Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Debata prezydencka w Rybniku: Adam Fudali vs Piotr Kuczera [ZAPIS LIVE]

Arkadiusz Biernat
Debata prezydencka w Rybniku: Jakie pomysły na rozwój miasta mają kandydaci na urząd prezydenta Rybnika? Poznajcie ich opinie. Adam Fudali vs Piotr Kuczera. Zapoznajcie się z zapisem LIVE. Wkrótce na portalu także WIDEO. Na kolejnych stronach, są zapisy z dalszej części debaty.

Debata prezydencka w Rybniku: Adam Fudali vs Piotr Kuczera

Debata prezydencka w Rybniku: Zagłosuj na mnie, bo...

Debata prezydencka w Rybniku: Pytania z sali

Debata prezydencka w Rybniku: Pytania do kontrkandydata

Debata prezydencka w Rybniku: Rozwój dzielnic

Debata prezydencka w Rybniku: Budownictwo mieszkaniowe

Debata prezydencka w Rybniku: Kultura

Debata prezydencka w Rybniku: Sport

Debata prezydencka w Rybniku: Rozwój dzielnic

Debata prezydencka w Rybniku: Biznes

Debata prezydencka w Rybniku - Czytaj zapis z relacji LIVE:

Koniec debaty. Słychać skandowanie: Kuczera! Fudali!

Na koniec kandydaci zachęcają do głosowania na siebie.

Fudali: Po uczynkach ich poznacie. Zobaczcie, jak wyglądał Rybnik 16 lat temu, a jak teraz. Teraz jest ostatni czas, żeby wykorzystać pieniądze z UE. Ja wiem, jak to zrobić.

Ja jestem prezydentem od 16 lat. Nigdy nie zdecydowałem się na oszczerstwa, jakie pan zrobił. Publicznie pan skłamał, że ja mówiłem, iż Piotr Kuczera będzie zwalniał pracowników.

Kuczera: Dwie noce temu, moi wolontariusze spotkali samochód. Montowali pana dykty, zrywali moje. Jeśli chodzi o wywiad, to jest niestety prawda.

Fudali: To kłamstwo (chodzi o plakaty).

Wiemy, jak było. Rybnik potrzebuje zmian, dialogu i ludzi, którzy są z różnych środowisk i potrafią budować dialog. Mamy szerokie porozumienie z opozycją.


Aktualizacja, godz. 18.08

Mieszkaniec: Do Adama Fudalego. Dlaczego miasto nie podłącza bloków komunalnych do ciepłociągów? Ludzie palą w kaflokach, w sumie to nawet nie wiadomo czym?

Fudali: Proszę sobie wyobrazić, że nie wszyscy mieszkańcy się na to godzą. Głównie ze względów ekonomicznych. Ciepłociąg jest droższy niż palenie śmieci. Przy deptaku podłączyliśmy 25 mieszkań, gdzie można było się podłączyć. Tylko cząstka chciała się podłączyć. Dopóki bariery ekonomicznej w skali kraju nie przewalczymy, to tak to będzie wyglądać. Problem powietrza dotyczy wielu miast. Ale to też problem ekonomiczny, żeby podłączyć bloki.

Kuczera w stronę Fudalego: Nie tylko dwa bloki, ale aż dwa.

Aktualizacja, godz. 18.07

Mieszkaniec: Do Piotra Kuczery? Co ma pan do zaoferowanie judokom?

Kuczera: Sport to znakomity sposób na wychowanie, ale odciągnięcie nie do końca dobrych rzeczy, które w młodości mogą się pokazać. Jestem otwarty na wszystkie środowiska sportowe. Ruch to zdrowie. Będziemy rozmawiać.

Aktualizacja, godz. 18.05

Mieszkaniec: Chcemy zapytać o stan zdrowia obu kandydatów. Jaki on jest teraz, a jaki będzie przez najbliższe cztery lata?

Fudali: Staram się o stanowisko prezydenta miasta. Mam zaświadczenie, że jest ok. Nie staram się o uczestnictwo w biegu z przeszkodami. Głową będę pracował. Tak było i będzie.

Kuczera: Lekarz mówi, że wspaniały. Żona potwierdza.

Aktualizacja, godz. 18.02

Mieszkaniec: Poszła w miasto plotka, że będzie pan zwalniał ludzi, prywatyzował RSK?
Kuczera: Takich plotek jest dużo. Pytają się, czy będę zwalnia, co z żużlem, piłką nożną... To wszystko będzie funkcjonowało. Miasto wyprowadziło pewne mechanizmy. Ja chcę je rozwijać. Miasto się rozwija i kolejny etap rozwoju przed nami.

Aktualizacja godz. 17.57

Mieszkaniec: Co zrobicie z niską emisją, smogiem? Trujemy się codziennie.

Fudali: Problem powietrza jest to problem systemowy. Samorząd sam tego nie rozwiąże. My dużo robimy w tej dziedzinie. Dopłacamy do wymiany pieców. Ocieplamy budynki. Zmniejszamy koszty utrzymania tych budynków i przez to poprawiamy jakość powietrza. Tu musi być współpraca z Ostrawą, Krakowem, bo tam te powietrze jest bardzo podobne. Robimy bardzo dużo i to będziemy robić.

Kuczera: Dużo robicie, ale efekty średnie. Wszędzie jest problem ekologii. Gmina powinna dać przykład. Jest wiele miejsc, gdzie ciepłociąg jest, a się nie podłączamy. Za bardzo poszliśmy w elektrownie, a efekty są jakie są. Trzeba wykorzystać środki unijne. W ciągu kolejnych lat, ten problem musi być rozwiązany. BO mieszkańcy się wyprowadzają, a miasto bez mieszkańców nie może funkcjonować.

CZYTAJ DALSZY ZAPIS Z DEBATY NA KOlEJNEJ NA STRONIE

Akutalizacja godz. 17.55

Pytania zadają mieszkańcy.
Mieszkanka ze Śródmieścia: Jest bardzo zła współpraca ze schroniskiem? Tam cierpią zwierzęta? Jakie macie pomysły na problem bezdomnych zwierząt?

Fudali: Jesteśmy jednym z nielicznych samorządów, który prowadzi schronisko. Wydajemy około 130 tys. zł na schronisko. Wydajemy środki na sterylizację zwierząt. Jeżeli coś się dzieje złego w schronisku, to przyjrzymy się sprawie i się nią zajmiemy.

Kuczera: Grupa miłośników zwierząt rośnie. Samorząd musi opiekować się najsłabszymi, zwierzaki też mają do tego prawo. Trzeba zabezpieczyć ten problem. Najpierw trzeba zacząć od dialogu, gdzie te bezpańskie zwierzęta się znajdują. Jeżeli zjawisko jest uciążliwe, to trzeba je zwalczać.

Aktualizacja, godz. 17.55

Piotr Kuczera: Jaką da pan radę swojemy następcy panie prezydencie?

Fudali: To dopiero powiem za 4 lata.

Aktualizacja godz. 17.50

Fudali: Jakie pan ma sukcesy w ciągu ostatnich 8 lat. Proszę podać 8 przykładów, no dobra 4...

Remont Wodzisławskiej, Remont chodnika Konarskiego, Remont OSP Popielów, Remont przedszkola w Popielowie. Wszyscy musimy działać na rzecz dobra miasta, bo to oznacza samorząd. Nie można w samorządzie wykorzystywać jednych i drugich. Kuczera mówi do opozycji, że wasze pomysły też będą realizowane. Dlatego zjednoczyłem opozycję.

Kolejne pytanie zadaje Adam Fudali.

Fudali: Buzek powiedział, Rybnik świetnie się rozwija. Zawsze jestem dumny, że to część Śląska? Jak to jest? Czy Rybnik się rozwija, czy jest na skraju przepaści?

KUczera: Rybnik się rozwija. Pan Buzek wczoraj udzielił mi wsparcia. Wszystkie miasta jakoś się w ostatnich latach rozwijał. Rybnik też. Będziemy to kontynuować. Rybniczanie tego potrzebują. I ja będę tego gwarantem.

Kuczera zadaje pytanie.

Czego możemy nauczyć się z Ostrawy? Bo wielu z Was tam ostatnio było?

Park naukowy stworzono ze starej huty. My jesteśmy na etapie rewitalizacji kopalni Ignacy i tam chce przenieść te rozwiązania. Aby przyciągać turystów z całego świata, którzy chcą zobaczyć dawne maszyny. To się na uda. Na adaptację tych budynków uzyskaliśmy środki z UE. Nie ma większej inwestycji w tym mieście, gdzie Adam Fudali nie pozyskał środków zewnętrznych. Nie tylko z UE. Stąd się bierze sukces finansowy miasta.

Pytanie zadaje Fudali.

Fudali: Chcecie budować bezpłatne parkingi w centrum. To olbrzymie koszty, a UE nie daje na to żadnych środków. Skąd pan weźmie pieniądze? Weźmie nauczycielom, urzędnikom, zieleni miejskiej?

Kuczera: W 2006 roku zostałem radnym. Byliśmy w Dorsten, pan nas tam wysłał. Oglądaliśmy tam piękny parking. Mówił pan, że mamy plany, ale tego parkingu dalej nie ma. Ludzie mają się poruszać po deptaku, ale też muszą być parkingi. Bezpłatność oznacza, że nie cały czas będzie darmowy. To mogą być pierwsze dwie godziny. To jest potrzebne. Szkoda, że do teraz tym się nie zajęto. Jeżeli chcemy, aby miasto żyło to musimy w to wejść.

Teraz kandydaci zadają sobie nawzajem pytania.

CZYTAJ DALSZY ZAPIS Z DEBATY NA KOlEJNEJ NA STRONIE

Kuczera: Ludzie mówią, że jestem niedoświadczony. BYłem radnym, kierowałem ugrupowaniem w Rybniku. Jakie pan miał doświadczenie zanim został prezydentem?

Fudali: 20 lat prowadziłem działalność gospodarczą i to w bardzo trudnych czasach. Udało mi się rozwinąć firmę, a w końcowym okresie zatrudniałem kilku pracowników. Musiałem zapewnić wynagrodzenie pracownikom i to robiłem bardzo dobrze, a firma bardzo dobrze się rozwijała. Potem przyszedł czas na samorząd, a tego z działalnością gospodarczą nie można łączyć. Z dobrym skutkiem mi to wyszło. Wystarczy spojrzeć za okno. Jak miasto wygląda.


Aktualizacja godz. 17.30

No i ostatnie pytanie w tej części debaty, a dotyczy biznesu i nowych miejsc pracy. Na koniec września stopa bezrobocia w Rybniku wynosiła 7,2 proc. Cztery tysiące czternaście -  to liczba osób bezrobotnych zarejestrowanych. W ostatnich latach duży biznes omijał nasze miasto, lokując się u sąsiadów na strefach inwestycyjnych, choćby w Żorach. Czy w Rybniku jest miejsce na nowe fabryki i miejsca pracy poza marketami?

Fudali: Przy elektrowni już wszystkie tereny sprzedaliśmy i wykorzystaliśmy. W Rybniku już takich teraz nie mamy. W Kłokocinie mamy około 50 ha. Ale te tereny słabo skomunikowane. Trzeba wybudować drogi, np. drogę Pszczyna - Racibórz. Tam później stworzymy strefę gospodarczą z ulgami podatkowymi. 300 mln zł otrzyma Rybnik z województwa z UE, bo my bardzo dobrze te środki wydajemy. Wykorzystamy te środki bardzo dobrze, aby ten problem też rozwiązać.

Kuczera: Według analiz 2000-2010 Rybnik stracił wiele tysięcy miejsc pracy. Wkrótce będziemy mieć problem z emigracją. Ludzie już stąd wyjeżdżają za pracą. Proponujemy, aby próbować wchodzić w partnerstwo - publiczno - prywatne, zestaw ulg dla inwestorów, a także stworzenia funkcji pełnomocnika, który będzie zajmował się ściąganiem inwestorów. Droga Pszczyna - Racibórz. Trzeba też wykorzystać tereny w GOtartowicach.

Aktualizacja godz. 17.34
Urbaniści, fachowcy podkreślają, że remont nawierzchni ulic Sobieskiego i Powstańców, czyli oczywiście rybnickiego deptaku, to jeszcze za mało, by ta ulice wróciło życie. Taka ulica, by nie była martwa potrzebuje konkretnej strategii marketingowej, takiej jakie przygotowuje się między innymi dla galerii handlowych. Co wpisalibyście do takiej strategii marketingowej dla rybnickiego deptaku, by pieniądze wydane na remont tego miejsca nie poszły na marne?

Kuczera: Sami się nie trzymamy koncepcji od których zaczynamy. Jest kwestia strumieni ludzkich, które będą się tam poruszały. W strategii ludzie mieli kierować w kierunku rynku. Miały ich przyciągać parkingi poziomowe, przystanki, tego do końca nie zrobiono. Deptak ma służyć do prezentacji wyrobów rybnickiego rzemiosła. W centrum powinny być robione otwarte konkursy, burzę mózgów architektów. Nam trzeba wyjść na zewnątrz i inaczej o mieście myśleć. Jest koncepcja drugiego rynku, ale nawet drugi rynek w Krakowie nie funkcjonuje.

Fudali: Miasto zainwestowało przy pomocy środków z UE w deptak. Przy otwarciu było kilka eventów. My strategię mamy opracowaną. Dajcie nam szansę. Przyciągniemy ludzi z bazyliki do Rynku. Już przed świętami się Państwo o tym przekonacie. Wiemy, jak ożywić deptak. Potrzebujemy tylko partnera z drugiej strony, przedsiębiorców, którzy tam pracują. Partnerskie działania. Uwolniliśmy już ciąg pieszy od samochodów. To ma być deptak. Były awantury, nie wszystkim nowości się podobają. To już teraz funkcjonuje bardzo dobrze. Mamy parking napzreciw szkoły muzycznej i ZST. Pierwsze 2-3 godziny będą darmowe, żeby zejść na dół na zakupy.

CZYTAJ DALSZY ZAPIS Z DEBATY NA KOlEJNEJ NA STRONIE

Aktualizacja godz. 17.30
Teraz czas na finansowanie sportu. Czy uważają panowie, że Miasto powinno dofinansowywać sport kwalifikowany (wyczynowy – zawodowy). Jeżeli tak, to wg jakich kryteriów powinna być ustalana dotacja (tradycja, liczba kibiców przychodząca na imprezy z daną drużyną, liczba uprawiających daną dyscyplinę młodych rybniczan, liczba wychowanków prezentujących ogólnopolski poziom, itp.), czy rozważają panowie stworzenie wydziału sportu, być może połączone z kulturą, w UM Rybnik.

Fudali: Chodzę na wiele imprez sportowych. Na żużel, koszykówkę czy żużel. Postawiłem na sport. Został zmodernizowany stadion lekkoatletyczny. Można na nim organizować zawody. Dokończyliśmy budowę basenu w Boguszowicach. Zakończyliśmy budowę 40 boisk o sztucznej nawierzchni. W każdej niemal dzielnicy jest boisko i sala gimnastyczna. Są w naszym mieście bardzo ważne dyscypline. Wiodące to koszykówka, piłka nożna, żużel, siatkówka i judo. Jeżeli dana dyscyplina nie jest w najwyższej klasie rozgrywkowej, to samorząd ma pomóc drużynie, żeby drużyna awansowała i dalej sobie radziła.

Kuczera: Najbliższe jest mi judo. Piotr Kuczera tam walczy. Miasto musi dopracować strategię sportu. One nie są realizowane. Trzeba porozmawiać przy jednym stole o finansowaniu ważnych dyscyplin. Trzeba też wspierać sport amatorski. Nie może być tak, że nieamatorski klub jest finansowany w większości ze środków miejskich. Są przykłady, gdy miasto tylko wspierało kluby esktraklasowe i później to się źle kończyło. Ruch musi być przez miasto promowany, bo się starzejemy.


Aktualizacja godz. 17.24

W przyszłym roku w Rybniku odbędzie się piąty koncert wielkiej gwiazdy. Czy w przypadku wygrania wyborów, cykl koncertowy będzie kontynuowany? W jaki sposób zamierza Pan zdyskontować ten sukces?

Kuczera: Koncerty będą kontynuowane. Ale trzeba też wspierać artystów z Rybnika. Rybniczanie muszą móc korzystać z dóbr kultury. 50- lecie Teatru Ziemi Rybnickiej. Przyśpieszono uroczystości przed wyborami. Był były budowniczy, dyrektor, a w centrum był pan prezydent. Trzeba się promować przez kulturę i jedną z form jest wielki koncert i to będzie kontynuowane.

Fudali: Koncerty będą kontynuowane. Pracujemy już nad piątym koncertem. Kultura ma się u nas dobrze. Trzeba tylko dopieścić. Mamy cykliczne imprezy. Są z najwyższej półki, średniej i trochę niżej wydarzenia kulturalne. Są pewne, które przez nas zostały dodane. To wielkie koncerty, juwenalia, dni Rybnika. Znam wielu rybniczan, którzy mieszkają poza granicami kraju i tutaj przyjeżdżają cyklicznie do naszego miasta. JEszcze można dodać Rybnickie Boże Narodzenie i Kolędowanie. Śpiewamy kolędy wspólnie jest atmosfera wspaniała.

CZYTAJ DALSZY ZAPIS Z DEBATY NA KOlEJNEJ NA STRONIE

Aktualizacja, godz. 17.20
Drugie pytanie dotyczy rozwoju dzielnic. W ostatnich latach największe nakłady inwestycyjne skierowane były na rozwój Śródmieścia. To tam wyremontowano deptak, park przy Bazylice, to tam wybudowano park tematyczny, powstały nowe place zabaw. Nowe obiekty w dzielnicach, czyli siłownie na wolnym powietrzu czy place zabaw w dzielnicach powstawały wyłącznie w ramach budżetu obywatelskiego. W którą stronę powinien iść rozwój rybnickich dzielnic? Jakie miejscach w dzielnicach, ich potencjał można jeszcze wykorzystać?

Fudali: Przede wszystkim dać duży budżet miasta i podzielić na budżet obywatelski. Ja to zainicjowałem i Rada Miasta to przyjęła. Dzielimy to na dzielnice. I sami mieszkańcy decydują na co je przeznaczyć. To budowanie społeczeństwa obywatelskiego. Trzeba dalej to robić. I dalej to będziemy co roku robić.

Kuczera: Ekologia, ścieżki rowerower, budownictwa to łączy wiele dzielnic. Przy zalewie dużo jest miejsca niewykorzystanych. Dużu potencjał mają Niedobczyce z pozostałościami po kopalni. To trzeba wykorzystać. Budżet obywatelski to też pomysł PO. Za mało ludzi głosuje w ramach budżetu obywatelskich. WIele projektów było gaszonych w zarodku. To zniechęcało rybniczan do głosowania. Jestem za budżetem obywatelskim, dzielnicy powinny mieć więcej do powiedzenia. My wiele robimy w dzielnicach, ale do końca nie zawsze sensownie. Należy zagospodarować przestrzeń wokół zalewu i wykorzystać kopalnię Ignacy.

CZYTAJ DALSZY ZAPIS Z DEBATY NA KOlEJNEJ NA STRONIE


Aktualizacja, godz. 17.10

Brawa dla kandydatów, pochwalili się znajomością topografii, trochę historii miasta i sportu. Czas na rundę pytań w głównej części debaty. Pierwsze zagadnienie to budownictwo mieszkaniowe. Zwracam się do pana Piotra Kuczery. Ceny mieszkań w Rybniku osiągają horrendalne ceny, blisko nam pod tym względem do Katowic, Gliwic, Bielska-Białej. W listopadzie tego roku rozpoczęła się budowa pierwszego budynku TBS w Boguchwale. W przeciągu 10 lat na 16,4 ha terenu zaplanowano wybudowanie 13 bloków, 30 domów jednorodzinnych i 15 szeregówek. 13 listopada w Warszawie prezydent  przedstawiła plany ratusza dotyczące społecznego budownictwa mieszkaniowego. Program zakłada w latach 2015-2022 budowę w Warszawie 2,5 tys. nowych mieszkań. Tymczasem w Rybniku przed czterema laty oddano do użytku budynki przy ulicy Kolejowej, kilka tygodni temu oddano do użytku 23 mieszkania komunalne w budynku przy ulicy Zebrzydowickiej. Udało się wyremontować także kilka familoków w Niedobczycach, ale te przeznaczone zostały na mieszkania socjalne. Czy  macie pomysł na zwiększenie zasobów mieszkań komunalnych?

Zaczyna Piotr Kuczera: 32 mieszkania na Kolejowej to mało. Program Rybnik tu mieszkam jest. Plany zagospodarowania przestrzennego to pierwsza rzecz. W oparciu o Bank Gospodarstwa Krajowego. Trzeba też budować mieszkania socjalne i jest to możliwe z funduszami zewnętrznymi. Miasto musi się w to zaangażować. W budżecie muszą się znaleźć pieniądze na to.

Fudali: Dane demograficzne pokazują, że miasto nie będzie się wyludniać. Na kadencje pozwoleń dajemy 5 tysięcy pozwoleń. W Rybniku budowane są domki jednorodzinne. Te środki z Banku Gospodarstwa Krajowego każda jedna złotówka, to my pozyskujemy i korzystamy z tego. Kolejne bloki są przygotowywane do remontów i na mieszkania. Będziemy wykorzystywać kolejne pieniądze na infrastrukturę. Zaczęliśmy od kanalizacji, teraz drogi, ścieżki rowerowe.

Aktualizacja, godz. 17.04
Ale aczynamy trochę lżej, od pytań niespodzianek, które oczywiście są związane z naszym miastem. To tak na początek, na rozluźnienie. Mamy po trzy szybkie pytania dla każdego z kandydatów. Tu czasu nie mierzymy. Pierwsze pytanie, zaczynamy od pana Piotra Kuczery. Jak nazywa się rzeźba stojąca na rondzie przy ulicy Żorskiej, przedstawiająca bezgłową postać człowieka?

Kuczera: Ulotność

Do Pana Adama. W ktorej rybnickiej dzielnicy znajduje się osiedle o nazwie Paryż?  

Fudali: Niedobczyce

Panie Piotrze, proszę wymienić imię i nazwisko albo pseudonim chociaż jednego z artystów Kabaretu  Młodych Panów.

Kuczera: Bartosz Demczuk - przykład

Do pana Adama: w której dzielnicy mieszka najwięcej rybniczan?

Fudali: Maroko - Nowiny

Panie Piotrze, w której dzielnicy jedna z dróg została nazwana na część naszego znakomitego przed laty żużlowca - Antoniego Woryny?

Kuczera: Zamysłów

Ostatnie, trzecie pytanie do Adama Fudalego. Czy rybnickie koszykarki grały kiedykolwiek w europejskich pucharach?

Fudali: Grały, drużyna Color Cap

Wszyscy kandydaci sobie poradzili z pytaniami.


Aktualizacja, godz. 17.03

W części głównej debaty przygotowaliśmy Pytania do wszystkich kandydatów, po sześć dla każdego, z sześciu wybranych przez nas zagadnień. To następujące dziedziny: biznes-miejsca pracy, rozwój CENTRUM, finansowanie sportu, kultury, budownictwo mieszkaniowe i rozwój dzielnic. Uczestnicy na każdą odpowiedź mają dwie minuty. Ten czas musi wystarczyć, aby odnieść się też do wypowiedzi poprzedzającej rywala. W drugiej rundzie kandydaci zadadzą sobie po trzy pytania wzajemnie. Na odpowiedzi tak samo, czas po dwie minuty. Potem mamy 10 minut na pytania z Sali – tu moderacją zajmie się nasza redakcyjna koleżanka, Barbara Kubica. Ostatnia część to minuta dla każdego kandydata na podsumowanie. Głosujcie na mnie, bo…


Aktualizacja godz. 17

Kandydaci zostali już powitani przez licznie zgromadzoną widownię. Atmosfera jest gorąca niczym na stadionie.

Aktualizacja, godz. 16.53

Na sali jest już PIotr Kuczera. Przywitały go gromkie brawa.

Aktualizacja, godz. 16.50

Na sali jest już Adam Fudali. Czekamy na Piotra Kuczerę.

Witamy Państwa na przedwyborczej debacie  Dziennika Zachodniego, Tygodnika Regionalnego Nowiny i Tygodnika Rybnickiego, w której zmierzą się kandydaci na urząd prezydenta miasta Rybnika: Adam Fudali (BSR) i Piotr Kuczera (PO). To oni będą walczyć o Państwa głosy już w niedzielę, 30 listopada, w II turze wyborów.

Debatę poprowadzą: Adrian Karpeta, Tygodnik Regionalny Nowiny, Marek Pietras, redaktor naczelny Tygodnika Rybnickiego i Jacek Bombor, szef redakcji Dziennika Zachodniego w Rybniku.

Mamy nadzieję, że dzisiejsze spotkanie  pomoże Państwu w podjęciu decyzji, gdy przyjdzie zakreślić nazwisko kandydata podczas II tury wyborów. Za chwilę zaczynamy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto