Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dolny Śląsk: Trudniej o prawo jazdy

Jarosław Garbacz
Piraci drogowi będą musieli od nowa przejść cały kurs i powtórnie zdać państwowy egzamin
Piraci drogowi będą musieli od nowa przejść cały kurs i powtórnie zdać państwowy egzamin Janusz Wójtowicz
Sejm przyjął zmiany w ustawie o kierujących pojazdami. Nowelizacja dotyczy głównie kierowców, którzy stracili prawo jazdy po uzbieraniu 24 punktów karnych. Po nowelizacji trudniej będzie też zdobyć uprawnienia na szybkie motocykle, czyli tzw. ścigacze. Oprócz tego powstanie nowa kategoria dokumentu dla kierowców mniejszych maszyn, w tym skuterów. Trzeba będzie mieć też uprawnienia do kierowania quadem. Na czterokołowce dzisiaj może wsiąść każdy, bez żadnych konsekwencji.

Kierowcy, którzy utracili prawo jazdy po uzbieraniu punktów karnych teraz zachowają dokument, ale będą musieli zaliczyć kurs reedukacyjny. Prawo jazdy stracą dopiero wtedy, jeżeli w ciągu kolejnych pięciu lat znów uzbierają 24 punkty.

- Będzie się to wiązało z odbyciem pełnego szkolenia, zakończonego egzaminem państwowym, a nie, tak jak dotychczas, tylko egzaminem kontrolnym - zaznacza Łucjan Górski, egzaminator nadzorujący we wrocławskim oddziale Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego.

- Nie uważamy, że to ukłon w stronę piratów drogowych. Wręcz przeciwnie. Teraz kierowca łamiący przepisy oraz ci mniej doświadczeni będą pod szczególnym nadzorem - podkreśla Mikołaj Karpiński z Ministerstwa Infrastruktury.

Nowością będzie specjalna kategoria dla użytkowników skuterów. Prawo jazdy A2 uprawni osoby pełnoletnie do jazdy motocyklem z silnikiem do 35 kW.

Aby wsiąść na motocykl, 16-latek będzie musiał w pierwszej kolejności zdobyć prawo jazdy A1 na małe motocykle. Po dwóch latach będzie mógł się ubiegać o A2. - Podwyższona została też granica wieku do zdobycia kategorii A, na motocykl o pojemności silnika powyżej 125 cm. Trzeba będzie mieć ukończone 24 lata, zamiast, jak dzisiaj, 18. Chyba że zdobędzie się uprawniania A2. Wtedy o dokument można starać się od 20. roku życia - dodaje Łucjan Górski.

- Młodzi motocykliści często jeżdżą bez wyobraźni. Dopiero doświadczenie sprawia, że stają się ostrożniejsi - uważa Mariusz Mikłos, szef dolnośląskiej drogówki. Z danych Komendy Głównej Policji wynika bowiem, że co trzeci wypadek z udziałem motocykli powodują kierowcy mający mniej niż 24 lata.

Pod lupą znajdą się również nowi kierowcy z kategorią B, którzy dopiero zdali egzamin. Jeśli przez dwa lata popełnią dwa wykroczenia, trafią na kurs reedukacyjny. Jeśli trzy - stracą prawo jazdy. Od 14. roku życia będzie można wyrobić dokument kategorii AM. Uprawni on do prowadzenia motorowerów i quadów.

Zgodnie z nowymi przepisami, prawa jazdy będą ważne przez 15 lat (kategorie AM, A1, A2, A, B1, B, B+E), a pozostałe (C i D) przez 5 lat. Nie będzie już można raz na pół roku anulować 6 punktów karnych. Dotychczas kierowca, który uznał, że ma na koncie zbyt dużo punktów, mógł zlikwidować część z nich, chodząc na kurs. - W tym roku skorzystało z tego 617 wrocławian - opowiada Paweł Sałek z działu szkoleń WORD.

Dolnośląski rekordzista za jednym zamachem zebrał aż 129 punktów karnych. 20-latek nie zatrzymał się do kontroli w Szklarskiej Porębie. Został złapany dopiero na ulicach Jeleniej Góry. Na 20-kilometrowej trasie wyprzedzał na pasach, na podwójnej linii ciągłej, przekroczył dozwoloną prędkość, a dodatkowo jechał bez świateł. Niewiele gorszy był 20-latek ze Złotoryi, który uciekając motorem, złapał w kilka minut 54 punkty karne. Po zatrzymaniu okazało się, że ma uprawnienia tylko do prowadzenia aut.

Zmiany w przepisach odczujemy w portfelu. Od 2013 roku prawo jazdy trzeba będzie wymieniać co 15 lat. Za wydanie nowego zapłacimy około 200 zł. Dziś wyrobienie dokumentu kosztuje 84 zł. Piraci drogowi zapłacą też za kursy reedukacyjne i szkolenia.Ustawę musi teraz przyjąć Senat, a później podpis pod nią złoży prezydent Bronisław Komorowski. Nowe zasady wejdą w życie rok od ich uchwalenia. Zaostrzenia przepisów można się więc spodziewać najwcześniej od 1 stycznia 2012 roku.

Zmiany mają dostosować przepisy do wymogów UE.

Zaostrzamy kary dla piratów drogowych
Z Mikołajem Karpińskim, rzecznikiem Ministerstwa Infrastruktury, rozmawia Jarosław Garbacz

Nowe przepisy to szansa dla kierowców nagminnie łamiących zasady na uniknięcie odpowiedzialności?
Absolutnie nie. Wbrew obiegowym opiniom, zaostrzamy kary nakładane na notorycznych piratów drogowych. Teraz kierowcy mogą anulować część punktów, a jeśli przekroczyli newralgiczny pułap, po powtórnym kursie cofnięte im prawo jazdy jest zwracane. To się zmieni, bo gdy znów w ciągu pięciu lat zgromadzą 24 punkty, stracą dokumenty.

To znaczy, że po przekroczeniu bariery 24 punktów za pierwszym razem nie utracą uprawnień?
Trafią na tzw. kurs reedukacyjny. Po jego odbyciu znów będą mogli wsiąść za kółko. Ale jeśli przez 5 kolejnych lat znów przekroczą limit, prawo jazdy będzie im zabrane, a każdy kierowca będzie musiał przejść od podstaw kurs nauki jazdy i jeszcze raz zdać egzamin. To powtórne koszty, ale też utrata zniżek w firmach ubezpieczeniowych. Taka osoba będzie figurowała w rejestrze jako świeży kierowca. Nawet jeśli miała prawo jazdy od kilkudziesięciu lat.

Dłuższą drogę do zdobycia uprawnień będą mieli też młodzi motocykliści.
Wydłużamy im ścieżkę do zdobycia papierów, bo ze statystyk wynika, że to młodzi kierowcy dwuśladów są sprawcami wielu wypadków. A prowadzenie motocykli o pojemności powyżej 125 cm sześciennych wymaga umiejętności, odpowiedzialności i doświadczenia. Zaostrzymy też przepisy dla użytkowników quadów.

By dosiąść quada, trzeba będzie mieć prawo jazdy?
Do jazdy czterokołowcami o masie powyżej 350 kg uprawni nowa kategoria AM. Po jej uzyskaniu będzie można od 14. roku życia kierować motorowerami. Chcemy zmniejszyć plagę wypadków na tych pojazdach.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto