Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bapro odpiera zarzuty wobec kopalni Paruszowiec

Redakcja
Pixabay
Po analizie raportu oddziaływania na środowisko inwestycji związanej z eksploatowaniem złoża Paruszowiec (budowy tzw. kopalni Paruszowiec) wskazano wiele uwag. Marek Budziński, prezes spółki Bapro, która stara się o koncesję na wydobycie węgla, odpowiada na nasze pytania i odpiera uwagi wobec kopalni.

Po analizie raportu oddziaływania na środowisko inwestycji związanej z eksploatowaniem złoża Paruszowiec (budowy tzw. kopalni Paruszowiec) wskazano wiele uwag. Marek Budziński, prezes spółki Bapro, która stara się o koncesję na wydobycie węgla odpowiada na nasze pytania i odpiera uwagi wobec kopalni.

Uwaga 1 : Wzrost zanieczyszczenia powietrza - emisja pyłów 780 kg/rok pyłu zawieszonego PM 10 oraz ok. 78 kg/rok pyłu PM 2,5.
Jeśli dojdzie do realizacji projektu wydobycia węgla ze złoża Paruszowiec to zanieczyszczenie emisji pyłów w Rybniku się zmniejszy, a nie wzrośnie. Gwarantują to bowiem przepisy. Ustawa Prawo ochrony środowiska (art.225) obliguje inwestora do przeprowadzenia postępowania kompensacyjnego, które ustala się na etapie występowania o zintegrowane pozwolenie emisyjne. W konsekwencji Bapro będzie zobowiązane do zredukowania emisji pyłów zawieszonych o wartość 130% ilości pyłów, które planuje wprowadzić do atmosfery. Ponadto, z racji usytuowania kopalni obok elektrowni Rybnik, elektrownia będzie zobowiązana do utrzymywania rezerwy na zwałach w wielkości 3-dniowego zużycia węgla, a nie, jak dotychczas, 30-dniowego. Z kolei kopalnia Paruszowiec w wysokości 14-dniowego zużycia. Spowoduje to kolejne zmniejszenie emisji, związane z ograniczeniem wielkości zwałów - mówi Marek Budziński.

Uwaga 2: W raporcie nie ma mowy o połączeniu kopalni „Paruszowiec” z Elektrownią Rybnik.

Obecny tekst jednolity raportu oddziaływania na środowisko dotyczy kopalni. Współpraca kopalni z Elektrownią Rybnik nie jest przedmiotem postępowania administracyjnego czy koncesyjnego, a wyłącznie rozmów dwóch podmiotów gospodarczych, zmierzających do zmniejszenia zarówno kosztów wytwarzania energii, jak i niskiej emisji zanieczyszczeń. Prowadzimy zaawansowane rozmowy z PGE, właścicielem Elektrowni „Rybnik”, gdyż zakład ten może być jednym z głównych odbiorców węgla z Paruszowca. Jesteśmy przekonani, że ścisła współpraca pomiędzy nową kopalnią i PGE to rozwiązanie, które jest szansą na dalsze funkcjonowanie i rozwój Elektrowni Rybnik. Nowa kopalnia stworzyłaby możliwość pozyskania przez właściciela elektrowni względnie taniego i wysokiej jakości surowca (dzięki sąsiedztwu obu zakładów koszty transportu będą praktycznie zerowe), co przełoży się w konsekwencji na niższe ceny ciepła, które w przyszłości będzie dostarczane mieszkańcom Rybnika w ramach sieci ciepła systemowego - odpowiada prezes Bapro.

Uwaga 3 Planowana inwestycja, to nie kopalnia upadowa a zakład przeróbczy ze składowiskiem wagonów i samochodów ciężarowych generujący zanieczyszczenie.

Powyższe stwierdzenie jest dla mnie niezrozumiałe. Projektowana kopalnia będzie najbardziej nowoczesną kopalnią w kraju i Europie, w której zastosowane zostaną najlepsze, sprawdzone rozwiązania techniczne. Dzięki sąsiedztwu z Elektrownią Rybnik, która może być głównym odbiorcą węgla z kopalni Paruszowiec transport surowca będzie prosty i mało uciążliwy dla środowiska. Co więcej, efekty synergii z współpracy z elektrownią Rybnik przyniosą korzyści przede wszystkim mieszkańcom całego Rybnika, m.in. poprzez ograniczenie niskiej emisji, utrzymanie na terenie Rybnika elektrowni, a co za tym idzie – wysokokwalifikowanych i dobrze płatnych miejsc pracy, a także zwiększenia podatków ze zmodernizowanej elektrowni i kopalni - mówi prezes Budziński.

Uwaga 4 Raport nie zwiera informacji o zagospodarowaniu odpadów wydobywczych - przewidywana ilość odpadów to 4,5 tys. ton dziennie.
Spółka Bapro posiada pisemne porozumienie z wyspecjalizowaną firmą, która działa na rynku od wielu lat i posiada możliwości techniczne, a także wszystkie stosowne pozwolenia związane z zagospodarowaniem odpadów. Dlatego w raporcie oddziaływania na środowisko nie przewiduje się składowania odpadów wydobywczych na hałdach, tym bardziej w Rybniku - mówi prezes Bapro.

Uwaga 5 Dewastacja lasów należących do Cysterskich Kompozycji Krajobrazowych i terenów rekreacyjnych przy tężni w dzielnicy Paruszowiec.

W raporcie oddziaływania na środowisko są następujące wpływy na powierzchnię: Tężnia – projektowane osiadania to 0 m; tor rolkowy – projektowane obniżenia 3,8 m-4,2 m – w tym przypadku Bapro deklaruje, że jakiekolwiek ewentualne skutki związane z eksploatacją zostaną w tym obiekcie naprawione przez inwestora. Z kolei w zakresie obniżeń w terenach leśnych, spółka Bapro nie widzi znaczącego zagrożenia dla lasów, dopóki jest zapewniony spływ wód. Potencjalne zalewisko będzie tworzyć się w jednym miejscu, na Potoku z Kamienia. Projekt przewiduje tam wycięcie drzewostanu na powierzchni 3,06 ha co stanowi 0,006% całości parku. W zamian zaproponujemy zasadzenie utraconego drzewostanu w innym miejscu uzgodnionym z gospodarzami lasów (Nadleśnictwem Rybnik) - mówi Marek Budziński.

Uwaga 6 Deformacja terenu wzdłuż ulicy Mikołowskiej, na północ od ul. Stawowej i Wielopolskiej – osiadanie terenu do 16 metrów.

Zgodnie ze złożoną dokumentacją ten wpływ będzie miał miejsce. Jednakże planowane osiadanie jest rozłożone na 30 lat. W konsekwencji, dopiero po kilkudziesięciu latach profil trasy się zmieni tzn., może się zmienić jej nachylenie. W przypadku modernizacji tej ulicy firma będzie ponosić koszty zabezpieczenia jej na okoliczność prognozowanych szkód górniczych. Spółka Bapro przedstawi Prezydentowi Miasta szczegółową propozycję utrzymania parametrów tej ulicy w trakcie i po eksploatacji prowadzonej przez spółkę. Wszelkie kwestie naprawy i przebudowy drogi, związane z działalnością górniczą, są oczywiście po stronie właściciela kopalni - mówi szef Bapro.

Uwaga 7 Na linii kolejowej Katowice Ligota – Nędza – osiadania dochodzące do 16,5 metra.

W tekście raportu oddziaływania na środowisko przyjęliśmy, że ten wpływ będzie miał miejsce – także na przestrzeni 30 lat. Utrzymanie normatywnych spadków dla linii kolejowej wiąże się z remontami podtorza. W tym aspekcie Bapro otrzymało pismo z PKP PLK, które potwierdza praktykę spółki we współpracy z przedsiębiorcami górniczymi w zakresie ewentualnych napraw i remontów torów - mówi Marek Budziński.

Uwaga 8 Ingerencja w układ stosunków wodnych na terenie miasta:
- Przebudowa koryta rzeki Rudy w okolicach stawu na Paruszowcu;
- Zasilenie paruszowieckiego stawu potokiem Boguszowickim;
- Koryto rzeki Rudy ma być zabezpieczone dodatkowym wałem wzdłuż ul. Nabrzeżnej
- Na potoku z Kamienia ma powstać rozlewisko w pobliżu stawów w Wielopolu, co grozi zalaniem najbliższych domów. Na naturalnym potoku ma powstać przepompownia.

Przebudowa koryta rzeki Rudy w okolicach stawu na Paruszowcu będzie miała miejsce przed rozpoczęciem eksploatacji. Będzie przeprowadzona na koszt spółki Bapro. Koryto rzeki Rudy będzie zabezpieczone dodatkowym wałem wzdłuż ul. Nabrzeżnej przed rozpoczęciem eksploatacji, także na koszt Bapro. Jest to inwestycja dodatkowa, podyktowana dobrem mieszkańców i służąca ochronie tego miejsca przed powodzią, nawet przy tak katastrofalnych opadach, jakie miały miejsce w 1997 roku. Zgodnie z dokumentacją projektu na potoku z Kamienia ma powstać rozlewisko w pobliżu stawów w Wielopolu, które będzie miało wpływ na najbliższe domy. Te domostwa znajdują się na liście domów do odszkodowania w pierwszej kolejności – ze względu na kategorie terenu górniczego. Niezależenie od tego, we wspomnianym rejonie planowana jest budowa przepompowni, która nie dopuści do zalania tych nieruchomości - mówi Budziński.

Uwaga 9 Szkody górnicze w terenach zabudowanych (14 obiektów na ulicy Podleśnej w Wielopolu).

Budynki w Wielopolu, będą znajdowały się w IV i V kategorii górniczej. Spółka Bapro po otrzymaniu pozwoleń na budowę przygotuje dla wszystkich właścicieli obiektów na IV i V kategorii górniczej propozycję podpisania umowy w obecności notariusza, która zagwarantuje wykup nieruchomości lub wypłatę odszkodowania w wysokości wartości odtworzeniowej. Wycena ta nie będzie uwzględniała amortyzacji budynku, lecz uwzględni rzeczywisty koszt odtworzenia w innym miejscu odszkodowanego obiektu. Obiekty na niższych kategoriach górniczych każdorazowo przed rozpoczęciem eksploatacji w danym rejonie zostaną zinwentaryzowane i zabezpieczone przed ewentualnym narażeniem na szkody - przekonuje Marek Budziński.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto