydenta Rybnika i organizatorów akcji odpowiedziała szkoła w Wielopolu, gdzie frekwencja wyniosła 76,38 procent.

Finał akcji Rowerowy Maj w Rybniku: Wygrała szkoła w Wielopolu!

Kampanię Rowerowy Maj w Rybniku wygrał Zespół Szkolno-Przedszkolny z Oddziałami Integracyjnymi nr 1 w Rybniku – Wielopolu, gdzie uczniowie (najwięcej z klasy 4) dojeżdżali na rowerach aż 1436 razy (frekwencja 76,38 proc.). Drugie miejsce zajął ZSP nr 13 w Rybnickiej Kuźni ( 66 proc.), a trzecie Szkoła im. Alojzego Szewczyka w Kamieniu (64,95 proc.).

- Naszych uczniów nie trzeba było przekonać do tego, by jeździli na rowerach, gorzej było z rodzicami, ale przekonaliśmy ich, by pozwolili dzieciom dojeżdżać na jednośladach do szkoły. Najlepiej spisali się uczniowie klasy 4 ale z rodzicami jeździli również uczniowie klasy 1, 2 i 3 , którzy nie brali udziału w tej kampanii – mówi Joanna Błażyca, dyrektor Zespołu-Szkolno-Przedszkolnego z Oddziałami Integracyjnymi w Rybniku – Wielopolu.

Dodaje, że wcześniej uczniowie nie mieli tak pięknej wiaty, w której mogliby zostawiać swoje rowery.
-To, co miasto Rybnik zasponsorowało, by uczniowie mieli gdzie trzymać rowery, to piękna sprawa. Myślę, że ta infrastruktura będzie teraz spełniała warunki już na zawsze – dodaje pani dyrektor.

Uczniowie, którym dziś nagrodę przywiózł prezydent Piotr Kuczera były dumne ze zwycięstwa.
- Na początku, jak było zimno dojeżdżałem do szkoły samochodem. Ale gdy tylko zrobiło się cieplej, postanowiłem wyciągnąć rower i przyjeżdżać nim do szkoły. Autem jest mniej zdrowo. Poza tym chcemy pomagać środowisku. Moi koledzy w większości dojeżdżają rowerami – mówi Bartosz Gwizdak, uczeń klasy szóstej.

Prezydent Piotr Kuczera tłumaczy, że kampania Rowerowy Maj, miała pomóc w budowaniu mody na rower.
- Chcemy tworzyć modę na rower, pokazać to na tle polityki mobilności miejskiej. Chcemy pokazać alternatywę dla samochodu, budować przyzwyczajenia zdrowego trybu życia. Rower to fajny pojazd, który wymaga troszkę wysiłku. My poprzez rozbudowę infrastruktury rowerowej chcemy sprzyjać komunikacji rowerowej, ale chcemy tez wychować pokolenia, które w przyszłości będą z tego roweru korzystać – mówi Piotr Kuczera, prezydent Rybnika.
- Rowerowy Maj nie jest niczym nowym w Polsce, zaczął kilka lat temu Gdańsk, ale jesteśmy takim przyczółkiem na południu Polski, który bardzo mocno włączył się w tę akcję. Ważne, by było bezpieczne, ważne że dzieci są zadowolone. Wierzę, że zbudujemy przyzwyczajenia, które sprawią, że w przyszłości jak będzie do wyboru samochód czy rower na trasie kilkukilometrowej młodzież będzie sięgała po rower – dodaje.

Zapowiada kolejne edycje akcji.
- Jest też taka myśl, żeby zakłady pracy zachęcać do tego typu akcji. Musimy budować tę modę – dodaje.

W Wielopolu udało się zaszczepić nową modę. – Wiele dzieci już wcześniej przyjeżdżało na rowerach, ale akcja i myśl o nagrodach dodatkowo zmotywowała te dzieci, które nie jeździły na rowerach czy deskorolkach. Na pewno do końca roku szkolnego uczniowie będą jeździć na rowerach, a potem w zimie, kto wie, może na nartach i sankach? – mówi Anna Zajdowicz, nauczyciel ZSP nr1 , koordynator akcji Rowerowy Maj.

Wkrótce wideo z akcji Rowerowy maj w Rybniku

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto