Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spór o nielegalnego magistra

Aleksander Król
Studentki III roku ekonomii mają nadzieję, że będą mogły zdobyć magisteria w Rybniku
Studentki III roku ekonomii mają nadzieję, że będą mogły zdobyć magisteria w Rybniku fot. Aleksander Król
Resort edukacji ma wątpliwości, czy katowicka Akademia Ekonomiczna, zgodnie z prawem, od ośmiu lat kształci w Rybniku magistrów. 30 kwietnia ministerstwo wysłało pismo do rektora uczelni domagając się wyjaśnień, na jakiej podstawie prowadzi ona studia II stopnia poza macierzystym ośrodkiem.

- Informację o prowadzeniu studiów II stopnia w Rybnickim Ośrodku Naukowo-Dydaktycznym znaleźliśmy na stronie internetowej Akademii Ekonomicznej. Tymczasem zgodnie z prawem, w zamiejscowych ośrodkach dydaktycznych nie można kształcić magistrów - informuje Bartosz Loba, rzecznik prasowy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

W Akademii Ekonomicznej nie mają sobie nic do zarzucenia.

- W Rybniku nie prowadzimy zamiejscowego ośrodka dydaktycznego, a jedynie mamy tam budynki, w których odbywają się zajęcia Akademii Ekonomicznej w Katowicach - twierdzi Marcin Baron, rzecznik AE. Tłumaczy, że to tak, jakby student siedzący w jednej z sal przy ul. Rudzkiej w Rybniku, tak naprawdę słuchał wykładu w Katowicach.

- Państwowa Komisja Akredytacyjna nie ma zastrzeżeń do%07prowadzonych w Rybniku studiów magisterskich - dodaje.

W PKA to potwierdzają. - Komisja nie miała wątpliwości, kiedy przyznawała akredytację Akademii Ekonomicznej. Na organizację studiów magisterskich w rybnickim kampusie pozwala zapis w rozporządzeniu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z 28 marca 2007 roku, mówiący o tym, że oddział, którego siedziba znajduje się w tym samym obszarze metropolitalnym, może prowadzić u siebie studia drugiego stopnia. Z Katowic do Rybnika nie ma 50 kilometrów. Miasto mieści się w tym samym obszarze metropolitalnym. To tak jakby zajęcia odbywały się na innej ulicy w tym samym mieście - tłumaczy Marek Rodzki, rzecznik Państwowej Komisji Akredytacyjnej.

Jednak ministerialni urzędnicy zupełnie inaczej widzą tę sprawę.

- Zapis o obszarach metropolitalnych dotyczy wyłącznie studiów pierwszego stopnia. Organizowanie studiów magisterskich na tej podstawie jest naruszeniem prawa - mówi Bartosz Loba. - Nie chcemy jednak niczego przesądzać. Państwowa Komisja Akredytacyjna, po uprzednim wezwaniu AE do uporządkowania swojego statusu w 2007 roku, wydała opinię pozytywną. Być może Akademia Ekonomiczna utworzyła w Rybniku osobny wydział, wówczas mogłaby kształcić magistrów - dodaje.

Jednak tak nie jest. - W Rybniku nie ma osobnego wydziału - przyznaje Marcin Baron.

Tymczasem studenci Uniwersytetu Śląskiego i Politechniki Śląskiej, działających tak jak AE w ramach rybnickiego kampusu, nie mogą zrozumieć, dlaczego ich koledzy mogą robić "magistra" w swoim mieście, a oni nie.

- Cały czas słyszymy, że na studia magisterskie w Rybniku nie pozwala prawo. Przykład Akademii pokazuje, że jednak można. Dlaczego nasza uczelnia nie skorzystała z tych przepisów? Koledzy z Akademii Ekonomicznej nie muszą tułać się pociągami i mogą kontynuować naukę na miejscu - mówią studenci.

Władze Uniwersytetu Śląskiego i Politechniki Śląskiej nie mają wątpliwości, jak należy interpretować prawo i sugerują nieoficjalnie, że Akademia Ekonomiczna narusza przepisy.

- Żeby w Rybniku można było prowadzić studia drugiego stopnia, musielibyśmy stworzyć tutaj wydział, a z tym wiąże się wiele wymogów prawnych, które trzeba spełnić. To nie jest filia uczelni, tylko ośrodek dydaktyczny. Według aktualnych przepisów, nie można organizować w Rybniku studiów magisterskich - twierdzi dr Magdalena Ochwat, rzecznik UŚ.

To samo słyszymy w Politechnice Śląskiej. - W dalszej perspektywie chcielibyśmy poszerzyć ofertę kształcenia o studia magisterskie w Rybniku, ale teraz jest to niemożliwe - mówi Paweł Doś, rzecznik PŚ.

Dotąd studenci AE znajdowali się w bardziej komfortowej sytuacji niż ich koledzy z UŚ i PŚ. W Rybniku zdawali nawet egzaminy.

- Mieszkam w Roszkowie i do Rybnika mam 30 kilometrów, a do Katowic 80. Chcę kontynuować studia w Rybniku. Mam nadzieję, że będzie to możliwe - mówi Małgorzata Nawrat, studentka trzeciego roku studiów ekonomicznych.

Magistrowie AE z Rybnika nie muszą obawiać się o swoje dyplomy. - Prawo nie działa wstecz. I nawet jeśli okaże się, że uczelnia niezgodnie z prawem organizuje studia magisterskie, nikt im nie będzie zabierał dyplomów - słyszymy w MNiSW.

3,5 tys. żaków

Rybnicki kampus skupia w jednym miejscu Akademię Ekonomiczną, Politechnikę Śląską i Uniwersytet Śląski.

Unikalny w województwie śląskim Zespół Szkół Wyższych powstał na terenie starego szpitala przy ul. Rudzkiej. W październiku 2000 roku w zmodernizowanym obiekcie kształcenie rozpoczęła Politechnika Śląska z Gliwic.

Rok później odbyły się tu pierwsze zajęcia uniwersyteckie, a z początkiem roku akademickiego 2002 naukę rozpoczęli studenci Akademii Ekonomicznej z Katowic. Obecnie najwięcej, bo aż 1500 młodych ludzi kształci w Rybniku Politechnika Śląska. 1200 studentów ma Akademia Ekonomiczna, a 800 Uniwersytet Śląski.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto