Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chcą dopłacić do solarów

Redakcja
Solary pozwalają zaoszczędzić nawet 50 proc. na rachunkach za prąd
Solary pozwalają zaoszczędzić nawet 50 proc. na rachunkach za prąd Fot. Agnieszka Materna
Włodarze Rybnika chcą uruchomić miejski program ograniczania niskiej emisji, w ramach którego będzie można się starać o dofinansowanie na przykład montażu solarów z budżetu miasta.

Zanim jednak to nastąpi, urzędnicy wystosowali do mieszkańców ankiety w których pytają o zainteresowanie programem.

- Chcemy się zorientować, czy mieszkańcy zastanawiają się na montażem kolektorów słonecznych w swoich domach. Na podstawie tych ankiet określimy szacunkowy koszt zakupu i montażu solarów. Będziemy wiedzieli, ile pieniędzy na realizację miejskiego programu potrzeba i o jakiego rzędu dofinansowanie musimy się starać - tłumaczy Krzysztof Jaroch, naczelnik wydziału informacji i promocji w rybnickim urzędzie miasta.

Póki co, nie wiadomo więc, na jakiego rzędu dopłaty mogą liczyć mieszkańcy, którzy za pomocą energii słonecznej chcieliby ogrzewać swoje domy lub wodę płynącą w kranach. A zainteresowani muszą się liczyć z tym, że montaż kolektorów na domu jednorodzinnym to koszt rzędu 12-15 tysięcy złotych.

- Niemniej warto w to zainwestować. Instalacja oparta o odnawialne źródła energii to szansa na obniżenie kosztów użytkowania energii cieplnej oraz ochronę środowiska - podkreślają urzędnicy.

Aby zainstalowanie solarów przyniosło efekt, trzeba dobrze wyliczyć, jakiej powinny być wielkości i trzeba dobrać odpowiedniej wielkości zbiornik na wodę. Na przykład na potrzeby pięcioosobowej rodziny w zupełności powinny wystarczyć solary o powierzchni około 6 metrów kwadratowych.

Dzięki nim, w okresie od maja do września w ogóle nie trzeba ogrzewać wody za pomocą pieca węglowego czy gazowego, bo słońce ogrzewa wodę nawet do 60 stopni Celsjusza. Z wyliczeń fachowców wynika, że taka instalacja pozwala rocznie zaoszczędzić na rachunkach za prąd nawet 50-60 procent.

Rybnicki program likwidacji niskiej emisji skierowany jest do właścicieli budynków jednorodzinnych i wielorodzinnych. Aby wziąć udział w programie należy wypełnić ankietę. Tam urzędnicy pytają między innymi o planowany termin instalacji solarów, wymiary domu.

Wypełnione kwestionariusze, które można pobrać z miejskiej strony internetowej, należy złożyć do końca maja w kancelarii urzędu miasta, lub w wydziale ekologii. Można je także przesłać mailem: [email protected]. KUB

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto