Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

07.04.2006 r. Gdynia. Dworzec PKP. Remont w połowie przyszłego roku

Agata Grzegorczyk
Chociaż PKP ma opracowaną w dwóch wersjach koncepcję przebudowy dworca gdyńskiego, to tak naprawdę, tego jak główny budynek stacji Gdynia Główna będzie wyglądał, nie wie nikt.

Chociaż PKP ma opracowaną w dwóch wersjach koncepcję przebudowy dworca gdyńskiego, to tak naprawdę, tego jak główny budynek stacji Gdynia Główna będzie wyglądał, nie wie nikt. Ostateczną wersję koncepcji opracuje sam inwestor, a ten nie został jeszcze wybrany. PKP planuje ogłosić przetarg na jego wyłonienie dopiero jesienią. Tym samym przebudowa rozpocznie się nie wcześniej niż w połowie przyszłego roku.

- Jesteśmy na etapie finalizowania umowy z doradcami, którzy pomogą nam znaleźć inwestora - mówi Paweł Olczyk, dyrektor biura nieruchomości strategicznych PKP w Warszawie. - Wstępne koncepcje zostały opracowane po to, by mniej więcej naświetlić potencjalnym inwestorom czego oczekujemy. Mimo, że szacowany koszt przebudowy nie jest niski, obliczono go na kilkadziesiąt milionów złotych, na brak zainteresowania wśród inwestorów PKP, przynajmniej póki co, narzekać nie może. W ubiegłym tygodniu w Warszawie odbyło się spotkanie z potencjalnymi inwestorami, którzy chcieliby zająć się przebudową dworców w Gdyni i w Kielcach.

- Stawili się przedstawiciele kilkudziesięciu firm. Zarówno polskich jak i zagranicznych - dodaje Paweł Olczyk. - Były to firmy mniejsze, większe i bardzo duże. Były także takie, które zajmują się działalnością hotelarską. W Europie Zachodniej powraca model dworca jako miejsca spotkań, handlu, buduje się tam też hotele. Dworce stają się swoistymi centrami miast. Prowadzi się tam działalność komercyjną, która pozwala na utrzymanie dworców. My także staramy się iść w tym kierunku. Nie ma co ukrywać, że PKP nie stać na utrzymanie dużych dworców, musimy ograniczać koszty. A to można zrobić likwidując dworce bądź znajdując inwestora, który się nimi zajmie. W przypadku Gdyni przepływ ludzi przez dworzec jest tak duży, że działalność komercyjna prowadzona tam przez inwestora, powinna przynieść oczekiwane zyski.

Jako, że dworzec, co już postanowione, przebudowywany będzie za pieniądze inwestora, to właśnie inwestor, a nie PKP czy miasto, będzie miał ostateczny głos co do kształtu obiektu. Zgodnie z umową podpisaną w ubiegłą środę pomiędzy miastem a PKP, Gdynia jednak będzie miała tu także coś do powiedzenia. A miejscy włodarze chcą by zachowane zostały zabytkowe elementy wystroju dworca, takie jak mozaiki, sufitowe malowidła, czy stare latarnie.

- Te wskazówki, a także prośba o zachowanie kształtu fasady dworca głównego, oczywiście zostaną przekazane inwestorom. Natomiast propozycja zorganizowania konkursu na projekt architektoniczny przebudowy dworca, nie wydaje nam się trafiona. Taki konkurs ma swoje zalety, ale znacznie ograniczałby inwestora. Dlatego poprzestaniemy na pozostawieniu opracowania ostatecznego projektu inwestorowi - tłumaczy Paweł Olczyk.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 07.04.2006 r. Gdynia. Dworzec PKP. Remont w połowie przyszłego roku - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto