Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

100-lecie niepodległości w Szkole Podstawowej Integracyjnej nr 8 w Sieradzu uczczono w niejeden sposób (zdjęcia)

Paweł Gołąb
W różnorodny sposób uczciła 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę Szkoła Podstawowa Integracyjna nr 8 w Sieradzu. Podsumowanie podjętych inicjatyw nastąpiło podczas uroczystej akademii, która odbyła się w Sali sportowej placówki.

- Dla naszej szkoły to był odpowiedni moment, by realizować działania sprzyjające budowaniu wspólnoty i umacnianiu więzi w gronie społeczności lokalnej, a także okazja, by wspierać kształtowanie tożsamości narodowej oraz poczucie dumy z bycia Polakiem – _podkreśla Renata Sobczak, dyrektor SPI nr 8. - Od początku września przystąpiliśmy do zaplanowania zadań wpisujących się w kontekst przedsięwzięć rocznicowych, starając się by jak najpełniej zaangażować w nie dzieci i młodzież, oraz społeczność lokalną. W rezultacie powstał złożony i wielowarstwowy projekt, który obejmuje cały rok szkolny, a jego celem jest przeprowadzanie zajęć, pozwalających uczniom zdobywanie i poszerzanie wiedzy o swojej szkole, dziejach i kulturze własnego regionu, a także o jej związkach z historią narodową._

Co zaplanowała szkoła?

W październiku zorganizowaliśmy rajd rowerowy pod hasłem „Dla Niepodległej”, pozwolił uczniom poznać dzieje swojej małej ojczyzny - miasta i jego okolicy oraz społeczności, która ją tworzy. Punktem docelowym wyprawy była mała miejscowość nieopodal Sieradza – Smardzew. To tutaj mieszkała Ignacja Piątkowska - polska poetka, dramatopisarka, działaczka społeczna i etnografka. W czasach zaborów prowadziła w swoim dworze tajną szkółkę dla dzieci chłopskich i folwarcznych. Była inicjatorką akcji odczytowych dla dorosłych. Jej prelekcje obejmowały tradycyjną kulturę ludową, ochronę przyrody, krajoznawstwo, zagadnienia literackie i historyczne.
Wzmacnianie poczucia tożsamości narodowej to także wspólne kibicowanie sportowcom i akcentowanie ich sukcesów. Z tego powodu po zwycięstwie polskich siatkarzy na Mistrzostwach Świata w Brazylii, zorganizowaliśmy w szkole dzień biało – czerwony, by wyrazić radość i podziękowanie dla polskich złotych medalistów.
Nasza szkoła przystąpiła do trzeciej edycji projektu BohaterON – włącz historię!, będącą częścią ogólnopolskiej kampanii o tematyce historycznej. Projekt ma edukować Polaków, bazując na historiach Powstańców, wzmacniać poczucie tożsamości narodowej, krzewić postawy patriotyczne oraz budować wrażliwość społeczną. Właczając się w kampanię, chcieliśmy upamiętnić i uhonorować uczestników Powstania Warszawskiego poprzez wysłanie im
samodzielnie wykonanych kartek, opatrzonych osobistymi wpisami uczniów.
Równie ważnym elementem w procesie wychowania patriotycznego jest stworzenie odpowiednich warunków uczniom, by mogli uczestniczyć w przedsięwzięciach kulturalnych i rozwijać własne talenty artystyczne. W tym celu zorganizowaliśmy Szkolny Konkurs Plastyczny pt. „Wielcy Polacy”, dla uczniów klas IV – VII. Tematyka konkursu stwarzała możliwość poznania sławnych postaci tworzących historię naszego kraju.
Kulminację działań rocznicowych zaplanowaliśmy na tydzień poprzedzający Narodowe Święto Niepodległości, kiedy to szczególnie akcentowaliśmy wagę rocznicy. „Tydzień w hołdzie Biało – Czerwonej” obejmował:
- lekcje wychowawcze na temat współcześnie rozumianego patriotyzmu,
- zajęcia plastyczne utrwalające wiedzę na temat symboli i barw narodowych oraz przypominające twórców II Rzeczpospolitej,
- Szkolny Quiz Wiedzowy o Polsce dla klas II – VIII, który zostanie przeprowadzony przez Samorząd Uczniowski,
- przegląd filmów dokumentalnych, przybliżających dzieje naszego kraju i narodu w różnych etapach jego istnienia,
- poznawanie legend o historii państwa polskiego,
- analizę wybranych wierszy o tematyce patriotycznej na zajeciach języka polskiego,
- analizę tekstu „Mazurka Dąbrowskiego”, również jego pierwotnej wersji,
- przygotowanie przez uczniów klasowych gazetek ściennych, nawiązujących do tematyki odzyskania przez Polskę niepodległości,
- Szkolny Konkurs Matematyczny pod hasłem „Wielcy matematycy – 100 zadań na stulecie niepodległości”,
- sadzenie biało- czerwonych tulipanów w szkolnym ogrodzie zmysłów,
- wycieczkę uczniów do miejsc pamięci narodowej zlokalizowanych na Cmentarzu Parafialnym w Sieradzu
Podsumowaniem Tygodnia w hołdzie Biało – Czerwonej stał się uroczysty apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości oraz podsumowanie konkursów szkolnych i otwarcie pokonkursowej wystawy prac plastycznych.

W kolejnych miesiącach przewidzieliśmy kontynuację działań dydaktyczno – wychowawczych w ramach narodowych obchodów rocznicowych, które będą obejmowały:
- spotkanie z przedstawicielami grupy rekonstrukcyjnej „28 pułku Strzelców Kaniowskich”, którzy przybliżą uczniom przebieg walk w rejonie rzeki Warty na linii Strońsko – Beleń prowadzonych w ramach kampanii wrześniowej 1939 r.
- Turniej sportowy pod hasłem „100 lat sportu w Polsce niepodległej”, zorganizowany z udziałem dzieci i młodzieży niepełnosprawnej z naszego regionu, w ramach Międzynarodowego Dnia Niepełnosprawnych,
- wycieczki krajoznawcze, które przybliżą historię i kulturę kraju oraz pozwolą poznać wyjątkowe dla nas miejsca, tworzące polskie dziedzictwo narodowe: zwiedzanie Sieradza, z uwzględnieniem Muzeum Okręgowego i starego cmentarza, jako miejsca pamięci narodowej; wycieczka do Wielkopolski - kolebki polskiej państwowości oraz zwiedzanie Muzeum Powstania Wielkopolskiego,
- rozbudzanie poczucia przynależności do społeczności lokalnej, regionu i kraju, poprzez przybliżanie tradycji i obyczajów lokalnych i narodowych – organizacja Jasełek, Dnia Babci I Dziadka, andrzejek, mikołajek, zabawy choinkowej oraz przeprowadzanie uroczystych apeli, upamiętniających ważne rocznice i wydarzenia historyczne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto