(© fot. www.morguefile.com)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Od 1 czerwca 2010 roku zmieniła się kwota przychodu, której przekroczenie powoduje zmniejszenie, a nawet zawieszenie wypłaty świadczeń rencistów i wcześniejszych emerytów, którzy dorabiają. Jakie to kwoty i kiedy można się spodziewać finansowych sankcji - pisze Jadwiga Jenczelewska.

Młodzi emeryci, często wypchnięci z ryn-ku pracy wbrew ich woli, nie chcą żyć na granicy ubóstwa i wegetować w samotności. Chcą być aktywni, zarabiać, a także wykorzystać jeszcze wiedzę i zawodowe doświadczenie. Musi im też wystarczyć pieniędzy na zapłacenie wszystkich rachunków. Ale nie zawsze wiedzą, ile mogą dorobić do stałego świadczenia otrzymywanego z ZUS-u, aby nie stracić nabytych uprawnień. To ważna wiedza, bo graniczne kwoty, które o tym przesądzają, zmieniają się co kwartał. Skąd biorą się te kwoty i jakie obecnie obowiązują?

Prezentujemy najnowsze dane i wyliczenia, które obowiązują w kraju od 1 czerwca do 31 sierpnia 2010 r.

Sprawdź, ile ci wolno

Aby świadczenie z ZUS-u, jakie otrzymuje pracujący rencista lub wcześniejszy emeryt, który tak-

że dorabia, nie zostało zmniejszone, przychód nie może przekroczyć 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego, czyli od 1 czerwca 2010 r. kwoty 2.321,50 zł.

Jeśli zatem twój przychód nie przekracza owych 70 proc., emerytura lub renta jest nadal wypłacana w dotychczasowej wysokości. Gdy jednak zarobisz więcej niż 70 proc., lecz mniej niż 130 proc. średniej krajowej, czyli do 4.311,30 zł, twoje świadczenie ulegnie zmniejszeniu - o tyle, o ile przekroczyłeś normę.

Lecz jeśli twoje przychody są wyższe niż 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, prawo do emerytury lub renty zostanie zawieszone.

Ustalona została też górna granica dopuszczalnego zmniejszenia. Świadczenie można zmniejszyć maksymalnie o:

- 24 proc. kwoty bazowej obowiązującej przy ostatniej waloryzacji - dla emerytury i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy,

- 18 proc. kwoty bazowej - dla renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy,

- 20,4 proc. kwoty bazowej - dla renty rodzinnej, do której uprawniona jest jedna osoba.

Warto jednak pamiętać, że w przypadku renty rodzinnej, do której uprawnionych jest kilka osób i jedna z nich dorabia, zmniejsza się lub zawiesza tylko część renty, przypadającą na tę jedną osobę. Pozostali członkowie rodziny pobierają przysługujące im części świadczenia w dotychczasowej wysokości.


Wiadomości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!