Dobra gra Rogera Guerreiro nie wystarczyła nam niestety do pokonania Irlandi Płn Dobra gra Rogera Guerreiro nie wystarczyła nam niestety do pokonania Irlandi Płn

Dobra gra Rogera Guerreiro nie wystarczyła nam niestety do pokonania Irlandi Płn. (© Fot. Arkadiusz Gola)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Pomimo remisu z Irlandią Płn. Polska wciąż ma szanse, by pojechać na mundial do RPA. Możemy nawet awansować z pierwszego miejsca, bez konieczności rozgrywania baraży. To możliwe, choć bardzo trudne, trzeba więc brać pod uwagę, że w ostatecznym rozrachunku jednak ich nie unikniemy. Musimy przecież nie tylko wygrać wszystkie trzy mecze do końca eliminacji, ale również liczyć na potknięcia rywali. Poniżej kilka wariantów możliwych rozstrzygnięć.

Poniżej kilka wariantów możliwych rozstrzygnięć.

Wariant bardzo optymistyczny

Kończymy eliminacje na pierwszym miejscu. Warunek podstawowy to oczywiście zwycięstwo w środowym meczu ze Słowenią w Mariborze, przy równoczesnym remisie Irlandii Płn. ze Słowacją (zakładamy, że Czesi wygrają z San Marino). W kolejnej serii spotkań (10 października) piłkarze Leo Beenhakkera muszą z kolei pokonać w Pradze Czechy i liczyć na to, że Słowenia co najmniej zremisuje w Bratysławie ze Słowacją.

Ta ostatnia nadal będzie przed ostatnią kolejką (14 października) liderem naszej grupy z 18 zdobytymi punktami. Polska będzie miała ich jednak 17, a ostatni mecz gramy właśnie ze Słowacją. Jeśli wygramy w Chorzowie, to wyniki ostatnich meczów Irlandii Płn. i Słowenii nie będą miały już znaczenia.

Awans z pierwszego miejsca jest również możliwy w przypadku, gdyby Słowacja pokonała Irlandię Płn.,lub Słowenię (jeden mecz musi zremisować). W takiej sytuacji nasi południowi sąsiedzi będą mieli na koniec tyle samo punktów co Polska (czyli 20) i zdecyduje bilans bramek.

Wariant bardzo szczęśliwy

Remisujemy w Mariborze. W takiej sytuacji nadal wszystko jest możliwe, nawet... pierwsze miejsce w grupie. Wygrywamy oba pozostałe mecze i na koniec mamy 18 pkt. Tyle samo co Słowacja, która remisuje wcześniej z Irlandią Płn. i Słowenią. W takim wariancie 18 pkt może mieć jednak również Irlandia Płn., o ile pokona w ostatniej kolejce grające już o pietruszkę Czechy.

Wariant trochę mniej szczęśliwy

Remisujemy w Mariborze i wygrywamy pozostałe mecze, ale Słowacja remisuje z Irlandią Płn. i pokonuje Słowenię. Piłkarze Vladimira Weissa mają więc 20 pkt i wygrywają naszą grupę, a my możemy liczyć co najwyżej na awans z drugiego miejsca (po barażach). O ile oczywiście wyprzedzimy bilansem bramek Irlandię Płn. (mamy po 18 pkt).

Teoretycznie możemy się wówczas ścigać na bramki również ze Słowenią, jeśli ta po remisie z nami pokona Słowację (mało prawdopodobne) i San Marino (raczej pewne). W takim wariancie ona również będzie miała 18 pkt, natomiast Słowacy 17. W efekcie zakończą eliminacje na czwartej pozycji.

Jeśli jednak Słowacy wygrają wcześniej z Irlandią Płn. to zgromadzą 19 pkt., a z rywalizacji odpadają z kolei ich rywale (teraz to oni mają na koniec 17. pkt).

Pozostał nam jeszcze do rozważenia...

Wariant ostatniej szansy

Przegrywamy w środę ze Słowenią. Nawet porażka w Mariborze nie przekreśla naszych szans. W takiej sytuacji powinniśmy się jednak zapisać do fan klubu reprezentacji Słowacji i trzymać kciuki za to, by pokonała Irlandię Płn. i Słowenię. Kluczowy dla nas jest zwłaszcza wynik drugiego meczu, bo zespół z Bałkanów będzie miał po zwycięstwie nad Polską 14 pkt i można zakładać w ciemno, że wygra również w ostatniej kolejce z San Marino. Zgromadzi więc w sumie 17 pkt. Czyli tyle co my, zakładając oczywiście, że pokonamy Czechy i Słowację.

Na koniec mała uwaga. Nawet zajmując drugie miejsce nie musimy zakwalifikować się do baraży. Zagra w nich osiem z dziewięciu "drugich" drużyn. W tej klasyfikacji nie będą się nam jednak liczyć punkty zdobyte w meczach z San Marino. Bez nich mamy ich na razie zaledwie pięć. Mało w porównaniu z innymi.Wiadomości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!