Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Elektrownia w Rybniku w 2022 roku poda ciepło dla Rybnika. Wojciech Piecha: inwestycja nie jest zagrożona

Redakcja
W czerwcu lub na początku sezonu grzewczego 2022 roku elektrownia w Rybniku poda ciepło dla miasta. Rozmawiam ze stroną elektrowni i dystrybutorem ciepła dla miasta Rybnika, oni mówią, że te plany i harmonogram są realizowane i nie powinno być żadnego problemu z tą inwestycją - zdradził nam dziś senator Wojciech Piecha.

Elektrownia w Rybniku w 2022 roku poda ciepło dla Rybnika. Wojciech Piecha o inwestycji

- Prace projektowe w tej chwili są już prowadzone. Dwa bloki energetyczne w elektrowni Rybnik nr 6 i 8 będą uciepłowione i z tych bloków będzie podawane ciepło do Rybnika. Około 80 do 100 megawatów. Czego nam brakuje? Tej nitki łączącej elektrownię Rybnik z miastem. Połączenia z istniejącą siecią ciepłowniczą.

Do 2022 roku te wszystkie prace będą wykonane i w czerwcu lub na początku sezonu grzewczego 2022 ta inwestycja będzie zrealizowana. Nie widzę przeszkód, by do tego nie doszło – rozmawiam ze stroną elektrowni i dystrybutorem ciepła dla miasta Rybnika, oni mówią, że te plany i harmonogram są realizowane i nie powinno byc żadnego problemu z podaniem ciepła w 2022 roku - mówi senator Wojciech Piecha.


DZ: Problemem może być brak uregulowań prawnych - gdy już ciepłociąg powstanie, mieszkańcy niekoniecznie będą chcieli się podłączyć... Przygotujecie odpowiednie regulacje prawne, by przyłączenie do ciepłociągu było konieczne, podobnie jak w przypadku kanalizacji, do której wszyscy muszą się podłączyć? - pytamy senatora.

Kanalizacja to inny temat – bo to jedyna możliwość odprowadzenia ścieków od oczyszczalni. W przypadku ogrzewania mamy gaz, ciepło sieciowe i możemy jeszcze zainstalować kocioł 5 klasy, ale abstrahując od kotłów na paliwa stałe – mamy dwa źródła jeszcze gazowe i ciepło sieciowe i w zależności od tego jaka będzie cena ciepła z gazu i ciepła sieciowego, mieszkańcy będą decydowali w którym kierunku pójdą - mówi Piecha.

DZ: Czy pojawią się uregulowania prawne, które nakazywałyby mieszkańcom podłączenie się do sieci?

Będę się starał rozeznać temat i podjąć jakąś inicjatywę ustawodawczą w tym temacie. Warszawa tego problemu nie ma – bo tam od podstaw zbudowano sieć i każda posesja została podłączona do sieci ciepłowniczej. Nad Warszawą nie ma dymków z komina – nie pali się paliwami stałymi a smog jest – ale to smog komunikacyjny.

- mówi Piecha.

DZ: Kiedy odnawiano deptak w Rybniku, nie zadbano o to by mieszkańcy podłączyli się do zbudowanego ciepłociągu...

To jest problem. Tych co dymią trzeba byłoby zmobilizować – ustawą, lub uchwałą, czy prawem miejscowym spróbować to uregulować, że w centrum miasta kotły na paliwa stałe nie powinny mieć miejsca i ogrzewać tylko gazem lub ciepłem sieciowym - dodaje Piecha.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto